سیاست ترامپ در قبال ایران یک شکست خطرناک

Telegram
بایدن: کارزار فشار حداکثری یک موهبت برای ایران بوده است.

به گزارش اسپوتنیک جو بایدن نامزد دموکرات انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا، با انتشار یادداشتی در سی‌ان‌ان، سیاست خارجی دولت ترامپ را مورد انتقاد قرار داد و مدعی شد کارزار فشار حداکثری یک موهبت برای ایران بوده است.

بایدن در ادامه افزود:« وعده ترامپ به حصول توافق بهتر با ایران، توخالی بود و آنچه که ماه میلادی گذشته روی داد، ثابت کرد که سیاست او در قبال ایران، یک شکست خطرناک است او حتی نتوانست نظر یکی از متحدان نزدیک واشنگتن را برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران جلب کند. ترامپ سعی کرد به طور یکجانبه، تحریم‌های سازمان ملل علیه این کشور را احیاء کند حال آنکه اعضای شورای امنیت درخواستش را رد کردند و در حال حاضر هم گزارش‌ها حاکی از آن است که حجم ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران ۱۰ برابر مقدار آن در زمانی است که باراک اوباما کاخ سفید را ترک کرد.

توضیحات مقام روس درباره مصادیق شکست سیاست‌های آمریکا در قبال ایران  - اسپوتنیک ایران
توضیحات مقام روس درباره مصادیق شکست سیاست‌های آمریکا در قبال ایران

در مقایسه با روش ترامپ، راه هوشمندانه‌تری برای سخت گرفتن به ایران وجود دارد. راهی که ترامپ در پیش گرفته، به دور از هرگونه راهبرد مشخص، خاورمیانه را به ورطه جنگی دیگر سوق می‌دهد و در نتیجه آن، ایران به بمب هسته‌ای نزدیک‌تر شده است. این در حالی است که ۵ سال قبل، حتی روسیه و چین هم از رویکرد آمریکا علیه برنامه هسته‌ای ایران حمایت کردند. اما اکنون، آمریکا تنها مانده و سیاست‌های ترامپ، روسیه و چین را به ایران نزدیک‌تر کرده است. حتی وقتی تنش‌ها در اوایل سال جاری میلادی بالا گرفت، متحدان اروپایی به جای اینکه جانب واشنگتن را نگه دارند، همه طرفین را به خویشتنداری و مسئولیت‌پذیری دعوت کردند.

طی ۵ سال گذشته، فعالیت‌های منطقه‌ای ایران به مرگ ۳ آمریکایی و زخمی شدن بیش از ۱۰۰ نفر از آنها منجر شده حال آنکه تاسیسات نفتی سعودی هم هدف قرار گرفته و کشتیرانی در خلیج فارس مختل شده است.

اگر من رئیس‌جمهور بشوم، نخست متعهد می‌شوم که ایران به سلاح هسته‌ای دست پیدا نکند. بعد، چنانچه ایران به تعهدات خود ذیل برجام بازگردد، آمریکا هم دیپلماسی پیشه کرده و به منزله نقطه آغاز مذاکرات، به توافق هسته‌ای بازمی‌گردد.

در گام دوم، کاری خواهم کرد که تحریم‌های آمریکا، تلاش ایران در مبارزه با کرونا را تحت‌الشعاع قرار ندهد و تصمیم ناعادلانه ترامپ در لغو سفر اتباع شماری از کشورهای مسلمان به آمریکا را نیز لغو خواهم کرد. تحریم‌های هدفمند علیه اقدامات حقوق بشری ایران و مقابله با برنامه موشک‌های بالستیک به قوت خود باقی خواهد ماند».

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала