پاسخ نماینده روسیه به اتهامات غرب در موضوع ناوالنی

© Sputnik / Sergey Guneev /  مراجعه به بانک تصاویر نماینده روسیه چشم انداز تمدید پیمان استارت نو در دوره حکومت بایدن را ارزیابی کرد
نماینده روسیه چشم انداز تمدید پیمان استارت نو در دوره حکومت بایدن را ارزیابی کرد - اسپوتنیک ایران
Telegram
واسیلی نبنزیا ، نماینده دائم روسیه در سازمان ملل ، به تناقضات در موضع آلمان اشاره کرد که خواستار تحقیقات در مورد حادثه رخ داده برای الکسی ناوالنی ، وبلاگ نویس روس بوده ، اما حاضر به همکاری با روسیه در این زمینه نیست.

به گزارش اسپوتنیک، پیش از این ، تعدادی از کشورهای غربی از جمله ایالات متحده ، آلمان ، فرانسه ، بلژیک ، استونی و انگلیس در جلسه شورای امنیت سازمان ملل متحد در مورد مسئله  سلاح های شیمیایی در سوریه ، اتفاق رخ داده را که به نظر آنها  در واقع "مسمومیت" الکسی ناوالنی است محکوم کرده و  از روسیه خواستند تحقیقات شفافی درباره این حادثه انجام دهد.

نبنزیا گفت: "در حال حاضر ، ما چیزی (در پاسخ به درخواست از مقامات آلمان) دریافت نکرده ایم که به مقامات مربوطه ما امکان انجام تحقیقات حقوقی خود را بدهد ، با این وجود آنها عملا تحقیق تحت عنوان تشریفات تحقیقات مقدماتی را آغاز کرده اند. "

وی همچنین یادآوری کرد که مطابق ماده 7 کنوانسیون ممنوعیت سلاح های شیمیایی ، هر کشور باید با طرف های دیگر همکاری کند و کلیه کمک های حقوقی لازم را انجام دهد.

نماینده دائم شکایت کرد: "اگر شرکای ما تا این حد به کنوانسیون ممنوعیت سلاح های شیمیایی پایبند هستند ، چرا این ماده را رعایت نمی کنند؟ گروهی از پزشکان مشهور روسی از همکاران آلمانی خود دعوت کردند تا درمورد داده های موجود در مورد سلامتی الکسی ناوالنی با هم بحث کنند. اما باز هم این امر رد شد".

واکنش کرملین به سخنان پمپئو درباره موضوع ناوالنی  - اسپوتنیک ایران
واکنش کرملین به سخنان پمپئو درباره موضوع ناوالنی

به گفته وی ، "وضع متناقضی" ایجاد شده است ، زیرا روسیه به دلیل امتناع طرف آلمان برای همکاری نمی تواند در تحقیقات خود به پیش برود. نبنزیا افزود ، خود این حادثه "انجام یک بازی کثیف" نشان می دهد.

نبنزیا توضیح داد: "ما شنیدیم که چه اظهاراتی دنبال شد ، چه اقداماتی ذکر شده و مورد بحث قرار می گیرد".

دیپلمات روس در پایان وضعیت فعلی را با استعاره لاتینی "Is fecit cui prodest" (کسی که سود می برد، آنرا انجام داده است) توضیح داد.

پیشتر مجله "اشپیگل" آلمان  پنجشنبه اعلام کرده بود  که "الکسی ناوالنی" یکی از چهره های اپوزیسیون روسیه  که در بیمارستانی در برلین بستری است، دوباره می تواند صحبت کند و جزئیات آنچه در هواپیما برای او رخ داده را بیاد آورد.

بیستم ماه اوت الکسی ناوالنی  در راه بازگشت از شهر تومسک سیبری به مسکو در هواپیما  حالش بد شد و به همین دلیل هواپیما ناچار به فرود اضطراری در شهر اومسک شد. پزشکان اومسک تشخیص اصلی را نوعی اختلال متابولیك عنوان کردند که باعث افت شدید قند خون می شود. دلایل آن هنوز روشن نشده است، اما در بررسی ها و آزمایشات پزشکان اومسک، اثری از سم در خون ناوالنی یافت نشد.

ناوالنی برای معالجه به آلمان منتقل شد. دولت آلمان پیشتر اعلام کرد که بر اساس نتایج متخصصان یک آزمایشگاه نظامی در این کشور، الکسی ناوالنی با عنصری از گروه مواد سمی فلج کننده اعصاب موسوم به "نوویچوک" مسموم شده است. این در حالی است که وزارت خارجه روسیه گزارش های آلمانی ها  درباره ناوالنی را بی اساس دانسته است. کلینیک پزشکی شاریته در برلین روز دوشنبه اعلام کرد، که وضعیت سلامتی الکسی ناوالنی بهبود یافته و وی از حالت کما بیرون آمده است.

 

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала