راب: برجام باید تا وقتی که توافق بهتری حاصل شود باقی بماند

© AFP 2022 / Ben Stansallراب: برجام باید تا وقتی که توافق بهتری حاصل شود باقی بماند
راب: برجام باید تا وقتی که توافق بهتری حاصل شود باقی بماند - اسپوتنیک ایران
Telegram
وزیر خارجه بریتانیا اذعان کرد: برجام چیزی است که فعلاً در اختیار داریم و تا زمانی که چشم‌انداز دستیابی به یک توافق وسیع‌تر فراهم شود، باید از آن محافظت کنیم.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از  تسنیم، دومینیک راب وزیر امور خارجه انگلیس، روز سه‌شنبه با سخنانی در پارلمان بریتانیا، مدعی شد که توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ موسوم به برجام نمی‌تواند همه دغدغه‌های انگلیس و دیگر شرکای غربی این کشور را در قبال ایران برطرف کند، اما تا زمانی که شرایط برای دستیابی به توافقی بهتر فراهم نباشد، برجام باید حفظ شود.

حسن روحانی رئیس جمهور ایران - اسپوتنیک ایران
چه آینده‌ای در انتظار توافق هسته‌ای ایران است؟

راب افزود: برجام هیچ‌گاه مسائل گسترده‌تر مرتبط با ایران از جمله فعالیت‌های منطقه‌ای این کشور را پوشش نداده است و ما همواره موافق و خواستار دستیابی به یک توافق بزرگتر بوده‌ایم و حتی بر این موضوع اصرار داشته‌ایم.

وی تصریح کرد: اما من معتقدم برجام چیزی است که فعلاً در اختیار داریم و تا زمانی که چشم‌انداز دستیابی به یک توافق وسیع‌تر فراهم شود، باید از آن محافظت کنیم. این توافق به ‌نوعی ایران را محدود می‌کند؛ هرچند من قبول دارم که برجام به دلیل نقض سیستماتیک آن فرسوده شده و وجود آن باعث می‌شود که ما برای حرکت کردن به سمت توافقی بزرگتر بی‌میل باشیم.

وزیر امور خارجه انگلیس در پاسخ به این سؤال که چرا دولت این کشور از قطعنامه پیشنهادی آمریکا به شورای امنیت سازمان ملل متحد برای تمدید تحریم تسلیحاتی علیه ایران حمایت نکرده است نیز گفت: قطعنامه آمریکا تنها ۲ رأی از ۱۵ رأی ممکن را کسب کرد. اگر در فاصله ارائه رسمی قطعنامه تا رأی ‌گیری در مورد آن فرصت بیشتری وجود داشت، می‌شد طبق پیشنهادی که تروئیکای اروپایی انگلیس، آلمان و فرانسه داده بودند، گفتگوهایی بین اعضای دائم عضو شورای امنیت صورت گیرد تا شاید اجماعی در این زمینه حاصل شود. در هر صورت تا زمانی که یک قطعنامه به تصویب نرسد، تأثیری بر محدود کردن ایران ندارد.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала