تهدید چین به اقدامات متقابل در برابر انگلیس

© AP Photo / Alastair Grantتهدید چین برای مقابله با مثل در برابر انگلیس
تهدید چین برای مقابله با مثل در برابر انگلیس - اسپوتنیک ایران
Telegram
چین در واکنش به موضع مداخله‌جویانه لندن در امور هنگ‌کنگ، این کشور را به انجام اقدامات مشابه تهدید کرد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از روزنامه هافینگتن پست، سفارت چین در لندن اعلام کرد «بشدت» مخالف طرح انگلیس برای آسان کردن ورود و زندگی شهروندان هنگ‌ کنگی در بریتانیاست.

نخست‌وزیر انگلیس پیش از این در ادعایی قانون جدید هنگ‌کنگ را «نقض آشکار و جدی» تعهد چین به حمایت از آزادی شهروندان هنگ‌ کنگی توصیف کرده بود. جانسون به شهروندان این منطقه که دارای گذرنامه انگلیسی هستند وعده داد مهاجرت آن‌ها را تسهیل خواهد کرد.

مایک پومپئو - اسپوتنیک ایران
آمریکا و انگلیس پذیرش شهروندان هنگ کنگ را بررسی می کنند

وزارت خارجه انگلیس اعلام کرد در طرح جدید مهاجرت، محدودیت حضور شش ماهه را برای شهروندان هنگ‌ کنگی لغو می‌کند و به آن‌ها اجازه می‌دهد بعد از پنج سال اقامت برای اخذ شهروندی درخواست بدهند.

سفیر چین در لندن امروز پنجشنبه اعلام کرد: اگر طرف انگلیسی تغییرات یک‌طرفه اعمال کند، از موضع و تعهدات خود و همچنین قوانین بین‌المللی تعدی کرده است. ما شدیداً مخالف این هستیم و حق انجام اقدامات متناسب را برای خود محفوظ می‌دانیم. انگلیس هیچ حاکمیت، صلاحیت یا حقی برای نظارت بر هنگ‌کنگ ندارد.

«دومینیک راب» وزیر خارجه انگلیس چهارشنبه شب اذعان کرد که این کشور اختیار لازم برای مجبور کردن چین در خصوص اجازه دادن به شهروندانش برای سفر به انگلیس را ندارد.

هنگ‌کنگ از سال ۱۸۴۲ تا ۱۹۹۷ تحت سیطره بریتانیا بود اما در سال ۱۹۹۷ و پس از پایان یافتن پیمان پیشین با بریتانیا به جمهوری خلق چین پیوست.

کشورهای غربی به رهبری آمریکا به دنبال اعمال فشار به چین برای کاهش تسلط این کشور بر هنگ‌کنگ هستند. این در حالی است که سیاست «یک کشور، دو سیستم» یا سیاست «چین واحد» از سال ۱۹۷۹ تا به امروز موضع رسمی دولت‌های آمریکا و اروپا بوده و طبق آن واشنگتن هنگ‌کنگ و تایوان را بخشی از سرزمین اصلی چین می‌داند اما آمریکا در عمل طی سال‌های اخیر با اقداماتی از قبیل فروش تسلیحات پایبندی کامل به این سیاست نشان نداده است.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала