آمریکا و انگلیس پذیرش شهروندان هنگ کنگ را بررسی می کنند

Telegram
مایک پومپئو اعلام کرد: واشنگتن در حال بررسی گزینه ‌هایی برای سفر شهروندان هنگ کنگ به آمریکا می باشد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از به نقل از رویترز، مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا، در سخنانی از بررسی گزینه‌ هایی برای پذیرش شهروندان هنگ کنگی در آمریکا در واکنش به تصویب قانون امنیت ملی چین خبر داد.

چین: در امور هنگ کنگ دخالت نکنید! - اسپوتنیک ایران
چین: در امور هنگ کنگ دخالت نکنید!

پمپئو که میزبان اندیشکده آمریکن اینترپرایز بود در سخنانی اذعان کرد: واشنگتن در حال بررسی گزینه ‌هایی برای آمدن شهروندان هنگی کنگی به آمریکاست. با این حال او جزئیاتی از برنامه احتمالی برای آمدن شهروندان هنگ کنگی را اعلام نکرده و گفته است که مشخص نیست که این برنامه چگونه خواهد بود، اما این موضوع در حال بررسی است.

این سخنان تهدید آمیز وزیر خارجه آمریکا پس از تهدیدات مشابه از سوی وزیر خارجه انگلیس علیه چین عنوان شده است.

پیش از این نیز دومینیک راب وزیر خارجه انگلیس در سخنان خود پیشنهاد لندن برای اعطای ویزای انگلیسی به شهروندان هنگ کنگی را اعلام کرده بود.

راب در این ارتباط به چین هشدار داده بود: اگر چین اقدام به اجرا و پیگری قانون امنیت ملی هنگ کنگ کند، لندن نیز در مقابل به شهروندان این منطقه ویزای قلمرو فرامرزی انگلیس را خواهد داد که می‌ توانند پس از آن به انگلیس سفر کنند.

هفته گذشته اجلاس سالانه کنگره ملی خلق و کنفرانس مشورت سیاسی خلق چین در پکن با حضور حدود ۵۰۰۰ نماینده به پایان رسید و در جلسه اختتامیه این اجلاس قانون امنیت ملی هنگ‌ کنگ به رأی ‌گیری گذاشته شده که این قانون با ۲۸۷۸ رأی موافق به تصویب کنگره رسید.

بر اساس این قانون، دولت چین می ‌تواند با استناد به مفاد آن هرگونه اقدام علیه امنیت ملی مانند براندازی، ترغیب به شورش و خیانت به وطن در هنگ کنگ را ممنوع کند.

قانون مذکور بدون نیاز به تصویب در مجلس محلی هنگ‌ کنگ از سال میلادی آتی در این منطقه به اجرا گذاشته خواهد شد و چین تاکنون مخالفت ‌ها و اظهارات کشورهای غربی و آمریکا در امور هنگ کنگ را به عنوان مداخلات در امور داخلی خود محکوم کرده است.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала