وزرای خارجه ایران و افغانستان بیانه مشترک صادر کردند

CC BY 4.0 / Tasnim News Agency / وزرای خارجه ایران و افغانستان بیانه مشترک صادر کردند
وزرای خارجه ایران و افغانستان بیانه مشترک صادر کردند - اسپوتنیک ایران
Telegram
محمد حنیف اتمر، سرپرست وزارت امور خارجه افغانستان که در صدر هیاتی بلند پایه به ایران سفر کرده است با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از تسنیم، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران و حنیف اتمر، وزیر امور خارجه افغانستان بیانیه‌ای مشترکی صادر کردند که به شرح زیر می‌باشد:

بسمه تعالی

بیانیه مشترک وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان و جمهوری اسلامی ایران 99/4/2 - تهران

در دیدار ظریف و اتمر چه گذشت؟ - اسپوتنیک ایران
در دیدار ظریف و اتمر چه گذشت؟

جناب آقای محمد حنیف اتمر، سرپرست محترم وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان به تاریخ 99/4/1 در راس هیاتی بلند پایه جهت یک دیدار رسمی دو روزه به تهران سفر کرد. جناب آقای اتمر و اعضای هیئت همراه در این سفر علاوه بر ملاقات با وزیر محترم امور خارجه، با دبیر محترم شورای عالی امنیت ملی، وزیر محترم داخله /کشور، وزیر محترم انرژی /نیرو و وزیر محترم تعاون، کار و رفاه اجتماعی جمهوری اسلامی ایران ملاقات کردند.

در این ملاقات ها طرفین در قالب هشت کمیته کاری شامل کمیته های سند جامع، قانونمند سازی اقامت اتباع، همکاری های مرزی، کار، آب، همکاری های فرهنگی، انرژی و صحت /بهداشت در مورد توسعه و گسترش مناسبات دو کشور در ابعاد مختلف بحث و تبادل نظر کرده و به نتایج زیر دست یافتند:

1- به منظور نهادینه سازی و ساماندهی روابط دوجانبه، طرفین بر ضرورت تداوم مذاکرات نهایی سازی سند جامع همکاری های راهبردی دو کشور و آماده سازی سند مذکور برای امضای روسای جمهور ظرف سه ماه موافقت نمودند.

2- جمهوری اسلامی ایران ضمن استقبال از روند صلح با مالکیت و رهبری دولت و مردم أفغانستان، اعلام آمادگی کرد تا در صورت درخواست جمهوری اسلامی افغانستان، ظرفیت و امکانات خود را برای تسهیل روند مذاکرات بین الافغانی و میزبانی از این مذاکرات به کار گیرد.

3- طرفین بر ضرورت کاهش خشونت ها در افغانستان با هدف اعتماد سازی و ایجاد فضای مثبت به منظور آغاز هرچه سریعتر مذاکرات بین الافغانی، دستیابی به آتش بس دائمی و برقراری صلح پایدار تاکید کردند.

4- با توجه به اهمیت اجماع منطقه‌ای و بین المللی جهت برقراری صلح و امنیت در افغانستان، طرفین بر تقویت همکاریها و مشورتهای منطقه‌ای و بین‌المللی و فعال شدن ظرفیت های موجود در منطقه با هدف تسهیل مذاکرات و حمایت از نظام جمهوری اسلامی افغانستان تاکید نمودند. به این منظور ضرورت شکل گیری یک ابتکار منطقه‌ای با محوریت أفغانستان و اشتراک کشورهای همسایه و مشارکت سایر کشورهای تاثیرگذار و نقش سازمان ملل متحد در پشتیبانی از روند صلح بین الافغانی تفاهم نمودند.

5- طرفین با اشاره به همکاری و هماهنگی خوب دو کشور در مجامع بین‌المللی و موضوعات مورد علاقه و دغدغه های مشترک از جمله حقوق بشر و حمایت از حقوق اتباع، بر تداوم این همکاری ها در آینده تاکید نمودند.

6- طرفین بر ضرورت تقویت همکاری ها در بخش های رسانه‌ای جهت اطلاع رسانی و ارتقاء سطح تفاهم متقابل افکار عمومی دو کشور تاکید نمودند. در این رابطه همکاری های رسانه‌ای دو کشور در آینده توسعه خواهد یافت.

7- با توجه به اشتراکات فراوان در حوزه میراث تاریخی ـ تمدنی دو کشور، مقرر گردید وزارتخانه های فرهنگ و ارشاد اسلامی جمهوری اسلامی ایران اطلاعات و فرهنگ جمهوری اسلامی افغانستان و نیز وزارتخانه های آموزش و پرورش جمهوری اسلامی ایران و معارف جمهوری اسلامی افغانستان در زمینه اجرای برنامه های مشترک در حوزه میراث مشترک زبانی، دینی و فرهنگی و نیز همکاری های آموزشی، اقدامات لازم به عمل آورده و اسناد مربوط به این برنامه ها و همکاری ها را تدوین و مبادله نمایند.

8- در مورد حوادث اخیر که باعث تلفات بشری گردیده، با جزییات بحث و تبادل نظر صورت گرفته و جانب ایران از پیشرفت تحقیقات به جانب افغانستان معلومات داد و هر دو جانب توافق نمودند که تدابیر را به منظور جلوگیری از وقوع چنین حوادث اتخاذ نمایند.

9- به کمیته های امنیتی- سرحدی و قانونمند سازی حضور اتباع دو طرف در خاک یکدیگر وظیفه سپرده شد تا در راستای تامین امنیت سرحد مشترک دو کشور برای جلوگیری از تردد غیر قانونی و قاچاق انسان و کالاها تدابیر لازم را اتخاذ نمایند. در این ارتباط طرفین لزوم حضور نیروهای امنیتی افغانستان در پاسگاههای مرزی تخلیه شده آن کشور و نیز تسهیل صدور روادید جمهوری اسلامی ایران را مورد توجه قرار دادند.

10-به منظور تسهیل تردد اتباع و وسائل نقلیه و کالاها بین دو کشور، در جریان سفر جناب آقای اتمر یادداشت تفاهم همکاریهای مشترک برای رعایت مقررات بهداشتی بین‌المللی در گذرگاههای مرزی (جاده‌ای، ریلی، هوایی و دریایی) بین وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جمهوری اسلامی ایران و وزارت صحت عامه جمهوری اسلامی افغانستان به امضا رسید.

11- دو طرف اعلام نمودند در چارچوب سند جامع همکاری‌های راهبردی، با امضای یک توافقنامه دوجانبه، ضمن سامان دادن به حضور قانونمند نیروی کار افغان در جمهوری اسلامی ایران، مجوزهای لازم را برای حضور فعالان اقتصادی و نیروی های متخصص دو کشور در ایران و افغانستان فراهم نمایند.

12- دو طرف بر ضرورت نظارت و کنترل دقیق و موثر بر مرزهای مشترک توسط نیروهای مرزبانی دو کشور تاکید نموده و متعهد گردیدند از عبور غیر مجاز مرزی، قاچاق انسان، مواد مخدر و قاچاق هر نوع مواد دیگر به قلمرو یکدیگر جلوگیری بعمل آورند.

13- طرفین در خصوص همکاری های اقتصادی - بازرگانی منطقه‌ای و چند جانبه از جمله در حوزه ترانزیت و حمل و نقل توافق نموده و نقش بندر چابهار به عنوان موتور محرک همکاری های تجاری- ترانزیتی در منطقه را مورد تاکید قرار دادند.

14- طرفین همچنین لزوم فراهم آورن تسهیلات رفاهی در بنادر/پایانه های مرزی را مورد توجه قرار داده و به طور خاص توافق کردند در اسرع وقت جهت ترمیم زیر ساخت و آسفالت مسیر عبور وسایط در مرز دوغارون به طور مشترک اقدام نمایند.

15- دو طرف در خصوص استمرار همکاری ها در حوزه انرژی، مخصوصا انرژی های تجدید پذیر موافقت نمودند.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала