حمله لفظی امارات به ترکیه

© Fotolia / Sophie Jamesامارات کاوشگر به کره ماه می فرستد
امارات کاوشگر به کره ماه می فرستد - اسپوتنیک ایران
Telegram
وزیر مشاور دولت امارات عربی متحده درامور خارجه در واکنش به اقدامات نظامی ترکیه در لیبی آن را «سراب» و در تعارض با قوانین بین‌المللی خواند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از العالم ، انور قرقاش در این ارتباط نوشت: «اقدام مصر در ارتباط با لیبی، برای ایجاد مجدد ثبات در این کشور برادر، در مرکز اقدام سیاسی کشورهای عربی و بین‌المللی است. به تلاش‌های خود با قاهره در راستای آتش‌بس فوری و فعال سازی روند سیاسی ادامه می‌دهیم».

قرقاش در ادامه گفت: «سراب حل و فصل نظامی که آنکارا به دنبال آن است رنج مردم لیبی را طولانی‌تر می‌کند و با اجماع بین‌المللی در تضاد است».

اتهام ترکیه علیه امارات  - اسپوتنیک ایران
اتهام ترکیه علیه امارات

این اظهارات اشاره دارد به اقدام «عبدالفتاح السیسی» رئیس جمهور مصر که روز شنبه هفته جاری با «خلیفه حفتر» فرمانده شبه‌نظامیان موسوم به «ارتش ملی لیبی» و عقیله صالح، رئیس پارلمان طُبرُق (واقع در شرق لیبی و مخالف دولت وفاق) دیدار کرد و خواستار توقف درگیری‌ها بین طرف‌های متخاصم در لیبی شد.

کشور لیبی از زمان سرنگونی حکومت «معمر قذافی» رهبر سابق این کشور در سال ۲۰۱۱، تحت کنترل دو دولت موازی در شرق و غرب در آمده است؛ دولت وفاق ملی به ریاست «فایز السراج» در طرابلس (غرب کشور) که در سطح جهان به رسمیت شناخته شده است و دیگری دولت طُبرُق در شرق لیبی که خلیفه حفتر فرمانده ارتش ملی لیبی  از آن حمایت می‌کند.

حفتر با حمایت مصر، امارات ، عربستان و چند کشور دیگر  از اواخر فروردین ۱۳۹۸ با هدف اشغال پایتخت، عملیات نظامی علیه طرابلس را آغاز کرد اما با مقاومت شدید نیروهای دولت السراج و شبه‌نظامیان متحد با آن مواجه شده و تا به امروز موفق نشده است به داخل شهر نفوذ کند. نیروهای دولت السراج نیز از حمایت ترکیه، قطر و ایتالیا برخوردارند.

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала