اتهام ترکیه علیه امارات

© Sputnik / Fuad Safarovاتهام ترکیه علیه امارات
اتهام ترکیه علیه امارات  - اسپوتنیک ایران
Telegram
وزیر خارجه ترکیه امارات متحده عربی را متهم کرد که منطقه خاورمیانه را به هرج‌ومرج می‌کشد.

به گزارش اسپوتنیک، مولود چاووش‌اوغلو در گفت‌وگو با شبکه محلی «آکیت تی‌وی» گفت امارات همراه با مصر و برخی از کشورها، منطقه را به هرج‌ومرج کشانده است.

او بویژه به «مداخلات» امارات در یمن و لیبی اشاره کرده است.

امارات، مصر و روسیه حامیان ژنرال خلیفه حفتر هستند که بخش بزرگی از لیبی را تحت کنترل خود درآورده و با دولت لیبی که تحت حمایت سازمان ملل است، در حال جنگ است.

ترکیه به کمک قطر در حال نفوذ در یمن است - اسپوتنیک ایران
ترکیه به کمک قطر در حال نفوذ در یمن است

ترکیه پارسال با دولت لیبی قرارداد نظامی امضا کرد و در پی آن نیروها و تجهیزات نظامی خود را به این کشور فرستاد.

اظهارات وزیر خارجه ترکیه یک روز بعد از اعلامیه مشترک مصر، امارات، یونان، قبرس و فرانسه ایراد شده که مداخله نظامی آنکارا در لیبی را محکوم کردند.

ترکیه یکشنبه این هفته نیروهای حفتر را تهدید کرده بود اگر به اماکن دیپلماتیک و منافع ترکیه در لیبی حمله کند، مواضع آنها را هدف قرار خواهد داد.

در یمن نیز امارات حامی شبه‌نظامیان جدایی‌طلب در جنوب یمن، موسوم به «مجلس انتقالی جنوبی» است که طی ماه‌های اخیر با دولت مورد حمایت سازمان ملل در این کشور نیز وارد جنگ شده و دوشنبه هفته گذشته اعلام «خودمختاری» کردند.

ترکیه همچنین در سال ۲۰۱۷ که چهار کشور عربی از جمله عربستان و امارات، قطر را تحت محاصره اقتصادی قرار دادند از دوحه حمایت کرد.

در مورد مصر، آنکارا حامی محمد مرسی رئیس‌جمهوری سابق مصر و از رهبران اخوان‌المسلمین بود که با کودتای عبدالفتاح سيسی فرمانده ارتش در سال ۲۰۱۳ برکنار شد.

سیسی هم‌اکنون رئیس‌جمهوری مصر است و روابط تنش‌آلودی با ترکیه دارد.

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала