جزئیات برنامه اصلاح ساختار بودجه ایران

© Sputnik / Vladimir Fedorenko /  مراجعه به بانک تصاویر جزئیات برنامه اصلاح ساختار بودجه به مجلس ایران
جزئیات برنامه اصلاح ساختار بودجه به مجلس ایران - اسپوتنیک ایران
Telegram
رئیس سازمان برنامه و بودجه ایران از ارائه برنامه اصلاح ساختار بودجه طی شنبه هفته آینده به مجلس شورای اسلامی ایران خبر داد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از سازمان برنامه و بودجه ایران، محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه ایران اظهارداشت: بخش هایی از برنامه اصلاح ساختار بودجه در این شورا آغاز شد البته هنوز تکمیل نشده است.  رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: این ابلاغیه مصرح مقام معظم رهبری در دو سال گذشته بود که اصلاح ساختار بودجه در کشور انجام شود و به شورای عالی هماهنگی اقتصادی سه قوه تقدیم و مورد تصویب قرار گیرد.

ارسال برنامه اصلاح ساختار بودجه ایران به مجلس - اسپوتنیک ایران
ارسال برنامه اصلاح ساختار بودجه ایران به مجلس

وی افزود: احساس شد که حالا مقرر است این اتفاق بیفتد و شورا هم تاکنون نتوانسته این برنامه را تکمیل کند به مجلس تقدیم و از همفکری و رایزنی نمایندگان مردم استفاده شود بدون تردید تحول خواه و علاقه مند هستند این اصلاح ساختار را انجام دهند.  نوبخت بیان داشت: بودجه ریزی عملیاتی و بودجه ریزی بر مبنای عملکرد با همین عنوان در فرهنگستان بودجه تعریف می شود.

نوبخت ادامه داد: بودجه طبق تعریفی که در ماده یک قانون محاسبات عمومی شده برنامه یکساله است. رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: در این سند پیش بینی می شود چه منابعی و از چه محل هایی می تواند در طول یکسال فراهم و در چه مواردی هزینه کردتا  بتوان منطبق با سیاست های  موجود به اهداف مورد نظر برنامه دست یافت.

وی افزود: اگر دولت بخواهد بر اساس این تعریف به سمت جلو حرکت کند نخستین تمرکز خود را باید روی منابع بودجه بگذارد.

 نوبخت اظهار داشت: منابع بودجه از سه محل تامین می شود نخست مالیات، گمرک و سایر خدماتی که دولت به مردم عرضه و ما به ازای آن پول دریافت می کند.

رئیس سازمان برنامه و بودجه ایران ادامه داد: برای مصارف و هزینه ها باید از این درآمدها استفاده کرد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: وقتی درآمدها تکافوی همه هزینه ها را نمی کند باید دارایی هایی (نفت و اوراق) فروخته شودو به درآمدها اضافه تا امورات کشور بگذرد.

وی افزود: اوراق به نوعی واگذاری دارایی های مالی و نفت هم به نوعی دارایی های سرمایه ایی کشور محسوب می شود.

 نوبخت اظهار داشت: دارایی که متعلق به نسل آینده است کسی حق ندارد آن را بفروشد و صرف هزینه های جاری کند البته اگر دارایی ها فروخته و تبدیل به دارایی دیگر شود به یقین کار بدی نیست.

وی تصریح کرد: بر اساس قانون حداکثر رقمی که دولت می توانست در بودجه سال ۱۳۹۹ از فروش نفت داشته باشد نزدیک به ۴۹ تا ۵۰ هزار میلیارد تومان است.

خامنه ای رهبر ایران - اسپوتنیک ایران
تخصیص ۱۰۰ میلیون یورو برای رفع مشکل آب و فاضلاب اهواز

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: امسال دولت مجوز فروش ۵۰هزار میلیارد تومان نفت را از مجلس گرفته اما ۸۰ هزار میلیارد تومان در سال جاری باید صرف تملک دارایی های سرمایه ایی (فعالیت های عمرانی) کند.

نوبخت افزود: بودجه سال ۹۹ نزدیک به ۵۷۰ هزار میلیارد تومان است که ازاین میزان تنها ۵۰ هزار میلیارد تومان یعنی کمتر از ۱۰ درصد مربوط به نفت است. رئیس سازمان برنامه و بودجه ایران بیان داشت: این در حالیکه طی سنوات گذشته بیش از ۵۰ درصد منابع بودجه از نفت تامین می شد.

وی ادامه داد: کشور هزینه هایی دارد که نمی توان این هزینه ها را انجام ندهد البته صرفه جویی در هزینه ها امری بایسته و شایسته ای که باید صورت گیرد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: کل مصارف کشور تحت چهار سرفصل و تحت ۱۰ امور است. وی افزود: نخستین اموری که بیشترین منابع در آن صرف می شود امور رفاه اجتماعی است.

نوبخت اظهار داشت: این امور رفاه اجتماعی معطوف به صندوق های بازنشستگی، کمیته امداد، بهزیستی و ایثارگران است. وی ادامه داد: فقط ۱۱۰ هزار میلیارد تومان از مجموع بودجه مملکت صرف این امور می شود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: دومین بخشی که بیشترین بودجه را به خود اختصاص می دهد مربوط به آموزش و پژوهش است. وی افزود: سومین و چهارمین بخش به ترتیب مربوط به «دفاع و امنیت» و «بهداشت و درمان» است. نوبخت اظهار داشت: اگر نفت کنار گذاشته شود برای جایگزینی نفت چه منابعی در کشور وجود دارد؟ 

 وی در توضیح این سئوال گفت: یک هزار و ۳۰۰ هزار میلیارد تومان بصورت آشکار و پنهان یارانه در مملکت پرداخت می شود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه افزود: آیا می شود درصدی از میزان یارانه پرداختی را در این زمینه استفاده کرد قطع به یقین شدنی است منتها نیاز مند عزم و اراده جمعی است.

وی اظهار داشت: سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی که از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شد این بود که تا جایی که امکان دارد بتوان ترکیب منابع را از نفت به سمت مالیات برد حال سئوال اینکه آیا مالیات ظرفیت بیش از این را دارد؟

دولت ایران هفته آینده بیمه بیکاری اسفند ماه را پرداخت می کند - اسپوتنیک ایران
دولت ایران هفته آینده بیمه بیکاری اسفند ماه را پرداخت می کند

نوبخت به رادیو اقتصاد گفت: مالیات هم در دنیا دارای شاخصی است یعنی سهمی که مالیات از تولید ناخالص داخلی دارد. در کشورهای پیشرفته صنعتی ۳۰ تا ۴۰ درصد، در کشورهای در حال توسعه ۲۰ تا ۳۰درصد و در ایران کمی بیش از شش درصد است.

وی ضمن اشاره به اینکه در سال ۱۳۶۷ عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی بوده است، افزود: در آن زمان بحث بر سر این بود که برای رهایی از اقتصاد نفتی چه باید کرد؟

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: شاخص نسبت مالیات به تولید ناخالص داخلی کشور در آن زمان ۴.۲ درصد بود که قرار بود تا پایان برنامه اول پنج ساله توسعه این عدد به ۸.۴ درصد برسد.

وی افزود: هم اکنون این عدد کمی بیش از شش درصد بوده و هنوز به هشت درصد نرسیده است.  نوبخت تصریح کرد: آمار و ارقام نشان می دهد کشور ظرفیت مالیاتی مناسبی دارد که با اصلاح قانون مالیات ها، تعریف پایه های جدید مالیاتی، جلوگیری از فرار مالیاتی و کاهش معافیت های مالیاتی می تواند از این ظرفیت برای تامین درآمدهای بودجه استفاده کرد.

وی ادامه داد: هم اکنون معافیت مالیاتی در کشور ۵۰هزار میلیارد تومان است که افراد از معافیت های مالیاتی استفاده می کنند. رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: دولت هفت میلیون میلیارد تومان اموال و دارایی دارد.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала