روحانی: قطع کمک مالی به سازمان جهانی بهداشت، اشتباه استراتژیکی آمریکاست

© AFP 2023 / HO/Iranian Presidencyحسن روحانی رئیس جمهور ایران
حسن روحانی رئیس جمهور ایران - اسپوتنیک ایران
Telegram
حسن روحانی رئیس جمهور ایران بیان داشت که به جای فشار و تحریم کشورها باید همکاری دوجانبه و بین المللی برای مبارزه با تهدیدهای واقعی صورت گیرد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایرنا، حسن روحانی رئیس جمهور عصر روز دوشنبه در نشست مجازی سران کشورهای عضو گروه تماس جنبش عدم تعهد بیان داشت: تجربه جهانی مقابله با کویید ۱۹ نشان داد که چگونه یک بیماری واگیردار می‌تواند تمامی کشورهای جهان را صرف نظر از مرز، ملیت و نژاد مورد تهدید قراردادهع و سلامت تک تک مردم جهان را به خطر اندازد.

روحانی خاطر نشان کرد: این هشدار جدی به همه کشورها است که انسان‌ها به اندازه کافی در معرض تهدیداتی مانند تخریب محیط زیست و افزایش دمای کره زمین و تهدیدات طبیعی مانند ویروس کرونا هستند و وقت آن رسیده اعمال فشار به ملت ها و تروریسم اقتصادی و تحریم کشورها جای خود را به همکاری های دوجانبه و بین المللی برای مبارزه با تهدید‌‌های واقعی و مشترک دهد.

روحانی افزود: این تجربه نشان داد که آسیب‌پذیری قدرت‌های جهانی که زرادخانه‌های خود را از سلاح‌های کشتار جمعی آکنده‌اند، در برابر تهدید یک بیماری واگیردار مانند کووید-۱۹ اگر از دیگر کشورها بیشتر نباشد، کم‌تر نیست.

وزارت خارجه روسیه - اسپوتنیک ایران
چرا آمریکا مانع از کمک‌های بانک جهانی می‌شود؟

رئیس جمهور ایران گفت: در زمانی که ویروس کرونا به صورت تهدیدی مشترک برای امنیت جهانی و سلامت عمومی درآمده و سازمان جهانی بهداشت در خط اول مبارزه جهانی با تهدید کرونا عمل می‌کند، تضعیف سازمان جهانی بهداشت به معنای تضعیف مبارزه مشترک جهانی علیه کرونا، اقدامی بسیار نابهنگام و توجیه‌ناپذیر است.

روحانی بیان داشت: اقدام شتابزده و غیرمسوولانه دولت آمریکا در محروم کردن سازمان جهانی بهداشت از مبالغ مالی مورد نیاز آن سازمان را باید یک اشتباه راهبردی دیگر این دولت دانست که مبارزه مشترک جهانی با کرونا را به چالش می‌کشد. البته از دولت آمریکا که تاکنون بارها به صورت یک جانبه از توافق‌های معتبر بین‌المللی خارج شده و حقوق بین‌الملل را مکرراً نقض کرده است انتظاری جز این نمی‌توان داشت. آمریکا سال‌ها است با تحریم‌های یک‌جانبه و غیرقانونی، نه تنها مردم ایران را از دسترسی به حقوق خود محروم ساخته، بلکه اقداماتش تهدیدی برای چندجانبه‌گرایی و همکاری‌های بین‌المللی محسوب می‌شود.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала