هشدار وزیر سابق بهداشت به روحانی

CC BY 4.0 / IRNA / کرونا ویروس در ایران
کرونا ویروس در ایران - اسپوتنیک ایران
Telegram
لنکرانی: دست کم گرفتن مخاطرات، می‌تواند کشور را در شرایطی بحرانی قرار بدهد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از «تسنیم»، امران باقری لنکرانی، وزیر اسبق بهداشت در نامه‌ ای سرگشاده به رئیس جمهور هشدار داد و گفت که دست کم گرفتن مخاطرات، می‌تواند کشور را در شرایطی بحرانی قرار بدهد.

وی نوشت:« گر چه پزشکان و کادر درمانی فراتر از توان خود برای دفاع از سلامت مردم در صحنه هستند اما در این شرایط، دست کم گرفتن مخاطرات، میتواند کشور ما را در شرایطی بحرانی قرار داده و دهها هزار نفر را به کام مرگ فروبرد و صدها هزار نفر را روانه بیمارستانها نماید.

از بیانات ارزشمند جنابعالی در جلسه هفدهم فروردین ماه هیئت دولت در اهمیت سلامت بسیار سپاسگزارم. همانگونه که فرمودید سلامت در کنار امنیت نقشی محوری در بقای هر اجتماعی دارد. نقش حاکمیت در حفظ و ارتقای سلامت نقشی مهم است. اینکه حفظ سلامت را تنها وظیفه آحاد جامعه بدانیم سخن کاملی نیست. مدیریت جامعه و شرایطی که با سیاست گذاریها و تصمیمات قوای حاکمیتی کشور ایجاد میشوند در این بین نقش اساسی تری دارند.

جهانگیر شدن ویروس SARS CoV2، جهان و میهن عزیز ما در شرایط دشواری قرار داده که تنها سیاست گذاری های آگاهانه؛ تصمیمات عالمانه و مستند و ارزیابی مداوم آنها می تواند ما را از این چالش بزرگ جهانی که پس از جهانگیری انفلوآنزا در اوایل قرن گذشته بزرگترین تهدید کننده سلامتی همه آحاد بشر ارزیابی شده است، رهایی بخشد.

رشد ۲۵درصدی بستری ها در بیمارستان‌های تهران - اسپوتنیک ایران
رشد ۲۵ درصدی بستری ها در بیمارستان‌های تهران

در این شرایط دست کم گرفتن مخاطرات، میتواند کشور ما را در شرایطی بحرانی قرار داده و دهها هزار نفر را به کام مرگ فروبرد و صدها هزار نفر را روانه بیمارستان ها نماید و بار عظیمی بر پیکر نظام سلامت و بالمآل بر اقتصاد و امنیت کشور وارد نماید. فراتر از این ما هنوز از آثار مزمن این بیماری به خوبی مطلع نیستیم ولی حداقل میدانیم که دستگاه تنفسی و سیستم ایمنی تا مدتها متاثر از این ویروس خواهد بود.

در چنین شرایطی عادی کردن ترددها و ایجاد این باور غلط که ما بیماری را کنترل کرده ایم به رفتار های مخاطره آمیز دامن زده و می توند با شتابی سهمگین کشورما را در بحران قرار دهد.

تجربه کشورهای اروپایی پیش روی ماست که با وجود اینکه هم از نظر تعداد پزشک و پرستار و هم از نظر تعداد تختهای عادی و تخت های ویژه به ازای جمعیت و هم از نظر سرانه درامد موقعیت بهتری از ما را داشتند به دلیل سهل پنداری این چالش بزرگ، اکنون در گردابی از معضلات فرورفته اند.

کارکنان نظام سلامت در این روزها بسی فراتر از توان خود به عهد ومیثاق خود پایبند بودند و علیرغم کمبود امکانات نزدیک به پنجاه روز است که شبانه روزی در تلاشند. اما غفلتی که در پایان سال گذشته شد و موج سفرها که هرچند نسبت به سالهای گذشته کوچکتر بود اما برای این شرایط خطرناک بود اکنون ما را باافزایش موارد مرگ و بستری در بسیاری از استانها روبرو کرده است.

اعتراض نماینده مجلس به روحانی به دلیل عدم منع تردد مردم - اسپوتنیک ایران
اعتراض نماینده مجلس به روحانی به دلیل عدم منع تردد مردم

هرچند هنوز این حجم غیر قابل کنترل نیست اما عادی سازی ترددهای درون شهری و آغاز به کار ادارات و کسب و کارهای بعضا غیر ضروری میتواند موج سهمگین تری ایجاد کند که توان مقابله با آن را نداشته باشیم . لذا از جناب عالی به عنوان عالی ترین مقام اجرایی کشور مصرانه تقاضا میکنم؛ شروع به کار عادی ادارات و موسسات آموزشی و مشاغل تا قبل از اطمینان از ایجاد روند کاهنده در رشد بیماری و حفظ آن به مدت چهار هفته در دستور کار قرار نگیرد. این چهار هفته مبنایی علمی دارد که تحقیقات همه گیرشناسی جهان بدان رسیده است. تغییرات در بازه های کوتاه تر اشتباهات بزرگی را به بار می آورند. تعیین روز آغاز به کار از قبل و اعلام آن بدون درنظرگرفتن پویایی شرایطی که در آن هستیم خطایی بس بزرگ است.

افزایش ترددهای درون شهری با توجه محدودیت امکانات حمل و نقل عمومی در اغلب شهرهای بزرگ قطعا باعث افزایش امکان سرایت بیماری میگردد. این مخاطرات را نباید سهل پنداشت؛ حرکت خوب دولت در حمایت از خانواده های ضعیف را ارج مینهم اما تلاش برای راه انداختن اقتصاد نباید به مخاطره سلامت مردم منجر گردد».

مجموع مبتلایان کووید-19در کشور به 60500 نفر رسید. بطور کلی تا کنون تعداد فوتی ها بر اثر ابتلا به بیماری «کووید -19» 3739 نفر اعلام شده است. خوشبختانه روند بهبود یافتگان سرعت بالایی گرفته و تا کنون 24236 نفر از بیماران، بهبود یافته و ترخیص شده اند.تعداد 4083 نفر از بیماران مبتلا به کووید - 19در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала