فراخوان عربستان سعودی خطاب به ایران

Telegram
عربستان: ایران نمی گذارد عراق روی پای خود بایستد.

به گزارش اسپوتنیک، عادل الجبیر، وزیر مشاور دولت عربستان سعودی در امور خارجه اعلام نمود که ایران نمی گذارد عراق « روی پای خود بایستد» و خواهان آن شد که ایران «عضو نرمال» جامعه جهانی بشود.

وزیر مشاور دولت عربستان سعودی در امور خارجه در جریان اجلاس داووس گفت:«دخالت ایران در امور عراق و تلاش برای غارت ذخایر آن باعث نگرانی زیاد ما می‌شود. ما اطمینان داریم که ایران دلیل اصلی آن است که بغداد نمی تواند «روی پا بایستد».

ریاض همچنین «تأثیرات منفی» ایران را در یمن، عراق، لبنان و دیگر کشورها مشاهده می‌کند. وزیر خارجه عربستان متذکر شد که « تشدید اوضاع» به تقصیر ایران رخ می‌دهد. ایران سرچشمه تهاجم و تجاوز است. ایران باید در این مورد تصمیم بگیرد که آیا می خواهد واکنش جامعه جهانی را تحریک کند یا نه. ایران باید موازین بین‌المللی را رعایت کند و از تحویل موشک های بالستیکی به « تروریست‌ها» خودداری ورزد. به محض آنکه ایران به این تصمیم برسد، عضو نرمال جامعه جهانی خواهد شد».

هدف اصلی بازداشت های اخیر در عربستان چه بود؟ - اسپوتنیک ایران
واکنش عربستان به اتهام هک کردن گوشی میلیاردر آمریکایی

وی افزود که مقامات کشور به انجام بازرسی ها در رابطه با حمله به پالایشگاه «آرامکو» ادامه می دهند.

شایان ذکر است، در تاریخ 14 سپتامبر 2019، تاسیسات نفتی شرکت آرامکو سعودی در شرق عربستان با چندین هواپیمای بدون سرنشین مورد حمله قرار گرفتند. مسئولیت این حمله را حوثیان یمنی برعهده گرفتند. اما «ائتلاف عربی» در حال جنگ در یمن به رهبری عربستان سعودی ، ایران را مسئول حمله به تأسیسات نفتی عربستان می داند. وزیر امور خارجه آمریكا ، مایك پمپئو نیز ایران را مقصر دانسته و در این راستا به عربستان سفر نمود. وزیر دفاع ایران و دیگر مقامات این موضوع را اکیدا رد کرده است. براساس اعلام آژانس بین المللی انرژی، این حادثه در عربستان سعودی در حال حاضر به جدی ترین وقفه در تأمین نفت در تاریخ منجر شده است، حتی خسارات حمله به آرامکو، بیش از خسارات ناشی از انقلاب اسلامی در ایران در سالهای 1978-1979 و تحریم نفت پس از جنگ اعراب و اسرائیل در سال های 1973-1974 خواهد بود.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала