رسیدن حجم صادرات ایران به 27 میلیارد دلار

© Photo / Tabnakرسیدن حجم صادرات ایران به 27 میلیارد دلار
رسیدن حجم صادرات ایران به 27 میلیارد دلار - اسپوتنیک ایران
Telegram
رئیس سازمان توسعه تجارت ایران اعلام کرد: در هشت ماه نخست سال جاری ارزش صادرات ایران به 27 میلیارد دلار رسیده است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری فارس، حمید زادبوم رئیس سازمان توسعه تجارت ایران، امروز در همایش روز ملی صادرات در استان قم اظهار داشت: صادرات برای تامین ارز کشور اقدام ارزشمندی است، در شرایط کنونی صادرات کار ساده ای نیست و سختی کار صادرکنندگان ایرانی با صادرکنندگان کشورهای دیگر قابل مقایسه نیست.

ایران علی رغم تحریم های آمریکا همچنان به صادرات نفت ادامه می دهند - اسپوتنیک ایران
ایران علی رغم تحریم های آمریکا همچنان به صادرات نفت ادامه می دهند

وی ادامه داد: صادرات ایران در شرایط کنونی شگفت آور است و در هشت ماه نخست سال جاری ارزش صادرات کشورمان به 27 میلیارد دلار رسید، البته باید ارز این صادرات به کشور برگردد و بیش از 70 درصد از صادرکنندگان ایرانی، ارز را به کشور برگرداندند.

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران افزود: برخی از کارخانه‌های کشور برای مواد اولیه و واردات ماشین آلات نیاز به ارز دارند و باید این ارز از طریق صادرات تامین شود، تحریم کنندگان به دنبال این هستند که ارز از کشور خارج شود، ولی دیگر به کشور برنگردد.

زادبوم صادرکنندگان را کمک کنندگان به نظام تجارتی کشور دانست و تصریح کرد: باید در این راستا به مشکلات صادرکنندگان نیز رسیدگی شود و در این راستا مدت تعهد ارزی صادراتی برخی از کالاها افزایش دادیم.

وی ادامه داد: مالیات بر ارزش افزوده برای صادرکنندگانی که بیش از 70 درصد تعهد ارزی را ایفا کنند، به سرعت بازگردانده خواهد شد و برای بقیه صادرکنندگان نیز این کار به میزان ایفای تعهد ارزی صورت می‌گیرد.

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران افزود: صندوق توسعه ملی دو هزار میلیارد تومان تسهیلات برای صادرکنندگان اختصاص داده است و این تسهیلات از دی‌ماه امسال تا شهریور سال آینده با نرخ بهره ترجیحی به صادرکنندگان پرداخت می‌شود.

زادبوم با اشاره به کشورهای هدف صادراتی ایران افزود: 15 کشور همسایه هزار و 160 میلیارد دلار واردات در سال دارند و صادرات 100 میلیارد دلار کالای دیگر از ایران علاوه بر 24 میلیارد دلاری صادرات فعلی به این کشورها ممکن است، باید محصولات در کشور متناسب با نیاز این کشورها تولید شود.

وی ادامه داد: پاکستان و ترکیه ظرفیت زیادی برای واردات کالا از ایران دارند و امکان صادرات 16 میلیارد دلار به پاکستان با توجه به ظرفیت تولید فعلی کشور فراهم است.

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران خاطرنشان کرد: باید صادرات به یک فرهنگ در کشور تبدیل شود تا اقتصاد شکوفا و رفاه بالاتر برای مردم را در ایران شاهد باشیم.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала