آنفلونزا در ایران 15 قربانی گرفت

© Fotolia / VILevi / آنفلونزا در ایران پانزده قربانی گرفت
آنفلونزا در ایران پانزده قربانی گرفت - اسپوتنیک ایران
Telegram
رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت ایران اعلام کرد که امسال نسبت به سال گذشته ویروس آنفلوآنزا با شدت بیشتری فعال است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایسنا، دکتر محمد مهدی گویا، رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت ایران در یک نشست خبری در وزارت بهداشت، گفت: امسال نسبت به سال گذشته ویروس آنفلوآنزا با شدت بیشتری فعال است تا جایی که هفته گذشته 15 نفر بر اثر این بیماری فوت کردند که عمده این افراد دارای بیماری زمینه‌ای بوده و یا سن بالایی داشته‌اند.

به جای دارو از این محصولات غذایی استفاده کنید - اسپوتنیک ایران
به جای دارو از این محصولات غذایی استفاده کنید

وی افزود: هفته گذشته 3915 نفر انواع مختلف بیماری تنفسی گزارش شد که 342 مورد آن آنفلوانزا بود، از این تعداد 15 نفر فوت کردند که بیشترین تعداد فوتی‌ها از استان‌های تهران، مازندران و آذربایجان شرقی بوده است.

گویا با بیان اینکه حدود سه هفته از آغاز موج اول آنفلوآنزا در ایران می‌گذرد، اظهار کرد: موج آنفلوآنزا با شدت هرچه تمام‌تر شروع به کار کرده است و علاوه‌بر منطقه خاورمیانه و کشور ما، حتی در کشورهای اروپایی نیز گستره زیادی داشته است.

به گفته وی، در ایران تقریبا از تمام استان‌ها گزارش بروز بیماری را داشته‌ایم، اما استان‌های قزوین، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، گلستان، سمنان، اصفهان، کرمانشاه و تهران بیشترین درگیری را داشته‌اند.

مهدی گویا با اشاره به این‌که موج آنفلوآنزا در سال جاری نسبت به سال گذشته سه هفته زودتر آغاز شده است، تاکید کرد: ویروس آنفلوآنزا امسال بر دو نوع H۱N۱ و H3 N2 بوده است که طبق بررسی‌های ما نوع H1N1 گسترش بیشتری داشته و قدرت آن نیز نسبت به نوع دیگر قوی‌تر است.

گویا ادامه داد: نکته‌ قابل توجه این است که این نوع از ویروس آنفلوآنزا هیچ ارتباطی با آنفلوآنزای پرندگان ندارد و هر سال در موعد مقرری این آنفلوآنزا در جهان سرازیر می‌شود که با توجه به شروع زودتر گستره آن در سال جاری پیش‌بینی می‌کنیم فعالیت این ویروس نسبت به سالیان گذشته به بالاترین حد خود برسد تا جایی که ظرف هفته گذشته ویروس آنفلوآنزا در استان‌های گلستان و مازندران نسبت به سایر استان‌ها فعالیت بسیار زیادی داشته است.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала