مسئولیت اروپایی ها در رابطه با توقف تعهدات برجامی ایران

CC BY 4.0 / Tasnim News Agency / ایران و اروپا
 ایران و اروپا - اسپوتنیک ایران
Telegram
اتحادیه اروپا باید مطابق با تعهدات خود و موافقتنامه های بین‌المللی و قطعنامه سازمان ملل عمل کند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از شبکه تلویزیونی «المیادین»، حسن روحانی رئیس جمهور ایران در روز 6 ماه ژوئیه کشورهای اروپایی را مسئول توقف بعضی از تعهدات برجامی ایران دانست.

رئیس جمهور ایران در این خصوص در گفتگو با امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه گفت:«اتحادیه اروپا باید مطابق با تعهدات خود و موافقتنامه های بین‌المللی و قطعنامه سازمان ملل عمل کند. اقدامات اخیر ایران از چارچوب معامله هسته‌ای خارج نشده است و نقض برجام نیست».

روحانی فهماند که لغو تمام تحریم ها علیه ایران می تواند یگانه راه تجدیدنظر تهران در تصمیمات خود باشد. وی فشار آمریکا بر ایران را « جنگ اقتصادی و تروریسم نامید».

واکنش ظریف در مورد افزایش غنی سازی اورانیوم ایران - اسپوتنیک ایران
واکنش ظریف در مورد افزایش غنی سازی اورانیوم ایران

علی اکبر ولایتی روز 6 ماه ژوئیه  اعلام کرد که ایران قصد دارد گام دیگری  بردارد و از 7 ژوئیه غنی ساز یاورانیوم تا 5% را آغاز خواهد کرد.  به گفته وی این «گامی پاسخگوی منافع توسعه و رشد انرژی هسته‌ای  صلح‌آمیز ایران است.ما به دنبال یک هدف کاملا صلح آمیز هستیم، زیرا اقتصاد و صنعت ما نیاز به برق دارد».

در 8 مه حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، اعلام کرد تهران بخشی از وظایف خود تحت برنامه برجام را به حالت تعلیق درآورده است و دو ماه به دیگر اعضای باقی مانده در برجام برای عمل به تعهداتشان ذیل برجام زمان داد. توافق هسته ایران ژوئیه 2015 در وین اتریش بین ایران، اتحادیه اروپا و گروه 5+1 (شامل چین، فرانسه، روسیه، پادشاهی متحد بریتانیا، ایالات متحده آمریکا و آلمان) منعقد شد. توافق هسته‌ای با تهران با لغو تحریم های سازمان ملل متحد و اقدامات محدود کننده یک طرفه ایالات متحده و اتحادیه اروپا همراه بود.

بر اساس این توافق، ایران ملزم شد ذخایر اورانیم غنی شده متوسط خودش را پاکسازی کرده و ذخیره‌سازی اورانیوم با غنای کم را تا 98 درصد قطع ‌کند، همچنین تعداد سانتریفیوژها را حدود دوسوم و حداقل به مدت 15 سال کاهش ‌دهد. 15 سال بعد، ایران موافقت کرده‌است که اورانیوم را بیش از 3.67 درصد غنی‌سازی نکند یا تأسیسات غنی‌سازی اورانیوم جدید یا رآکتور آب‌سنگین جدیدی را نسازد. فعالیت‌های غنی‌سازی اورانیوم به مدت 10 سال به یک تک ساختمان که از سانتریفیوژهای نسل اول استفاده می‌کند محدود خواهد بود.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала