ایران از سقف تعیین شده اورانیوم غنی شده عبور خواهد کرد

CC BY 4.0 / Tasnim News Agency / ایران از سقف تعیین شده اورانیوم غنی شده عبور خواهد کرد
ایران از سقف تعیین شده اورانیوم غنی شده عبور خواهد کرد - اسپوتنیک ایران
Telegram
سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران اعلام کرد که از 27 ژوئن از مرز تولید 300 کیلو اورانیوم غنی شده عبور می‌کنیم.

به گزارش اسپوتنیک، بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران  در نشست خبری که در مجتمع هسته‌ای آب سنگین اراک برگزار شد، اظهار داشت: ششم تیرماه از مرز تولید 300 کیلوگرم اورانیوم غنی شده عبور خواهیم کرد و علاوه بر آن، افزایش تولید به شدت بالا خواهد رفت و ما بعد از عبور از 300  کیلوگرم، سرعت افزایش اورانیوم غنی شده با درجه پایین را از 3.67  درصد بیشتر خواهیم کرد.

ایران: اروپایی‌ها اگر خیلی نگران حفظ برجام هستند، باید از همه طرف‌ها بخواهند به آن عمل کنند - اسپوتنیک ایران
ایران: اروپایی‌ها اگر خیلی نگران حفظ برجام هستند، باید از همه طرف‌ها بخواهند به آن عمل کنند

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران بیان کرد: از این پس قرار نیست آب سنگین را به عنوان ماده اولیه صادر کنیم بلکه می‌خواهیم آن را در صنایع بالا بکار ببریم. از نظر اقتصادی آب سنگین ارزش افزوده بالایی دارد. ما نمی‌خواهیم بازارهای خوبی که پیدا کردیم را کنار بگذاریم. عبور از 130 تُن به بالا برای ما هدف نیست ولی دیگر به عنوان تعهد به آن نگاه نمی‌کنیم.

کمالوندی افزود: آب سنگین ارزش افزوده بالایی دارد به طوری که در بازارهای بین المللی، «اکسیژن 18» کیلویی 30 هزار دلار است، بنابراین ما دیگر آن را به صورت ماده اولیه صادر نخواهیم کرد.

وی ادامه داد: در مرحله دوم کاهش تعهدات برجامی، منتظر تصمیم مقامات هستیم و هنوز وقت برای اروپایی‌ها باقی است. ما آن یکسالی که صبر کردیم در واقع صبر استراتژیک ایران بود. اگر این دو ماه هم طی شود یا آنها نمی‌خواهند کاری انجام دهند یا می‌خواهند ولی نمی توانند که یا ناتوانی فنی است، یا ناتوانی داخلی، یا اینکه در برابر کشوری قدرتمند نمی توانند عرض اندام داشته باشند که اگر این باشد در واقع به طور غیر مستقیم اروپایی‌ها اظهار عجز کرده اند.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران گفت: مسئول بررسی این مساله وزارت امور خارجه است که البته آنها در تماس دائم با اروپایی‌ها هستند. خانم هلگا اشمید اخیراً در تهران با آقای عراقچی صحت کرده و هنوز حرف های خوب مطرح می شود ولی برای ما عمل طرف مقابل مهم است و بیشتر از این برای مشاهده بی‌عملی و عدم انجام تعهداتشان صبر نخواهیم کرد.

وی افزود: اروپایی‌ها بدانند، اگر دو اقدامی که ما در مرحله اول انجام دادیم زمان‌بر بود، در مرحله دوم اقدام ایران به خصوص در افزایش میزان غنی‌سازی بالای 3.67 درصد اینطور نیست و شاید در یکی دو روز این کار را انجام دهیم.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала