گزارش و تحلیل

شانتاژ توخالی آمریکایی ها در مورد خودداری کشورها از خرید نفت ایران

© AFP 2022 / Atta Kenare شانتاژ توخالی آمریکایی ها در مورد خودداری کشورها از خرید نفت ایران
شانتاژ توخالی آمریکایی ها در مورد خودداری کشورها از خرید نفت ایران - اسپوتنیک ایران
Telegram
آقای علی رضایی کارشناس بین المللی فروش نفت در گفتگو با خبرنگار اسپوتنیک ادعاهای ایالات متحده در مودر خودداری 23 کشور از خرید نفت ایران را شانتاژ های توخالی آمریکایی ها دانست و اظهار داشت آمریکایی ها با بازی با کلا تلاش می کنند اهداف سیاسی خود را پیش ببرند و می خواهند خود را راضی کنند که تحریم هایشان بر علیه ایران کارساز است.

این کارشناس فروش بین المللی نفت که سالها در زمینه فروش نفت بین المللی نفت ایران فعال بوده و امروزه شرکت خصوصی صادرات محصولات نفتی دارد اظهار داشت کلا تعدادی کشور هستند که عموما در شرق آسیا قرار دارند و سالهاست نفت و محصولات نفتی ایران را خریداری می کنند و برخی کشورهای اروپایی، آمریکایی و آفریقایی هستند که سالهاست کلا اصلا نفتی از ایران خریداری نمی کنند و آمریکایی ها هم در حساب کتاب های خود در مورد این کشورها به عنوان کشورهایی که از خرید نفت ایران خودداری می کنند نام می برند؛ در حالی که این کشور ها اصلا خریداران نفت ایران نبوده اند. 

مذاکرات هند با آمریکا برای ادامه خرید نفت از ایران - اسپوتنیک ایران
مذاکرات هند با آمریکا برای ادامه خرید نفت از ایران

وی افزود اتفاقا کشورهایی مانند چین و هند که عمده خریداران نفت ایران می باشند به هیچ وجه زیر بار تحریم های آمریکا نرفته اند و به خرید نفت خود از ایران ادامه داده اند و در برخی موارد حتی خرید نفت خود از ایران را افزایش داده اند.

ایشان اضافه کرد نمی توان انکار کرد که تحریم های آمریکا نسبت به فروش نفت ایران تاثیر نگذاشته و مشکلاتی به وجود نیاورده ولی ایرانی ها پس از چهل سال تحریم به خوبی یاد گرفته اند چگونه تحریم های آمریکا را دور بزنند و آن را بی اثر کنند.

به گفته آقای رضایی کشورهای اروپایی هم خیلی تمایل دارند که خریداران نفت ایران باشند ولی مشکل تحریم شرکت های بیمه و رد و بدل پول میان ایران و این کشورها منجر شده که کشور های اروپایی مقداری در خرید نفت ایران تامل کنند اما با توجه به اینکه ایرانی ها خود نفتکش ها را بیمه می کنند و جدیدا هم حاضر شده اند نفت را تا رسیدن به مقصد و نه فقط تا تخلیه از درون کشتی بیمه کنند قطعا بزودی این بخش مشکل حل خواهد شد و می ماند بحث مالی که البته اصلی ترین بحث نیز می باشد که امیدوار هستیم با ساز و کارهایی که اروپایی ها قول داده اند اجرا کنند این معضل نیز حل شود. 

افزایش صادرات نفت ایران علی رغم تحریم های آمریکا - اسپوتنیک ایران
افزایش صادرات نفت ایران علی رغم تحریم های آمریکا

ایشان اظهار داشتند برخی کشورها و یا پالایشگاه های بین المللی هم به دلیل واهمه از قلدری های آمریکا از اینکه رسما اعلام کنند نفت ایران را خریداری می کنند خودداری می کنند و ایرانی ها هم خیلی برایشان مهم نیست که رسما اعلام شود که چه کسی و یا کدام کشور خریدار نفت ایران است و ترجیح می دهند آمریکایی ها سردرگم بمانند.

به گفته این کارشناس ارشد صادرات نفت در بسیاری از موارد نفت ایران در اقیانوس ها جابجا می شود و حتی برخی از کشورها نفتی را از کشوری خریداری می کنند اما نفتکش پر از نفت نمی شود و در وسط اقیانوس با نفت ایران پر می شود و بعد به سمت مقصد می رود وهمین ماجرا نشان می دهد که هم کشورها و هم شرکت های بین المللی آنقدر با آمریکا مخالف هستند که حاضر هستند به هر ترتیبی شده با ایران همکاری کنند تا نفت اش را به فروش برساند.

آقای رضایی افزود بعضی کشورهای همجوار ایران که کلا بدون دریافت نفت ویا محصولات نفتی از ایران کلا مشکل پیدا می کنند که عراق و افغانستان جزو این کشورها می باشند و خود نیروهای آمریکایی مستقر در این کشورها مجبور می باشند از گاز و بنزین ایران استفاده کنند و پول آن را به ما بدهند چه رسد به دیگران.

وی افزود ایران راهکارهای زیادی دارد تا تحریم های آمریکا را دور بزند اما صحیح نیست که در مورد آنها صحبت شود چون به هر حال آمریکایی ها متوجه می شوند که ایرانی ها چه کار می کنند وبه آن سمت می روند ولی ایشان فقط می تواند تاکید کند که کلا این ادعای آمریکایی ها صحیح نیست ویک شانتاژ تبلیغاتی بیش نمی باشد.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала