مذاکرات هند با آمریکا برای ادامه خرید نفت از ایران

© AFP 2022 / Saul Loebمذاکرات هند با آمریکا برای ادامه خرید نفت از ایران
مذاکرات هند با آمریکا برای ادامه خرید نفت از ایران - اسپوتنیک ایران
Telegram
هند اعلام کرد که در حال مذاکره با دولت ترامپ برای تمدید معافیت این کشور از تحریم نفتی ایران است.

خودداری بیش از 20 وارد کننده از خرید نفت ایران - اسپوتنیک ایران
خودداری بیش از 20 وارد کننده از خرید نفت ایران
به گزارش اسپوتنیک به نقل از تسنیم ، با نزدیک شدن به پایان مهلت معافیت ها برای واردات نفت خام ایران در ماه آینده، هند اعلام کرد که در حال مذاکره با دولت ترامپ در این مورد است. در نوامبر آمریکا یک معافیت 6 ماهه به هند، چین، یونان، ایتالیا، تایوان، ژاپن، ترکیه و کره جنوبی داد تا به خرید نفت از ایران ادامه دهند. 
این معافیت های موقت در دوم ماه مه پایان می یابند. 
هند پس از موافقت با کاهش واردات نفت ایران برنده این معافیت از تحریم های آمریکا شده بود. 
آمریکا در ماه مه سال گذشته تحریم ها علیه ایران را پس از بیرون رفتن از معاهده برجام دوباره وضع کرد. 
آمریکا به هند و سایر کشورها گفته بود تا 4 نوامبر فرصت دارند واردات نفت از ایران را صفر کنند وگرنه تحریم می شوند، ولی واشنگتن معافیتی 6 ماهه به هند و هفت کشور دیگر برای خرید نفت ایران داد. 
هند که دومین خریدار بزرگ نفت ایران پس از چین است، از آن زمان خرید ماهانه خود را از ایران به 1.25 میلیون تن یا 15 میلیون تن در سال (300 هزار بشکه در روز) رسانده که نسبت به 22.6 میلیون تن (452 هزار بشکه در روز) سال مالی 18_2017 کمتر بود. 
هند سومین مصرف کننده بزرگ نفت دنیاست که 80 درصد نیاز نفتی خود را از واردات تامین می‌کند. ایران سومین عرضه کننده نفت به هند پس از عراق و عربستان است و حدود 10 درصد کل نیاز این کشور را برطرف می سازد. 
انتظار می رود اگر آمریکا معافیت های 6 ماهه ای را که به هند و 7 کشور دیگر برای خرید نفت ایران داده بود تمدید نکند، هند واردات نفت از کشورهایی مثل عربستان و امارات را افزایش دهد. 
یادآور می شود روابط امریکا و ایران پس از به قدرت رسیدن دونالد ترامپ تیره تر شده است. رئیس جمهور امریکا ایران را به برهم زدن ثبات در منطقه و حمایت از تروریسم جهانی متهم می کنند. رهبران ایران در پاسخ ضمن رد این اتهامات قول داده اند در برابر فشار واشنگتن تسلیم نشده و به دنبال کردن خط مشی سیاسی مستقل خود ادامه دهند. 
هشتم ماه مه سال گذشته ترامپ اعلام کرد که از توافق هسته ای برجام با تهران خارج می شود و نه فقط تحریم های قبلی را باز می گرداند بلکه تحریم های جدیدی را علیه تهران اعمال خواهد کرد.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала