گزارش و تحلیل

برگزاری اولین نشست گفتگوی امنیتی منطقه ای در تهران

© AFP 2022 / Atta Kenare برگزاری اولین نشست گفتگوی امنیتی منطقه ای در تهران
برگزاری اولین نشست گفتگوی امنیتی منطقه ای در تهران - اسپوتنیک ایران
Telegram
نخستین نشست دبیران و مشاوران امنیت ملی کشورهای منطقه با عنوان «گفتگوی امنیتی منطقه ای» صبح امروز چهارشنبه با سخنرانی امیر دریابان شمخانی نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران آغاز شد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران در بخش دوم سخنرانی خود در این نشست اظهار داشت: "لازم است در کنار ساختارهای موجود، گفتگو وهمکاری مشترک در سطوح بالا ادامه یابد تا امکان حل مشکلات منطقه با سرعتی بیشتر از روند توسعه و نفوذ تروریسم فراهم شود".

دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران خواستار قطع مسیرهای تامین مالی تروریست ها و استفاده از ظرفیتهای اطلاعاتی و امنیتی مشترک برای ایجاد هم افزایی و اثرگذاری بیشتر شد.

نشست امنیتی منطقه در تهران - اسپوتنیک ایران
گزارش و تحلیل
نشست امنیتی منطقه در تهران
نماینده مقام معظم رهبری گفت: "معماری امنیتی منطقه بایستی بر اساس منافع مشترک کشورهای منطقه و به دست خود آنان تعریف و تبیین شود تا امکان قطع دخالت قدرتهای خارجی و مقابله با یکجانبه گرایی فراهم گرد"د.

نیکلای پاتروشف دبیر شورای امنیت ملی فدراسیون روسیه نیز در این نشست ابتکار جمهوری اسلامی ایران در برگزاری نشست گفتگوی امنیتی منطقه ای را گامی تاثیر گذار در افزایش هماهنگی منطقه ای در زمینه مقابله با تهدید تروریسم و برقراری امنیت پایدار عنوان کرد واظهار داشت: "تروریسم دشمن مشترک ماست و باید تمام تلاش خود را برای مقابله با آن در تعامل با یکدیگر و نهادهای بین المللی متمرکز کنیم".

وی با استقبال از ایجاد دبیرخانه دائمی اجلاس دبیران و مشاوران امنیت ملی کشورهای منطقه و برگزاری سالانه این نشست، آمادگی فدراسیون روسیه برای کمک به ایجاد سازوکارهای مشترک در این زمینه اعلام کرد.

پاتروشف خاطرنشان ساخت حضور نظامی امریکا در افغانستان نه تنها تاثیری در ایجاد ثبات و امنیت نداشته بلکه موجب پیچیده تر شدن بحران امنیتی در این کشور شده است.

حمد الله محب مشاور امنیت ملی افغانستان نیز در نشست گفتگوی امنیتی منطقه ای طی سخنانی اظهار داشت: "افغانستان در کنار ایران در خط مقدم مقابله با تروریسم قرار دارد".

وی افزود تا زمانی که گروه های تروریستی در افغانستان از حمایت مالی و تسلیحاتی خارجی برخوردارند امکان برخورد موثر با آنها وجود ندارد.

وی با تاکید بر ضرورت تداوم برگزاری نشست هایی از این دست خاطر نشان ساخت: ایجاد کارگروه مشترک برای دستیابی به سازوکارهای منطقه ای برای مقابله با تهدیدات ناشی از تروریسم از الزاماتی است که باید از سوی مقامات امنیتی کشورهای منطقه مورد توجه و اقدام قرار بگیرد.

آجیت دوال مشاور امنیت ملی نخست وزیر هند نیز طی سخنانی برگزاری این نشست را در تقویت درک مشترک نسبت به تهدیدات و اتخاذ راهکارهای مقابله ای بسیار مفید دانست و اظهار داشت: "تروریست ها در آسیای میانه با اتکا به منابع حاصل از تجارت مواد مخدر خود را تقویت می کنند و لازم است در طراحی سازوکارهای جلوگیری از توسعه فعالیت و نفوذ تروریسم موضوع مسدود سازی کانالهای تامین مالی این گروهها به صورت جدی مدنظر قرار بگیرد".

دبیر شورای امنیت ملی چین به عنوان آخرین سخنران اجلاس خواستار تلاش اعضای این نشست برای تدوین سازوکار های ایجاد امنیت منطقه ای و اشتراک گذاری بانک اطلاعاتی عناصر تروریست برای تسهیل مقابله مشترک شد.

نماینده چین همچنین آمادگی کشورش را برای فعال سازی ظرفیت سازمان شانگهای برای مقابله با تهدیدات جریان تروریسم و تقویت توانمندیهای مقابله با گروههای افراطی خشونت گرا اعلام کرد.

گفتنی است مقامات عالی امنیتی کشورهای شرکت کننده در این اجلاس در ابتدای سخنان خود حادثه تروریستی اخیر در اهواز را محکوم و با دولت و ملت ایران ابراز همدردی نمودند.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала