دو ماه حضور در روسیه بدون روادید با داشتن بلیط جام جهانی فوتبال ۲۰۱۸

© Sputnik / Vladimir Sergeevاحتمال تحریم جام جهانی فوتبال در روسیه از سوی انگلیس
احتمال تحریم جام جهانی فوتبال در روسیه از سوی انگلیس - اسپوتنیک ایران
Telegram
مدیرکل کنسولی وزارت امور خارجه روسیه هدف استراتژیک طرفین را رسیدن به رژیم بدون روادید برای سفرهای کوتاه مدت اتباع دو کشور خواند که زمینه خوبی برای آن فراهم شده است.

خبرگزاری اسپوتنیک به نقل از تسنیم- «یوگنی سرگویچ ایوانف» مدیرکل کنسولی وزارت امور خارجه روسیه که برای دیدار با علی چگینی همتای ایرانی‌اش به ایران سفر کرده بود تا روابط دو کشور در بخش کنسولی را مورد بررسی قرار دهد،

* رضایت تهران و مسکو از روابط کنسولی دو جانبه

وی با بیان اینکه در بخش کنسولی بین ایران و روسیه روابطی صمیمانه و دوستانه برقرار است که ما از آن خشنود بوده و رضایت داریم، اظهار داشت: این ملاقات‌ها به طور مرتب انجام می‌شود. روابط ما بسیار نزدیک و دوستانه است که بین سفارتخانه‌ها و سرکنسول‌گری‌های دو کشور جریان دارد و این تماس‌ها اجازه می‌دهند تا ما به طور سریع و سازنده مسائلی را که برای اتباع دو کشور بوجود می‌آید را حل کنیم. البته در مسیر گسترش روابط دو کشور بروز این مسائل طبیعی و اجتناب ناپذیر است.

مدیرکل کنسولی وزارت امور خارجه روسیه با بیان اینکه ما در صدد هستیم که روابط با وزارت خارجه‌ها را نزدیکتر و عمیق تر کنیم، یادآور شد: همکاری ما در بخش کنسولی باعث افزایش همکاری‌ها در بخش‌های دیگر همچون امور فرهنگی و بشردوستانه نیز می‌شود. بخش کنسولی از اولویت‌های ما برای گسترش روابط دو کشور است.

* صدور 80 هزار روادید در 10 ماهه سال جاری

سرگویچ ایوانف با اشاره توافقنامه بین دو کشور برای تسهیل شرایط سفر به ایران و روسیه که در نوامبر 2015 به امضا رسید، افزود: این توافقنامه روز 6 فوریه به اجرا درآمد و تصور می‌کنم بسیار موفقیت آمیز بوده است؛ زیرا بسیاری از مشکلات ما در بخش روادید حل شده و سفرهای بازرگانی و گردشگری راحت‌تر شده که منجر به افزایش صدور روادید برای اتباع و گردشگران ایرانی شده است. به طور مثال برای سال 2015 ما صدور 40 هزار روادید را داشتیم که در 10 ماهه سال 2016 به 80 هزار رسید و افزایش 100 درصدی را نشان می‌دهد.

* متن قرار داد سفر گروهی گردشگران ایرانی به روسیه آماده است

وی با ذکر این نکته که در دیدار با همکاران ایرانی خود مشکلاتی را که در بخش کنسولی وجود دارد مورد بررسی قرار دادیم و توافق کردیم که با هم به تشریک مساعی برسیم تا آزادسازی رژیم روادید برای بازرگانان دنبال شود، خاطرنشان کرد: درباره راه‌های مشخصی برای افزایش روابط به توافق رسیدیم که تکمیل تفاهم‌های موجود از آن جمله می‌باشد. همچنین یک قرارداد جدید را نیز برای سفرهای توریستی مورد بررسی قرار دادیم که متن آن را با آقای چگینی آماده کرده و پاراف کردیم که امیدوارم پس از حدود 4 ماه بتوانیم به مرحله امضا برسانیم.

* تورهای 5 تا 50 نفره از تابستان به روسیه می‌آیند/ گردشگری بدون ویزای 15 روزه

مدیرکل کنسولی وزارت امور خارجه روسیه ادامه داد: هم روسیه و هم ایران کشورهایی هستند که پتانسیل گردشگری زیادی دارند و ما می‌توانیم ظرفیت‌هایی را برای استفاده از این پتانسیل فراهم کنیم. در قراردادی که درباره سفر گروه‌های توریستی آماده شده است، از 5 تا 50 نفر به صورت گروهی می‌توانند بدون ویزا تا 15 روز به روسیه سفرکرده و در شهرهای مختلف این کشور به گردشگری بپردازند.

سرگویچ ایوانف ارگان‌های دخیل در این موضوع را آژانس فدرال گردشگری و وزارت فرهنگ و گردشگری روسیه و سازمان گردشگری ایران خواند و اظهار داشت: امیدواریم که سال 2017 این قرارداد را امضا کنیم و در فصل تابستان شاهد حضور تورهای ایرانی در روسیه باشیم که از مزایای آن استفاده می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه برای توریست‌هایی که قصد سفر به صورت انفرادی دارند و برای بازرگانان فعلاً روادید لازم است، تصریح کرد: تلاش می‌کنیم هرچه بیشتر روند صدور روادید را تسهیل کنیم. ما در این زمینه تجربه زیادی داریم.

* لغو روادید خدمه هواپیمایی دو کشور در دستور کار است

سرگویچ ادامه داد: کار پیرامون لغو روادید برای خدمه هواپیمایی نیز در مرحله نهایی می‌باشد.

* تسهیلات سفر تجار به صورت انفرادی بدون روادید در حال نهایی شدن است

مدیرکل کنسولی وزارت امور خارجه روسیه با اشاره به تسهیلاتی که برای بازرگانان در نظر گرفته شده است، گفت: به جز قرارداد گروه‌های توریستی، با آقای چگینی مکانیسم دعوت‌نامه‌های مستقیم برای تجار را هم دنبال می‌کنیم. در حال حاضر آنها باید توسط اتاق‌های بازرگانی دو کشور دعوت نامه بگیرند و ما به دنبال این هستیم که دعوت نامه از طرف تجار کشورهای میزبان صادر شود که این موضوع می‌تواند سفرهای تجاری را بسیار ساده‌تر کند که البته کار روی آن زمان بر است ولی تصور می‌کنم بعد از دو یا سه ماه به نتیجه برسد.

سرگویچ ایوانف در خصوص لغو روادید برای اعضای تیم پروازی و هواپیمایی نیز گفت: این پیش‌نویس قرارداد توسط شرکت‌های حمل و نقل روسیه و ایران تنظیم شده بود که طی آن اعضای خدمه پروازی می‌توانند بدون روادید در دو کشور حضور داشته باشند و طرف ایرانی نیز با آن موافق است و ما هم موافقیم و اگر در چارچوب جلسه آینده کمیسیون مشترک اقتصادی بین دو طرف که 12 دسامبر در تهران برگزار می‌شود، آماده شود به امضای طرفین خواهد رسید.

* هدفمان رسیدن به رژیم لغو روادید است

وی هدف استراتژیک طرفین را رسیدن به رژیم بدون روادید برای سفرهای کوتاه مدت اتباع دو کشور خواند که زمینه خوبی برای آن فراهم شده و یادآور شد: قرارداد سال 2015 برای تسهیل صدور روادید و تسهیل شرایط آن برای تجار و بازرگانان بسیار مناسب بود و همچنین قراردادی برای اتباعی که پاسپورت‌های دیپلماتیک دارند نیز منعقد شد که بدون روادید وارد دو کشور شوند.

مدیرکل کنسولی وزارت امور خارجه روسیه با بیان اینکه در حال حاضر فقط کسانی که پاسپورت‌های دیپلماتیک دارند، می‌توانند بدون روادید وارد کشورهای یکدیگر شوند، خاطرنشان کرد: پیش بینی می‌کنیم در آینده نزدیک اعضای خدمه هواپیما و گروه‌های 5 تا 50 نفره توریستی بتوانند بدون روادید وارد دو کشور شوند. همچنین برای صنوف دیگر بخصوص تجار تلاش داریم تا شرایط و زمان صدور روادید کاهش و تسهیل یابد.

* صدور روادید چند بار ورود برای رانندگان ماشین‌های سنگین در دستور کار است

سرگویچ ایوانف ادامه داد: همچنین برای توافق نامه صدور روادید برای رانندگان ماشین‌های سنگین تبادل نظر داشتیم تا برای آنها ویزای چندبارورود صادر شود.

وی با اشاره به قراردادی که در سال 2015 بین دو کشور به امضا رسید، گفت: طی دیدارم با آقای چگینی توانستیم موانع و مشکلات در روند اجرای این قرارداد را بررسی کنیم و اگر لازم بود سندی اضافه یا اصلاحاتی در این خصوص داشته باشیم.

مدیرکل کنسولی وزارت امور خارجه روسیه این مشورت‌ها را مرتب و به طور سالانه خواند که سال گذشته در مسکو انجام گرفت و افزود: اما بدان معنا نیست که ما در طول سال فقط یک بار با هم گفت‌وگو داشته باشیم بلکه در تمام طول سال کارمندان دو طرف با هم مذاکره دارند و جمع بندی کارمان را در دیدارهای سالانه داریم.

* متن توافقنامه استرداد محکومان دو کشور آماده امضا است

سرگویچ ایوانف با بیان اینکه دستور کار روز ما محدود به مسائل روادید نیست بلکه شامل مسائل دفاع از حقوق اتباعمان در دو کشور نیز می‌باشد، اظهار داشت: فعالیت و مشورت‌های ما، بخش‌های مختلف نظیر فعالیت کنسولگری‌ها و نیز وزارتخانه‌های دیگر را نیز شامل می‌شود که طی دیدارم با آقای چگینی بخشی از کارهای مربوط به وزارتخانه‌های دادگستری دو کشور را بررسی کردیم که آماده سازی متن توافقنامه استرداد محکومان نیز جزو آن بود و تصور می‌کنم در سفر وزیر دادگستری روسیه به ایران که به زودی انجام می‌شود به امضا خواهد رسید.

* اتباع ایران و روسیه به قوانین کشورهای میزبان احترام می‌گذارند

وی در خصوص تعداد اتباع زندانی در دو کشور نیز گفت: تصور می‌کنم در حدود 13 تبعه ایرانی در روسیه بازداشت شده بودند که البته تعدادی از آنها آزاد شدند و در ایران نیز سه تبعه روس زندانی هستند که با توجه به افزایش سفرهای اتباع دو کشور این آمار ناچیز است و می‌توان گفت اتباع کشورهای ما به قانون طرف مقابل احترام می‌گذارند.

مدیرکل کنسولی وزارت امور خارجه روسیه ادامه داد: جرم اتباع ایرانی داشتن مدارک جعلی و یا سرقت بوده است.

* دو ماه حضور بدون روادید با داشتن بلیط جام جهانی روسیه

سرگویچ ایوانف همچنین با اشاره به برگزاری جام جهانی سال 2018 در روسیه یادآور شد: برای جام جهانی روسیه در سال 2018 نیز به طور کلی همه کسانی که بلیت داشته باشند می‌توانند بدون روادید در طول برگزاری جام جهانی که دو ماه است در روسیه حضور داشته باشند.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала