گزارش و تحلیل

مخاطرات نظامی عربستان در مواجه با ایران

© AFP 2023 / Fayez NureldineСаудовский спецназ на церемонии в Эр-Рияде
Саудовский спецназ на церемонии в Эр-Рияде - اسپوتنیک ایران
Telegram
از سال‌های ابتدایی قرن بیست و یکم و دوره جدید ورود ایالات متحده به خاورمیانه، عربستان سعودی نقشی جدید را در عرصه منطقه‌ای تجربه کرد که این نقش جدید مسبب تغییر در تفکرات ریاض در باب مسائل داخلی و منطقه‌ای شد.

ریاض که خود را یگانه هم پیمان ایالات متحده می‌پنداشت در صدد استیلای بر خاورمیانه به مثابه برادر بزرگ اعراب و حتی مسلمین بر آمد. فهد بن عبدالعزیز که توانسته بود رابطه خوبی با ایالات متحده ایجاد کند تمام تلاش خود را انجام داد تا در جهت نیل به اهداف خود از این رابطه بیشترین بهره را گیرد و  بعد از وی عبدالله بن عبدالعزیز نیز برنامه‌های خود را بر اساس همین رابطه حداکثری با ایالات متحده تدوین کرد. به تبع از دو پادشاه قبلی، سلمان بن عبدالعزیز نیز این رابطه را برگ برنده نیل به اهداف منطقه‌ای خود می‌دانست لیکن دوره زمامداری وی مصادف می‌شود با بازنگری برنامه‌های خاورمیانه کاخ سفید و تحلیلگران مشاور ملک سلمان یا بسیار دیر متوجه این موضوع شدند یا مانند بسیاری از دفعات دیگر جرأت گوش زد کردن موضوعات خلاف خواست پادشاه را نداشتند! این تزلزل در درک تضاد میان واقعیت و خیال، سعودی‌ها را دچار عجیب ترین و یکی از سخت ترین اشتباهات استراتژیک نظامی قرن بیست و یکم منطقه خاورمیانه کرد.

موقعیت فعلی عربستان در مقابل ایران یکی از پیامدهای این مسئله است. ریاض در تصورات خود، افغانستان و عراق را به واسطه هجوم نظامی ایالات متحده و تغییر ساختار قدرت، پایگاهی برای اعمال فشار به ایران محسوب کرده و استیلای خود بر این دو کشور را امری بدیهی می‌پنداشت لیکن عدم شناخت درست از ساختارهای اجتماعی و سیاسی افغانستان و عراق سبب وقوع عکس این ماجرا شد. امروز و با شکست طرح محاصره ایران توسط جبهه ایالات متحده و عربستان، عملا این عربستان است که در محاصره ایران قرار دارد. این کشور از شمال و جنوب توسط یمن و عراق که به پایگاه‌های ایران تبدیل شده اند تحت فشار است. ایران همچنین تحرکاتی در کویت و اردن دارد و در صورت موفقیت این طرح، این مسئله سبب محاصره کامل عربستان از سوی شمال شرق و شمال غرب خواهد شد و در صورت عدم استیلای ایران بر اردن نیز، فاصله کمتر از 120 کیلومتری مرزهای عربستان و سوریه این مشکل ایران را مرتفع خواهد ساخت.

در عراق، سعودی برای فرار از شکست مقابل ایران دو گزینه پیش رو دارد. با توجه به شرایط فعلی عقب راندن ایران و استیلای بر عراق توسط سعودی هدفی کاملا مغایر با واقعیت است و ریاض تنها دو راه پیش رو خواهد داشت، تلاش برای فنلاندیزه کردن عراق یا تلاش برای بالکانیزه کردن آن. به طور حتم فنلاندیزه کردن کشوری با سابقه عراق آن هم در بحرانی ترین منطقه خاورمیانه عملا امری ناشدنی ست چون جو حاکم بر تفکر جمعی عراقی‌ها که ریشه در تاریخ اهالی مردم آن دارد، آنها را به ایفای نقش در خاورمیانه سوق می‌دهد و این کشور عملا هرگز نمی‌تواند به عنوان کشوری بی طرف نظاره گر ماجرا باشد. پس طرح مورد نظر ریاض بالکانیزه کردن عراق خواهد بود. امری که طرح‌های آن بارها از سوی تحلیلگران غربی ارائه شده و این کشور را به چهار کشور کردستان، عراق شیعی، عراق سنی و عراق داعشی قابل تقسیم می‌داند. این طرح به این شکل، از امکان وقوع بسیار کمی حتی در بلند مدت برخوردار است لیکن هرگونه تجزیه خاک عراق سبب استیلای حداکثری ایران در منطقه شیعی عراق خواهد شد و این منطقه را عملا به قسمتی از خاک این کشور تبدیل خواهد کرد که این مسئله همان چیزی ست که ایران به دنبال آن است.

در سوریه جنگ نیابتی ایران و عربستان در شمال این کشور در جریان است و در نقطه مقابل ایران که روسیه را در کنار خود می‌بیند، عربستان هر روز از حمایت کمتری از جانب ایالات متحده سود می‌برد و این مسئله مسبب شرایطی ست که سعودی را دچار تصمیم گیری حیاتی خواهد کرد، ورود حداکثری به خاک سوریه جهت ایجاد جنگی تمام عیار یا عقب نشینی و واگذاری عرصه به ائتلاف ایران و روسیه. احتمال سومی وجود ندارد و با توجه به تضعیف سعودی در صورت عدم حمایت ایالات متحده از نیروهای مورد حمایت این کشور در خاک سوریه، ادامه شرایط کنونی در بلند مدت از سوی عربستان تفاوت چندانی با عقب نشینی تدریجی این کشور نخواهد داشت.

عربستان در یمن نیز شرایط پیچیده‌ای را تجربه می‌کند. استقرار القاعده در یمن جهت انجام جنگ نیابتی تا زمانی موثر است که ساختار فعلی القاعده حفظ شود و در صورت قدرت گیری ائتلاف جیش الفتح یا جبهه النصره و خروج این گروه از سایه القاعده به مانند آنچه برای داعش رخ داد و به سبب آن ایجاد چند دستگی در القاعده، یا تغییر در حرم قدرت القاعده و کنار رفتن ایمن الظواهری، عربستان با دشمنی خطرناک تر از نیروهای تحت حمایت ایران در مرز خود مواجه خواهد شد.

تمام این مسائل پارادوکس‌های خطرناک نظامی هستند که امروز عربستان سعودی با آنها درگیر می‌باشد و باید منتظر ماند و نظاره کرد که ریاض از بین این دوگانه‌های مخاطره آمیز ، کدام را برمیگزیند.

 

ممکن است عقاید نویسندگان مقالات با نظر هیئت تحریره مطابقت نداشته باشد.


نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала