ارزیابی غلظت تریتیوم در آب خروجی از نیروگاه اتمی ژاپنی فوکوشیما-1 از سوی آژانس بین‌المللی اتمی

CC BY 4.0 / 資源エネルギー庁 / 上空から撮影した福島第一原発 (cropped photo)نیروگاه اتمی فوکوشیما-1
نیروگاه اتمی فوکوشیما-1  - اسپوتنیک ایران  , 1920, 28.06.2024
اشتراک
غلظت تریتیوم در محموله هفتم آب نیروگاه هسته ای آسیب دیده ژاپنی فوکوشیما-1 که برای تخلیه به اقیانوس در نظر گرفته شده، به طور قابل توجهی کمتر از حد مقرر است.
به گزارش اسپوتنیک، در بیانیه آژانس بین المللی انرژی اتمی گفته می شود تجزیه و تحلیل نمونه های گرفته شده توسط متخصصان آژانس حاکی از این امر است.
در این بیانیه آمده است: "کارشناسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تأیید کرده‌اند که غلظت تریتیوم در محموله هفتم آب تصفیه‌شده رقیق‌شده ALPS که شرکت برق توکیو (TEPCO) تخلیه آن را از امروز آغاز کرد، بسیار کمتر از حد مقرر در ژاپن است".
توضیح داده می شود که نمونه هایی از آب تصفیه شده توسط کارشناسان آژانس بین المللی انرژی اتمی مستقر در دفتر آژانس در محل نیروگاه هسته ای فوکوشیما-1 گرفته شده است.
آژانس گفت: "به دنبال تجزیه و تحلیل مستقل در محل، آژانس تایید کرده است که غلظت تریتیوم در آب رقیق شده بسیار کمتر از حد عملیاتی 1500 بکرل در لیتر است و با استانداردهای ایمنی بین‌المللی مطابقت دارد."
ژاپن قصد دارد به آزادسازی آب تصفیه شده آلپ به صورت محموله‌ای ادامه دهد. آژانس قبلاً تأیید کرده بود که غلظت تریتیوم در شش محموله قبلی آب که در مجموع حدود 46500 متر مکعب بوده نیز کمتر از حد عملیاتی بوده است.
آژانس یادآوری می کند، ژاپن قصد دارد یک سری تخلیه کنترل شده از آب تصفیه شده آلپ را در طول چند دهه به دریا انجام دهد. ششمین محموله آب از 17 می تا 4 ژوئن آزاد شد.
در 24 آگوست 2023، TEPCO شروع به رهاسازی آب در اقیانوس کرد که قبلاً برای خنک کردن راکتورهای آسیب دیده کار می کرد و سپس در سیستم ALPS تصفیه شد. این سیستم به شما امکان می دهد آن را از 62 نوع رادیونوکلئید، به استثنای تریتیوم، تمیز کنید. این آب در مخازن غول پیکر در محوطه ایستگاه ذخیره می شود. تا به امروز تقریبا 90 درصد از حجم 1.37 میلیون تنی آنها پر شده است.
علیرغم ادعای تپکو و مقامات ژاپنی مبنی بر اینکه رهاسازی آب تهدیدی برای محیط زیست یا انسان ها نیست، چین و تعدادی دیگر از کشورها به شدت از چنین اقداماتی انتقاد کرده اند. از جمله جمهوری خلق چین واردات تمام محصولات دریایی ژاپن را ممنوع کرد و کنترل های گمرکی روی سایر محصولات ژاپن را تقویت کرد. نهاد تنظیم کننده مواد غذایی در روسیه (Rosselkhoznadzor) نیز در 16 اکتبر اعلام کرد که به اقدامات محدودکننده چین در مورد واردات محصولات ماهی از ژاپن می‌پیوندد.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала