ایران کودتا علیه دولت قانونی در بولیوی را محکوم می کند

© AP Photo / Juan KaritaСолдаты собираются возле президентского дворца на площади Мурильо в Ла-Пасе, Боливия
Солдаты собираются возле президентского дворца на площади Мурильо в Ла-Пасе, Боливия - اسپوتنیک ایران  , 1920, 27.06.2024
اشتراک
ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفت، ما کودتا علیه بنیان‌های دموکراسی و تعرض به نهادهای دموکراتیک و دولت قانونی در بولیوی را محکوم می‌کنیم.
به گزارش خبرگزاری مهر، سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به تلاش برای کودتا در بولیوی گفت: "ما کودتا علیه بنیان‌های دموکراسی و تعرض به نهادهای دموکراتیک و دولت قانونی در بولیوی را محکوم می‌کنیم و بر اعاده نظم و قانون و بازگشت قدرت به دولت قانونی این کشور تاکید داریم."
روز چهارشنبه، رسانه های محلی بولیوی از تجمع نظامی و تجهیزات نظامی در پلازا موریلو در لاپاز، محلی که ساختمان های دولتی در آن واقع شده است، خبر دادند.
ارتش به رهبری ژنرال خوان خوزه زونیگا، که به گفته رسانه های محلی، قبلا از سمت فرماندهی ارتش برکنار شده بود، با استفاده از نفربرهای زرهی تلاش کردند به کاخ ریاست جمهوری نفوذ کنند.
لوئیس آرس رئیس جمهور بولیوی خواستار احترام به دموکراسی شد و آنچه را که در حال رخ دادن بود را تلاش برای کودتا خواند.
سران بسیاری از کشورهای خارجی حمایت خود را از رئیس جمهور قانونی بولیوی ابراز کردند.
ناآرامی ها در میدان لاپاز حدود سه ساعت به طول انجامید. در تمام این مدت رئیس جمهور بولیوی داخل کاخ ریاست جمهوری بود و از آنجا او ملت را خطاب قرار داد و فرمانده جدید ارتش را منصوب کرد.
فرمانده جدید ازتش از نظامیان خواست تا لاپاز میدان را ترک کنند و سربازان دستور وی را اجرا کردند. ژنرال زونیگا و دو رهبر نظامی دیگر دستگیر شدند. در نتیجه این کودتای نافرجام 9 نفر مجروح شدند.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала