نیجر، مجوز یک شرکت فرانسوی برای استخراج اورانیوم را لغو کرد

CC BY-SA 2.0 / Roland Huziaker / Niamey from grand mosque theatre 2006 نیجر، مجوز یک شرکت فرانسوی برای استخراج اورانیوم را لغو کرد
 نیجر، مجوز یک شرکت فرانسوی برای استخراج اورانیوم را لغو کرد - اسپوتنیک ایران  , 1920, 21.06.2024
اشتراک
مقامات نیجر مجوز سرمایه گذاری در ذخایر اورانیوم را از شرکت‌ Imouraren SA، یکی از شرکت‌های تابعه شرکت فرانسوی Urano پس گرفتند.
به گزارش اسپوتنیک، مجوز شرکت Imouraren SA برای استخراج اورانیوم از معدن "ایمورانیم" لغو شده است.
معدن "ایمورانیم" در شمال نیجر یکی از بزرگترین معادن اورانیوم در جهان محسوب می شود که ذخایر آن حدود 200 هزار تن تخمین زده می شود.
از چندین دهه گذشته، شرکت فرانسوی اورانو (آروا سابق) اورانیوم نیجر را استخراج می‌کند که از آن برای تولید میله‌های سوخت برای 56 نیروگاه هسته‌ای فرانسه استفاده می‌شود؛ اما پس از به قدرت رسیدن نظامیان در 26 جولای 2022 (4 مرداد 1402) که همزمان با کودتای نظامیان در دیگر کشورهای آفریقای مرکزی و جنوبی همراه بود، مناقع اقتصادی و نفوذ دهها ساله این کشور در آفریقا به شدت رو به نابودی رفت.
ورود مستشاران نظامی روسیه به نیجر برای آموزش دادن نیروهای امنیتی این کشور - اسپوتنیک ایران  , 1920, 12.04.2024
ورود مستشاران نظامی روسیه به نیجر برای آموزش دادن نیروهای امنیتی این کشور + فیلم
نیجر اکنون 15 درصد از اورانیوم مورد نیاز فرانسه برای نیروگاه‌های هسته‌ای را پوشش می‌دهد که 65 درصد از تولید برق این کشور را تشکیل می‌دهد. به گفته آژانس تامین اورانیوم، تاسیسات اتحادیه اروپا به نیجر وابسته بودند که حدود 25 درصد از عرضه اورانیوم در سال 2022 را به خود اختصاص داده بود.
در این راستا سال گذشته، نیجر نیرو‌های فرانسوی را اخراج و توافقنامه امنیتی ده ساله با آمریکا را نیز لغو کرد.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала