خسارات وارده به اقتصاد فلسطین بر اثر عملیات اسرائیل ارزیابی شد

© AFP 2023 / Henry Nichollsپرچم های فلسطین
پرچم های فلسطین - اسپوتنیک ایران  , 1920, 14.06.2024
اشتراک
محمد العمور، وزیر اقتصاد فلسطین اعلام کرد اقتصاد فلسطین به دلیل تعطیلی کامل تولید در نوار غزه و تعطیلی بخش از تولیدات در کرانه باختری به دلیل عملیات نظامی اسرائیل روزانه حدود 20 میلیون دلار از دست می دهد.
به گزارش اسپوتنیک، وی گفت:" اقتصاد فلسطین به دلیل تجاوزات اسرائیل که همه نیروهای محرکه اقتصاد را از کار انداخته ، تحت یک ضربه همه جانبه بی سابقه قرار گرفته است. انتظار می رود اقتصاد فلسطین تا پایان سال جاری 10 درصد از دست بدهد. ما روزانه حدود 20 میلیون دلار به دلیل تعطیلی کامل تولید نوار غزه و تعطیلی بخشی از تولیدات در کرانه باختری از دست می دهیم".
صبح روز هفتم اکتبر 2023 ، اسرائیل مورد حمله موشکی بی سابقه ای از نوار غزه قرار گرفت. سرویس مطبوعاتی ارتش اسرائیل اعلام کرد که بیش از 3 هزار موشک شلیک شده است. علاوه بر این، نیروهای حماس پس از حملات موشکی گسترده، به مناطق مرزی در جنوب اسرائیل نفوذ کردند.
چند روز پس از این حمله، ارتش اسرائیل کنترل تمام شهرک‌های نزدیک مرز غزه را به دست گرفت و حملات هوایی به اهدافی در نوار غزه را آغاز کرد. اسرائیل همچنین از محاصره کامل نوار غزه خبر داد و تامین آب، غذا، برق، دارو و سوخت به حالت تعلیق درآمد.
Флаг Организации Объединенных Наций - اسپوتنیک ایران  , 1920, 03.06.2024
گزارشگران ویژه سازمان ملل از همه کشورها می خواهند فلسطین را به رسمیت بشناسند
پیشتر حماس اعلام کرده بود که حدود 200 تا 250 زندانی در نوار غزه وجود دارد. به گفته منابع رسمی اسراییل، ممکن است در حال حاضر همچنان حدود 100 اسرائیلی در اسارت حماس باشند.
به گزارش وزارت بهداشت فلسطین، بیش از 35 هزار نفر کشته و بیش از 78 هزار نفر زخمی شدند و 73 درصد قربانیان را کودکان، زنان و افراد مسن تشکیل می دهند. بر اساس گزارش مقامات اسرائیل شمار جان باختگان اسرائیلی نیز به بیش از 1200 نفر و زخمی ها به 5 هزار نفر رسیده است.
وزارت امور خارجه روسیه از طرفین خواست تا درگیری های نظامی را متوقف کنند. براساس موضع ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، حل و فصل بحران خاورمیانه تنها بر اساس راهکار "دو دولتی" مصوب شورای امنیت سازمان ملل متحد امکان پذیر است، راه حلی که ایجاد یک کشور مستقل فلسطینی بر اساس مرزهای 1967 با پایتخت آن در بیت المقدس شرقی را فراهم می کند.
مناقشه فلسطین و اسرائیل، مرتبط با منافع ارضی طرفین، برای چندین دهه منبع تنش و درگیری در منطقه بوده است. تصمیم سازمان ملل متحد با نقش فعال اتحاد جماهیر شوروی در سال 1947، مبنی بر ایجاد دو کشور اسرائیل و فلسطین بود، اما فقط کشور اسرائیل ایجاد شد.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала