واکنش ایران به قطعنامه شورای حکام آژانس بین المللی اتمی

وزارت خارجه
وزارت خارجه - اسپوتنیک ایران  , 1920, 06.06.2024
اشتراک
وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران اقدام تعدادی از کشورها در‌ تصویب یک قطعنامه علیه ایران در نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را به شدت محکوم کرد.
به گزارش اسپوتنیک، در بیانیه وزارت خارجه ایران آمده است: جمهوری اسلامی ایران ارائه و تصویب این قطعنامه را اقدامی سیاسی و غیرسازنده و در ادامه سیاست‌های شکست خورده قبلی برخی از کشورهای غربی و تلاشی برای سوءاستفاده سیاسی از سازوکارهای بین‌المللی علیه کشورهای مستقل می‌داند.
وزارت خارجه ایران در این بیانیه تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران متعهد به ادامه همکاری فنی با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در چارچوب حقوق و تکالیف بین‌المللی خود براساس معاهده عدم اشاعه و موافقتنامه پادمان است.
در دنباله است: صدور این قطعنامه، هیچ تأثیری بر اراده جمهوری اسلامی ایران برای ادامه بهره‌برداری صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای و عمیاتی ساختن طرحهای توسعه‌ای هسته‌ای خود مطابق با حقوق کشور ذیل معاهدات ذیربط بین‌المللی ندارد.
رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی  - اسپوتنیک ایران  , 1920, 16.05.2024
رئیس آژانس اتمی: پیشرفت اندکی در حل‌وفصل موضوعات پادمانی باقی‌مانده با ایران حاصل شده
روز گذشته در نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پیش نویس قطعنامه سه کشور اروپایی بررسی و این قطعنامه پیشنهادی به تصویب رسید.
این قطعنامه ارائه شده توسط تروئیکای اروپا با ۲۰ رای موافق، ۲ رای مخالف و ۱۲ رای ممتنع به تایید شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی رسید.
نمایندگی ایران در سازمان ملل پس از صدور قطعنامه شورای حکام آژانس در پاسخ به پایگاه خبری-تحلیلی المانیتور اعلام کرد که این قطعنامه "اثر مخربی" بر تعاملات آینده خواهد داشت.
نمایندگی ایران تاکید کرده است: تصمیم کشورهای غربی هم عجولانه و هم غیرعاقلانه بود و بدون شک تأثیری مخرب بر روند تعامل دیپلماتیک و همکاری سازنده خواهد داشت.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала