نامه نمایندگی ایران در سازمان ملل به شورای امنیت درباره قطعنامه شورای حکام آژانس

© Flickr / Ashitaka Sanنامه نمایندگی ایران در سازمان ملل به شورای امنیت درباره قطعنامه شورای حکام آژانس
نامه نمایندگی ایران در سازمان ملل به شورای امنیت درباره قطعنامه شورای حکام آژانس - اسپوتنیک ایران  , 1920, 06.06.2024
اشتراک
نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد در نامه‌ای به شورای امنیت در واکنش به قطعنامه ضد ایرانی شورای حکام آژانس تصریح کرد که تروپیکای اروپا به عمد منشا اصلی وضعیت کنونی را نادیده می‌گیرند.
به گزارش اسپونتیک، نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد در نیویورک در نامه‌ای خطاب به شورای امنیت ضمن رد ادعاهای مطرح‌ شده علیه ایران در قطعنامه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تشریح مواضع خود پرداخت.
در این نامه آمده است: "تروئیکای اروپا همچنان جمهوری اسلامی ایران را به عدم پایبندی به تعهدات برجامی متهم می‌کنند در حالی که به عمد منشا اصلی وضعیت کنونی را نادیده می‌گیرند."
ایران تصریح کرده که تصمیم این کشور برای اتخاذ اقدامات اصلاحی کاملاً مطابق با حق ذاتی‌اش طبق بندهای 26 و 36 برجام در واکنش به خروج یکجانبه آمریکا از این توافق و همچنین عدم پایبندی سه کشور اروپایی به تعهدات خود صورت گرفته است.
رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی  - اسپوتنیک ایران  , 1920, 16.05.2024
رئیس آژانس اتمی: پیشرفت اندکی در حل‌وفصل موضوعات پادمانی باقی‌مانده با ایران حاصل شده
نمایندگی ایران در این نامه خاطرنشان کرد: هدف این تصمیم ایران که یک سال کامل پس از خروج غیرقانونی ایالات متحده و شکست سه کشور اروپایی در اجرای تعهدات لغو تحریم‌ها اتخاذ شد، کاملاً واضح بود؛ بازگرداندن تعادل در تعهدات متقابل و منافع تحت برجام.
در این نامه همچنین آمده است: این ادعا که تروئیکای اروپایی به طور مداوم به تعهدات خود در برجام پایبند بوده، نادرست است. برعکس، سه کشور اروپایی مکررا به تعهدات خود طبق بند 20 ضمیمه V برجام عمل نکرده‌اند. این عدم انطباق قابل توجه هنوز ادامه دارد.
نمایندگی ایران در این نامه با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران به طور مداوم به تعهدات خود ذیل موافقتنامه‌های پادمان جامع (CSA) از جمله از طریق حداکثر همکاری با آژانس بین المللی انرژی اتمی برای اجرای فعالیت‌های راستی آزمایی خود در ایران عمل کرده، نوشت: تا به امروز، ایران تحت قوی‌ترین راستی‌آزمایی‌ها و فعالیت‌های نظارتی آژانس بوده است.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала