گزارش و تحلیل

کنفرانسی که حتی ارزش وقت گذاشتن ندارد

© Sputnik / Stringer /  مراجعه به بانک تصاویر بایدن و زلنسکی
بایدن و زلنسکی - اسپوتنیک ایران  , 1920, 31.05.2024
اشتراک
حتی ساده ترین کارشناس هم به خوبی می داند سبب اصلی جنگ در اوکراین وهمه بدبختی هایی که امروزه مردم اوکراین و پشت سر آنها مردم کشورهای غربی متحمل می شوند به دلیل سیاست های سیاستمداران خونخوار و جنگ طلب که در کشورهای غربی به قدرت رسیده اند می باشند.
البته مساله فقط اوکراین نیست، شما اگر به جایجای جهان نگاه بیاندازید می بینید همه مصیبت ها و جنگ ها و کشتارها و تعدی به حقوق بشر و حقوق انسان و قوانین و موازین بین المللی و... به دلیل سیاست های سیاستمداران کشورهای غربی مخصوصا ایالات متحده می باشند.
امکان ندارد جایی در جهان را بتوانید پیدا کنید که بحرانی در آن وجود داشته باشد و یک طرف این بحران آمریکا و یا چند متحد اصلی آن یعنی انگلیس وفرانسه و آلمان نباشند.
دلیل اصلی ادامه جنگ در اوکراین هم این می باشد که امروزه مردم اوکراین به ابزاری در دست آمریکایی ها برای محقق کردن اهداف خود تبدیل شده اند و آمریکایی ها جلوی هر طرحی برای ایجاد صلح در اوکراین را می گیرند، امری که صدای مردم اوکراین و مردم کشورهای غربی را در آورده.
چرا می گویم کشورهای غربی؟ به دلیل اینکه امروزه بحث های زیادی در میان مردم کشورهای غربی مطرح است که همه سوال می کنند چرا پول مالیات دهندگان این کشورها باید هزینه ماجراجویی های برخی سیاست مداران و اهداف کارتل های اقتصادی پشت پرده شود و نباید برای تامین زندگی و رفاه بهتر برای آنها خرج شود؟
چرا این پولها نباید برای تامین آتیه و درمان و بهداشت و تحصیل و... مردم این کشورها خرج شود و همه خرج جنگ و خونریزی شود و به جیب کارخانه های اسلحه سازی آمریکایی برود؟
در چنین شرایطی است که می بینیم برخی سیاستمداران آمریکایی و عموما غربی فکر بکری در سرشان افتاده که مثلا بیایند یک کنفرانس صلح برای اوکراین در سوئیس راه بیاندازند ولی خوب در این کنفرانس قرار نیست کشوری که می تواند نقش اصلی در این صلح بازی کند، یعنی روسیه، حضور نداشته باشند.
وزارت خارجه چین  - اسپوتنیک ایران  , 1920, 31.05.2024
چین از شرکت در کنفرانس سوئیس درباره مسئله اوکراین خودداری کرد
تکلیف کنفرانس هم از اول معلوم است، دقیقا مانند جریان صحبتهای دروغ مقامات آمریکایی و غربی درباره صلح در غزه می ماند و اینکه آنها با دولت اسرائیل اختلاف نظر دارند ولی عملا می بینیم که آنها هستند که همه تسلیحات کشتار جمعی را تامین می کنند.
امروزه هم آنها مدعی می باشند که می خواهند در اوکراین صلح برقرار کنند اما طبق نظر خودشان و بدون در نظر گرفتن روسیه.
بدیهی است که تکلیف چنین کنفرانسی از ابتدا روشن است، یعنی عملا از همان ابتدا هدف آنها این است که این کنفرانس با شکست مواجه شود.
به همین دلیل هم می باشد که می بینیم کشوری مانند چین رسما اعلام می کند که دعوت را رد کرده و در این کنفرانس شرکت نخواهد کرد چون عملا حوصله و یا وقت ندارد تا برای این بازی های کشورهای غربی تلف کند.
خود چین بارها اعلام کرده که حاضر است میزبان دو طرف درگیر در اوکراین باشد و فرصت دهد تا طرفین تلاش کنند تا به توافق سیاسی برسند اما خوب چه کسی است که نداند امروزه اختیار اوکراینی ها دست کشورهای غربی است و آنها به اوکراین اجازه نمی دهند که به سمت صلح برود.
این پیشنهاد فقط توسط چین مطرح نشده بلکه برخی کشورهای دیگر مانند ترکیه و ایران نیز پیشنهاد میانجی گری کرده اند اما در همه موارد غربی ها همه تلاش ها را با شکست مواجه کردند.
بماند که بسیاری از کشورهای جهان مانند چین و ایران و... امروزه تمایل ندارند که ناتو گسترش پیدا کند و امروزه بحث جهان چند قطبی دیگر جای خود را به جهان تک قطبی قدیمی داده.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала