حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران در یک سانحه بالگرد درگذشت

© Photo / IRNAحسین امیر عبداللهیان، وزیر امورخارجه ایران
حسین امیر عبداللهیان، وزیر امورخارجه ایران  - اسپوتنیک ایران  , 1920, 20.05.2024
اشتراک
بالگرد حامل حسین عبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران که همراه رئیس جمهور ایران برای افتتاح سد خداآفرین به منطقه مرزی رفته بود، در مسیر بازگشت به تبریز، دچار سانحه شد.
حسین امیرعبداللهیان، دستیار ویژه رئیس مجلس و مدیرکل امور بین الملل مجلس شورای اسلامی بوده و سابقه سفارت ایران در منامه بحرین را نیز در پرونده خود دارد، او همچنین دبیرکل دبیرخانه دائمی کنفرانس بین المللی حمایت از انتفاضه فلسطین بوده است.
حسین امیرعبداللهیان در سال 1343 در دامغان متولد شده است. او مدرک کارشناسی خود را در سال 1370 در رشته روابط دیپلماتیک از دانشکده روابط بین الملل وزارت امور خارجه دریافت کرده است، و دارای مدرک کارشناسی ارشد روابط بین اللملل از دانشگاه تهران است که در سال 1375 اخذ شده است و همچنین مدرک دکترای خود را نیز از دانشگاه تهران در رشته روابط بین الملل دریافت کرده است. او به زبان های عربی و انگلیسی مسلط است.
او همچنین مدرس دانشکده روابط بین الملل وزارت خارجه بوده، و سابقه داوری رساله های دکترای دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران را دارد، امیرعبداللهیان عضو هیئت موسس مرکز مطالعات غرب آسیا (اندیشکده روابط بین الملل) نیز هست.
او از مرداد ماه سال 1395 دستیار ویژه رئیس مجلس و مدیرکل امور بین اللملل مجلس شورای اسلامی بوده است، و نیز دبیرکلی دبیرخانه دائمی کنفرانس بین المللی حمایت از انتفاضه فلسطین را برعهده داشته است.
امیرعبداللهیان در مرداد ماه 1400 توسط آیت الله سیدابراهیم رئیسی به عنوان وزیر امور خارجه به مجلس شورای اسلامی معرفی شد و توانست رای اعتماد نمایندگان را به دست آورد.
فهرست سایر سمت:
مشاور وزیر امور خارجه (۱۳۹۵)
معاون عربی و آفریقایی، وزارت امورخارجه از سال 1390 تا سال 1395
مدیرکل خلیج فارس و خاورمیانه وزارت امورخارجه(1389)
سفیر جمهوری اسلامی ایران در منامه بحرین از سال 1386 تا سال 1389
رئیس ستاد ویژه عراق وزارت امور خارجه از سال 1384 تا سال 1386
معاون نماینده ویژه وزیر خارجه در امور عراق از سال 1382 تا سال 1384
معاون مدیـرکل خلیج فارس از سال 1381 تا سال 1386
کارشناس و معاون سفارت جمهوری اسلامی ایران در بغداد از سال از سال 1376 تا سال 1380
جانشین رئیس شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала