الواح هخامنشی بالاخره در ایران رونمایی شد

© Photo / ISNAالواح هخامنشی
الواح هخامنشی  - اسپوتنیک ایران  , 1920, 18.05.2024
اشتراک
9 ماه پس از استرداد الواح هخامنشی از آمریکا به ایران، سرانجام تعدادی از این گل نبشته‌ها در موزه ملی ایران رونمایی شد.
به گزارش اسپوتنیک، 3506 گل نبشته هخامنشی اواخر شهریورماه 1402 در سفر رئیس‌جمهور به آمریکا، تحویل ایران شد. این الواح بخشی از گل نبشته ها و تبلت هایی است که حدود 90 سال پیش دولت وقت ایران به صورت امانی به موسسه شرق شناسی شیکاگو سپرد تا آنها را رمزگشایی و مطالعه کنند. این الواح تا کنون در پنج مرحله به ایران بازگردانده شده، درحالی هنوز حدود 10 هزار قطعه از آن در آمریکا باقی مانده است.
3506 لوح هخامنشی که سال گذشته به ایران منتقل شد شامل ۸۳۶ قطعه لوح کوچک به خط آرامی و 2670 قطعه لوح بزرگ به خط عیلامی است، که نمایش آنها به دلیل ثبت، مستندنگاری، مطالعه و آماده‌سازی الواح هخامنشی مشمول زمان شد و اکنون حدود 162 قطعه از آنها در 54 گروه در سالن اصلی موزه ملی ایران به نمایش گذشته شده است.
براساس آنچه تا کنون از محتوای این گل‌نبشته‌ها به وجود آمده، آنها مجموعه‌ای چندفرهنگی و چندزبانی از دستگاه اداری حاکم در تخت جمشید بوده که متون آن بیشتر به زبان‌های عیلامی، یونانی، فارسی باستانی و خط میخی است.
نقش رستم - اسپوتنیک ایران  , 1920, 05.11.2023
گزارش و تحلیل
ناسازگاری طبیعت با مجموعه آرامگاهی هخامنشی/شکاف در نقش رستم
جبرئیل نوکنده، مدیر موزه ملی ایران در رونمایی این الواح گفت: یکی از افتخارات ما در سرزمین ایران گل‌نوشته‌های کاوش تخت جمشید است که در سال 1311 خورشیدی در بازوی تخت جمشید کاوش شده است‌. این مجموعه ارزشمند اطلاعات کم‌نظیر از ساختار سازمان اداری و نظام اجتماعی در اختیار می‌گذارد.
به گفته او، اطلاعاتی که این گل‌نبشته‌ها در اختیار می‌گذارد قبلاً در سنگ‌نبشته‌ها دیده نشده و لایه دیگری از فرهنگ و هنر ایران و احترامی که برای کارگران، زنان و متخصصان و امنیت مسافران در دوره هخامنشی قائل است را نشان می‌دهد. اکنون شفافیت درست و دقیقی از اقتصاد و نظام اجتماعی هخامنشی داریم. مدیر موزه ملی ایران گفت: براساس مطالعات انجام شده محتوای این الواح، شامل نامه‌ها، اسناد اداری، دست‌نوشته‌های یک کاتب، شاه و دربار، شخصیت‌های تاریخی، مهرهای بایگانی، کارگران، تولید، مسافران و ایزدان پارس است.
مدیر موزه ملی ایران یادآور شد: این اسناد متعلق به دوره داریوش بزرگ در 509 پیش از میلاد است.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала