فرانسه از اسرائیل خواست به عملیات نظامی خود در رفح پایان دهد

© AP Photo / Fatima Shbairاوضاع در نوار غزه
اوضاع در نوار غزه - اسپوتنیک ایران  , 1920, 11.05.2024
اشتراک
فرانسه از اسرائیل خواست هر چه سریعتر به عملیات نظامی خود در شهر رفح در جنوب نوار غزه پایان دهد.
به گزارش اسپوتنیک، وزارت امور خارجه فرانسه از این عملیات که "تهدیدی به ایجاد یک وضعیت فاجعه بار" برای غیرنظامیان در نوار غزه که قبلا چندین بار آواره شده اند، است" ابراز تاسف کرد. پاریس خاطرنشان کرد که در نوار غزه، غیرنظامیان "هیچ مکان امنی ندارند."
در بیانیه ای که در صفحه وزارت خارجه فرانسه در شبکه اجتماعی "ایکس" منتشر شد، آمده است: "ما از مقامات اسرائیلی می‌خواهیم که فوراً این عملیات نظامی را متوقف کرده و به مسیر مذاکرات بازگردند - تنها چیزی که می‌تواند به آزادی فوری گروگان‌ها و دستیابی به یک آتش‌بس پایدار منجر شود."
وزارت خارجه فرانسه همچنین از اسرائیل خواست گذرگاه رفح بین نوار غزه و مصر را بازگشایی کند و همچنین حمله شهرک‌نشینان اسرائیلی به کاروان کمک‌های بشردوستانه اردنی در تاریخ 7 مه را به شدت محکوم کرد. علاوه بر این، پاریس حمله جنبش حماس به ایست بازرسی کرم شالوم را نیز محکوم کرد.
اوضاع در نوارغزه - اسپوتنیک ایران  , 1920, 11.05.2024
آمریکا اعتراف کرد که اسرائیل تعهدات بین المللی خود را نقض کرده است
صبح روز هفتم اکتبر، اسرائیل مورد حمله موشکی بی سابقه ای از نوار غزه قرار گرفت. سرویس مطبوعاتی ارتش اسرائیل اعلام کرد که بیش از 3 هزار موشک شلیک شده است. علاوه بر این، نیروهای حماس پس از حملات موشکی گسترده، به مناطق مرزی در جنوب اسرائیل نفوذ کردند.
چند روز پس از این حمله، ارتش اسرائیل کنترل تمام شهرک‌های نزدیک مرز غزه را به دست گرفت و حملات هوایی به اهدافی در نوار غزه را آغاز کرد. اسرائیل همچنین از محاصره کامل نوار غزه خبر داد و تامین آب، غذا، برق، دارو و سوخت به حالت تعلیق درآمد.
پیشتر حماس اعلام کرده بود که حدود 200 تا 250 زندانی در نوار غزه وجود دارد. به گفته منابع رسمی اسراییل، ممکن است در حال حاضر همچنان حدود 100 اسرائیلی در اسارت حماس باشند. به گزارش وزارت بهداشت فلسطین، 73 درصد قربانیان را کودکان، زنان و افراد مسن تشکیل می دهند. بر اساس گزارش مقامات اسرائیل شمار جان باختگان اسرائیلی نیز به بیش از 1200 نفر و زخمی ها به 5 هزار نفر رسیده است.
وزارت امور خارجه روسیه از طرفین خواست تا درگیری های نظامی را متوقف کنند. براساس موضع ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، حل و فصل بحران خاورمیانه تنها بر اساس راهکار "دو دولتی" مصوب شورای امنیت سازمان ملل متحد امکان پذیر است، راه حلی که ایجاد یک کشور مستقل فلسطینی بر اساس مرزهای 1967 با پایتخت آن در بیت المقدس شرقی را فراهم می کند.
مناقشه فلسطین و اسرائیل، مرتبط با منافع ارضی طرفین، برای چندین دهه منبع تنش و درگیری در منطقه بوده است. تصمیم سازمان ملل متحد با نقش فعال اتحاد جماهیر شوروی در سال 1947، مبنی بر ایجاد دو کشور اسرائیل و فلسطین بود، اما فقط کشور اسرائیل ایجاد شد.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала