چرا ارسال تسلیحات بریتانیا به اسرائیل به تعلیق افتاد؟

© AFP 2023 / John Thys کامرون، وزیر خارجه بریتانیا
کامرون، وزیر خارجه بریتانیا - اسپوتنیک ایران  , 1920, 09.05.2024
اشتراک
کامرون از پاسخ دادن به سوالات مربوط به تعلیق ارسال تسلیحات به اسرائیل خودداری کرد.
به گزارش اسپوتنیک، دیوید کامرون، وزیر امور خارجه بریتانیا از پاسخ به این سوال که آیا انگلیس در بحبوحه نگرانی از گسترش عملیات اسرائیل در رفح، از نمونه آمریکا در تعلیق صادرات تسلیحات به اسرائیل تبعیت می کند یا خیر، خودداری کرد.
وی در این خصوص گفت: «ما رویه‌های بسیار روشنی برای صدور مجوز جهت صادرات تسلیحات داریم، که یکی از سخت‌گیرانه‌ترین روش ها در جهان است. ما آنها را با دقت دنبال می‌کنیم و در زمان آینده نیز به این کار ادامه خواهیم داد».
وزیر امور خارجه بریتانیا در ادامه افزود: «تفاوت اساسی" در وضعیت آمریکا و انگلیس در خصوص صادرات تسلیحات به اسرائیل وجود دارد. واشنگتن "تامین کننده تسلیحات دولتی بزرگ به اسرائیل" است در حالی که لندن تنها تعدادی مجوز صادر می کند که به شرکت های انگلیسی اجازه می دهد "تعداد بسیار کمی" تسلیحات بفروشند. صادرات دفاعی بریتانیا به اسرائیل "به طور قابل توجهی کمتر از یک درصد" از کل تجهیزات نظامی به این کشور است.
لندن تا زمانی که "طرح بسیار روشن" تضمین امنیت غیرنظامیان ارائه شود، از هیچگونه عملیات گسترده در رفح حمایت نخواهد کرد. ما چنین طرحی را ندیده ایم، بنابراین در این شرایط از عملیات بزرگ در رفح حمایت نخواهیم کرد».
ساختمان وزارت خارجه روسیه - اسپوتنیک ایران  , 1920, 26.03.2024
مسکو: سیستم قضایی بریتانیا به یک "طنز و شوخی" تبدیل شده است
گفتنی است، صبح روز 7 اکتبر 2023 میلادی (شنبه) اسرائیل مورد حمله موشکی بی سابقه ای از سمت نوار غزه قرار گرفت. سرویس مطبوعاتی ارتش اسرائیل اعلام کرد که بیش از 3 هزار موشک شلیک شده است. علاوه بر این، شبه نظامیان حماس پس از حملات موشکی گسترده، به مناطق مرزی در جنوب اسرائیل نفوذ کردند.
شاخه نظامی جنبش فلسطینی حماس روز شنبه از عملیات طوفان الاقصی علیه اسرائیل خبر داد. ارتش اسرائیل از آغاز عملیات آهنین علیه حماس در نوار غزه خبر داد. بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم اسرائیل، در خطاب به ملت، اعلان جنگ کرد و گفت کشور در وضعیت جنگی قرار دارد و دستور بسیج گسترده صادر شده است. ارتش اسرائیل در حال پاکسازی مناطق پرجمعیت است.
نیروهای دفاعی اسرائیل گزارش دادند که از آغاز عملیات جنبش فلسطینی حماس، بیش از 4500 موشک از نوار غزه به سوی اسرائیل شلیک شده است.
گردان های القسام (شاخه نظامی حماس) اعلام کردند که ده ها سرباز و افسر اسرائیلی را اسیر کرده اند.
میخائیل بوگدانوف معاون وزیر امور خارجه روسیه به اسپوتنیک گفت: روسیه از اسرائیل و فلسطین می خواهد آتش بس را اعلام کنند و به پشت میز مذاکره بازگردند.
سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه پیشتر بر لزوم توقف فوری خونریزی بین اسرائیل و فلسطین تاکید کرده و از طرفین خواسته بود تا عملیات نظامی را متوقف کنند. به گفته وی، حل مشکل فلسطین تنها بر اساس قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد که مستلزم همزیستی دو کشور است امکان پذیر است.
سازمان امنیت فدرال روسیه:  آمریکا و بریتانیا پشت حمله تروریستی در کروکوس بودند - اسپوتنیک ایران  , 1920, 26.03.2024
سازمان امنیت فدرال روسیه: آمریکا و بریتانیا پشت حمله تروریستی در کروکوس بودند
میخائیل بوگدانوف معاون وزیر امور خارجه روسیه در این خصوص گفت که روسیه از اسرائیل و فلسطین می خواهد آتش بس اعلام کنند و به پشت میز مذاکره بازگردند. واسیلی نبنزیا، نماینده دائم روسیه در سازمان ملل گفت که در نشست غیرعلنی شورای امنیت درباره درگیری فلسطین و اسرائیل، روسیه خواستار توقف فوری درگیری‌ها و گذار به مذاکرات اساسی شد.
مناقشه فلسطین و اسرائیل، مرتبط با منافع ارضی طرفین، برای چندین دهه منبع تنش و درگیری در منطقه بوده است. تصمیم سازمان ملل متحد با نقش فعال اتحاد جماهیر شوروی در سال 1947، ایجاد دو کشور - اسرائیل و فلسطین را تعیین کرد، اما فقط اسرائیل ایجاد شد. اسرائيل ضمن اعلام موافقت با اصل دو دولت، تا کنون اراضي فلسطين را به طور كامل آزاد نكرده است.
گفتنی است که از21تا اواخر نوامبر 2023، به گزارش یونیسف، یک میلیون کودک در نوار غزه امنیت غذایی ندارند.
وزارت بهداشت غزه گزارش داد که تا 6 ماه مه 2024، تعداد کشته شدگان حملات اسرائیل به نوار غزه به 34735 نفر رسیدو بیش از 71 هزار نفر زخمی شدند.
دیوان بین المللی دادگستری در لاهه در 26 ژانویه تصمیمی موقت در مورد ادعای آفریقای جنوبی مبنی بر درخواست اقدامات موقت علیه اسرائیل به دلیل نسل کشی ادعایی در نوار غزه صادر کرد. این دادگاه به اسرائیل دستور داد تا تمام اقدامات را برای جلوگیری از نسل کشی در نوار غزه انجام دهد
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала