قصد عجیب جمهوری خواهان در کنگره آمریکا برای تحریم دیوان بین المللی لاهه

© Sputnik / Igor Mikhalev /  مراجعه به بانک تصاویر کاخ کنگره آمریکا
کاخ کنگره آمریکا  - اسپوتنیک ایران  , 1920, 08.05.2024
اشتراک
نمایندگان جمهوری خواه در کنگره آمریکا بدنبال تحریم مقامات دیوان کیفری بین المللی لاهه هستند.
به گزارش اسپوتنیک، وبگاه آمریکایی آکسیوس به نقل از یک منبع آمریکایی اعلام کرده است که نمایندگان جمهوری خواه در کنگره این کشور در حال آماده سازی قوانین احتیاطی برای تحریم مقامات دیوان کیفری بین المللی لاهه هستند.
این منبع آگاه گفته است که در صورت صدور حکم بازداشت برای مقامات اسرائیلی از سوی دیوان کیفری بین المللی لاهه، قانون تحریم مقامات دیوان کیفری بین المللی در مجلس نمایندگان تصویب خواهد شد.
آکسیوس در عین حال به نقل از رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا گفته است که در حال حاضر قانون احتیاطی را به رأی نمی‌گذاریم، مگر اینکه مجبور به این کار شویم.
روسیه خواستار رعایت قوانین بشردوستانه در رابطه با عملیات اسرائیل در رفح است  - اسپوتنیک ایران  , 1920, 08.05.2024
روسیه خواستار رعایت قوانین بشردوستانه در رابطه با عملیات اسرائیل در رفح است
این اقدام نمایندگان کنگره آمریکا در حالی صورت می‌گیرد که روز گذشته وکلای هلندی درخواستی را برای صدور حکم بازداشت برای نتانیاهو و مقامات اسرائیلی به دادگاه کیفری بین‌المللی ارائه کردند. در همین ارتباط گفته شده است که گروهی از وکلای هلندی با ارائه درخواستی به دیوان کیفری بین‌المللی در لاهه، خواستار صدور حکم بازداشت نتانیاهو و دیگر مسئولان اسرائیلی شدند.
دیوان کیفری بین‌المللی لاهه برای رسیدگی به جرایم نسل‌کشی، جنایات علیه بشریت، جنایات جنگی و جنایت تجاوز با استناد به "منشور رم" مصوبه سال ۱۹۹۸ میلادی، برپا شد. اسرائیل و آمریکا هرچند "اساسنامه رم" را امضا کردند، اما با خودداری از نهایی کردن آن، عضو دیوان نیستند.
در نتیجه شکایت آفریقای جنوبی علیه اسرائیل در بهمن ماه سال گذشته، دیوان بین‌المللی کیفری مقرر کرد دولت اسرائیل هر ماهه گزارشی از اقدامات خود را به این نهاد بین‌المللی ارائه دهد" اما این دولت از انجام این امر سر باز زده است.
از چند روز پیش در رسانه‌ها گزارش‌هایی منتشر شده مبنی براین که صدور حکم محکومیت برای نتانیاهو و دیگر مقامات اسرائیل قریب‌الوقوع است. این مسأله به منزله وخامت بزرگی در جایگاه بین‌المللی دولت اسرائیل است. نتانیاهو تلاش‌هایی را برای ممانعت از صدور حکم جلب با تمرکز ویژه بر دولت جو بایدن آغازکرده است. رسانه‌های عبری زبان اذعان کردند که احتمال صدور حکم بازداشت از سوی دیوان کیفری بین‌المللی در لاهه باعث نگرانی شدید بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل شده است.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала