حمله ارتش اسرائیل به نوارغزه 7 کشته بر جای گذاشت

© AFP 2023اوضاع در نوار غزه
اوضاع در نوار غزه - اسپوتنیک ایران  , 1920, 08.05.2024
اشتراک
در نتیجه حمله ارتش اسرائیل به یک مجتمع مسکونی در شرق نوار غزه هفت نفر کشته شدند.
به گزارش اسپوتنیک، شبکه تلویزیونی الجزیره قطر به نقل از خبرگزاری فلسطینی وفا این خبر را منتشر کرده است.
در این خبر آمده است: "ارتش اسرائیل یک مجتمع مسکونی در منطقه الزیتون در شرق شهر غزه را منفجر کرد و هفت نفر را کشت".
خاطرنشان می شود که اعضای یک خانواده: زن و شوهر و پنج فرزند آنها کشته شدند.
این شبکه همچنین افزود که در پی حمله نظامیان اسرائیلی به یک موتورسیکلت در نزدیکی دروازه صلاح الدین در جنوب شهر غزه، دو نفر کشته و چندین نفر زخمی شدند.
پیشتر آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، در بحبوحه اظهارات درباره عملیات قریب الوقوع در شهر رفح، از دولت اسرائیل خواسته بود تا هرگونه تشدید تنش را متوقف کند.
اوضاع در نوار غزه - اسپوتنیک ایران  , 1920, 04.05.2024
در سازمان ملل از قحطی و گرسنگی در نوار غزه خبر دادند
پس از نفوذ مسلحانه شبه نظامیان حماس از نوار غزه به خاک اسرائیل و آغاز موشک باران اسرائیل از سوی فلسطینیان، اوضاع در خاورمیانه به شدت رو به وخامت گرائیده است. حماس این حمله را پاسخی به اقدامات مقامات اسرائیلی علیه مسجد الاقصی در بیت المقدس اعلام کرده است. صبح روز هفتم اکتبر، اسرائیل در چارچوب عملیات طوفان الاقصی که توسط شاخه نظامی جنبش فلسطینی حماس اعلام شد، مورد حمله موشکی بی‌سابقه‌ای از نوار غزه قرار گرفت. پس از حملات موشکی گسترده، رزمندگان حماس به مناطق مرزی جنوب کشور یهودیان نفوذ کردند.
در پاسخ، ارتش اسرائیل عملیات شمشیرهای آهنین را علیه حماس در نوار غزه آغاز کردند. چند روز پس از حمله، ارتش اسرائیل کنترل تمام شهرک‌های نزدیک مرز غزه را به دست گرفت و حملات هوایی به اهدافی از جمله غیرنظامیان در نوار غزه را آغاز کرد. اسرائیل همچنین از محاصره کامل نوار غزه خبر داده و رساندن آب، غذا، برق، دارو و سوخت به این منطقه را متوقف کرد.
تعداد قربانیان گلوله باران نوار غزه توسط اسرائیل از 7 اکتبر از مرز 34 هزار نفر گذشت و بیش از78 هزار نفر زخمی شدند. همچنین هنوز حدود 100 گروگان از جمله شهروندان اسرائیل و چند نفر خارجی در دست حماس هستند.
وزارت امور خارجه روسیه از طرفین خواست تا خصومت ها را متوقف کنند. به گفته ولادیمیر پوتین، حل بحران خاورمیانه تنها بر اساس فرمول "دو دولت" مصوب شورای امنیت سازمان ملل متحد امکان پذیر است که ایجاد یک کشور مستقل فلسطینی در مرزهای 1967 با پایتخت آن در بیت المقدس شرقی را فراهم می کند.
مناقشه فلسطین و اسرائیل، مرتبط با منافع ارضی طرفین، برای چندین دهه منبع تنش و درگیری در منطقه بوده است. تصمیم سازمان ملل متحد با نقش فعال اتحاد جماهیر شوروی در سال 1947، ایجاد دو کشور - اسرائیل و فلسطین را در نظر گرفت، اما فقط اسرائیل ایجاد شد. اسرائیل ضمن اعلام موافقت با اصل دو دولتی، سرزمین های فلسطین را به طور کامل آزاد نکرد.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала