آغاز عملیات هدفمند اسرائیل در شرق رفح

© AP Photo / Israel Defense Forcesنیروهای اسرائیلی در غزه
نیروهای اسرائیلی در غزه - اسپوتنیک ایران  , 1920, 07.05.2024
اشتراک
وزارت بهداشت غزه گزارش داد که تا 6 ماه مه 2024، تعداد کشته شدگان حملات اسرائیل به نوار غزه به 34735 نفر رسیدو بیش از 71 هزار نفر زخمی شدند.
به گزارش اسپوتنیک، ارتش اسرائیل اعلام کرد، نیروهای مسلح این کشور عملیات هدفمندی را در شرق شهر رفح در نوار غزه آغاز کرده است.
در بیانیه منتشر شده در کانال تلگرامی ارتش اسرائیل آمده است: "در طول شب، نیروهای زمینی ارتش اسرائیل یک عملیات ضد تروریستی هدفمند بر اساس اطلاعات را با هدف نابودی تروریست های حماس و زیرساخت های تروریستی در مناطق تعیین شده در شرق رفح آغاز کردند."
این بیانیه خاطرنشان شده است که پیش از آغاز عملیات، ارتش اسرائیل از ساکنان منطقه شرقی رفح خواسته است تا محل را تخلیه کنند.
همچنین گفته شده است: "از سازمان‌های بین‌المللی فعال در این منطقه نیز خواسته شده است تا قبل از شروع عملیات به طور موقت تخلیه شوند."
ارتش اسرائیل روز دوشنبه عملیات نظامی خود را در منطقه شرقی رفح در جنوب نوار غزه آغاز کرد، جایی که حدود 1.5 میلیون فلسطینی مجبور به فرار از شمال و بخش مرکزی این باریکه شدند.
صبح روز هفتم اکتبر، اسرائیل مورد حمله موشکی بی سابقه ای از نوار غزه قرار گرفت. سرویس مطبوعاتی ارتش اسرائیل اعلام کرد که بیش از 3 هزار موشک شلیک شده است. علاوه بر این، نیروهای حماس پس از حملات موشکی گسترده، به مناطق مرزی در جنوب اسرائیل نفوذ کردند.
اوضاع در نوار غزه - اسپوتنیک ایران  , 1920, 04.05.2024
در سازمان ملل از قحطی و گرسنگی در نوار غزه خبر دادند
چند روز پس از این حمله، ارتش اسرائیل کنترل تمام شهرک‌های نزدیک مرز غزه را به دست گرفت و حملات هوایی به اهدافی در نوار غزه را آغاز کرد. اسرائیل همچنین از محاصره کامل نوار غزه خبر داد و تامین آب، غذا، برق، دارو و سوخت به حالت تعلیق درآمد.
پیشتر حماس اعلام کرده بود که حدود 200 تا 250 زندانی در نوار غزه وجود دارد. به گفته منابع رسمی اسراییل، ممکن است در حال حاضر همچنان حدود 100 اسرائیلی در اسارت حماس باشند. به گزارش وزارت بهداشت فلسطین، 73 درصد قربانیان را کودکان، زنان و افراد مسن تشکیل می دهند. بر اساس گزارش مقامات اسرائیل شمار جان باختگان اسرائیلی نیز به بیش از 1200 نفر و زخمی ها به 5 هزار نفر رسیده است.
وزارت امور خارجه روسیه از طرفین خواست تا درگیری های نظامی را متوقف کنند. براساس موضع ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، حل و فصل بحران خاورمیانه تنها بر اساس راهکار "دو دولتی" مصوب شورای امنیت سازمان ملل متحد امکان پذیر است، راه حلی که ایجاد یک کشور مستقل فلسطینی بر اساس مرزهای 1967 با پایتخت آن در بیت المقدس شرقی را فراهم می کند.
مناقشه فلسطین و اسرائیل، مرتبط با منافع ارضی طرفین، برای چندین دهه منبع تنش و درگیری در منطقه بوده است. تصمیم سازمان ملل متحد با نقش فعال اتحاد جماهیر شوروی در سال 1947، مبنی بر ایجاد دو کشور اسرائیل و فلسطین بود، اما فقط کشور اسرائیل ایجاد شد.
گفتنی است که از21تا اواخر نوامبر 2023، به گزارش یونیسف، یک میلیون کودک در نوار غزه امنیت غذایی ندارند.
وزارت بهداشت غزه گزارش داد که تا 6 ماه مه 2024، تعداد کشته شدگان حملات اسرائیل به نوار غزه به 34735 نفر رسیدو بیش از 71 هزار نفر زخمی شدند.
دیوان بین المللی دادگستری در لاهه در 26 ژانویه تصمیمی موقت در مورد ادعای آفریقای جنوبی مبنی بر درخواست اقدامات موقت علیه اسرائیل به دلیل نسل کشی ادعایی در نوار غزه صادر کرد. این دادگاه به اسرائیل دستور داد تا تمام اقدامات را برای جلوگیری از نسل کشی در نوار غزه انجام دهد
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала