آمادگی اسرائیل برای توافق آتش بس موقت با حماس

© AFP 2023 / Mahmud Hamsغزه اسرائیل فلسطین تل آویو
غزه اسرائیل فلسطین تل آویو - اسپوتنیک ایران  , 1920, 05.05.2024
اشتراک
نتانیاهو: آماده توافق برای آتش بس موقت هستیم اما از دستیابی به اهداف جنگ دست نمی کشیم.
به گزارش اسپوتنیک، بنیامین نتانیاهو نخست زویر اسرائیل گفت، اسرائیل آماده است در ازای آزادی اسرا، آتش بس موقت با حماس منعقد کند، اما از دستیابی به تمام اهداف جنگ از جمله از بین بردن کامل پتانسیل نظامی و سیاسی حماس دست نخواهد کشید.
نخست وزیر در یک سخنرانی ویدئویی خطاب به ملت اسرائیل گفت: "اسرائیل مایل بود و هنوز هم مایل به مذاکره برای توقف جنگ برای آزادی اسراست. این همان کاری است که ما انجام دادیم وقتی 124 گروگان را آزاد کردیم و دوباره به جنگ بازگشتیم. این همان کاری است که ما اکنون آماده انجام آن هستیم. در چند هفته گذشته، ما دائم برای دستیابی به توافق آزادی اسرا تلاش کردیم».
نتانیاهو با انتقاد از نشریات مطبوعاتی که طرف اسرائیلی را به خاطر ممانعت از توافق سرزنش می کنند، تاکید کرد که این گونه نشریات تنها به روند مذاکرات لطمه می زند و خانواده های گروگان ها را متحمل درد و اندوه می کند.
در عین حال، نتانیاهو حماس را به مانع تراشی در توافق آتش بس متهم کرد و خواسته های آن را غیرقابل قبول خواند.
گفتنی است، صبح روز 7 اکتبر 2023 میلادی (شنبه) اسرائیل مورد حمله موشکی بی سابقه ای از سمت نوار غزه قرار گرفت. سرویس مطبوعاتی ارتش اسرائیل اعلام کرد که بیش از 3 هزار موشک شلیک شده است. علاوه بر این، شبه نظامیان حماس پس از حملات موشکی گسترده، به مناطق مرزی در جنوب اسرائیل نفوذ کردند.
شاخه نظامی جنبش فلسطینی حماس روز شنبه از عملیات طوفان الاقصی علیه اسرائیل خبر داد. ارتش اسرائیل از آغاز عملیات آهنین علیه حماس در نوار غزه خبر داد. بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم اسرائیل، در خطاب به ملت، اعلان جنگ کرد و گفت کشور در وضعیت جنگی قرار دارد و دستور بسیج گسترده صادر شده است. ارتش اسرائیل در حال پاکسازی مناطق پرجمعیت است.
اردوغان - اسپوتنیک ایران  , 1920, 03.05.2024
تاکید رهبر ترکیه بر لزوم اتحاد جهان اسلام برای جلوگیری از ادامه حملات اسرائیل به غزه
نیروهای دفاعی اسرائیل گزارش دادند که از آغاز عملیات جنبش فلسطینی حماس، بیش از 4500 موشک از نوار غزه به سوی اسرائیل شلیک شده است.
گردان های القسام (شاخه نظامی حماس) اعلام کردند که ده ها سرباز و افسر اسرائیلی را اسیر کرده اند.
میخائیل بوگدانوف معاون وزیر امور خارجه روسیه به اسپوتنیک گفت: روسیه از اسرائیل و فلسطین می خواهد آتش بس را اعلام کنند و به پشت میز مذاکره بازگردند.
سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه پیشتر بر لزوم توقف فوری خونریزی بین اسرائیل و فلسطین تاکید کرده و از طرفین خواسته بود تا عملیات نظامی را متوقف کنند. به گفته وی، حل مشکل فلسطین تنها بر اساس قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد که مستلزم همزیستی دو کشور است امکان پذیر است.
میخائیل بوگدانوف معاون وزیر امور خارجه روسیه در این خصوص گفت که روسیه از اسرائیل و فلسطین می خواهد آتش بس اعلام کنند و به پشت میز مذاکره بازگردند. واسیلی نبنزیا، نماینده دائم روسیه در سازمان ملل گفت که در نشست غیرعلنی شورای امنیت درباره درگیری فلسطین و اسرائیل، روسیه خواستار توقف فوری درگیری‌ها و گذار به مذاکرات اساسی شد.
ماریا زاخارووا، سخنگوی رسمی وزارت خارجه روسیه  - اسپوتنیک ایران  , 1920, 30.04.2024
واکنش وزارت خارجه روسیه به بیانیه آمریکا درباره عدم صلاحیت دیوان کیفری بین‌المللی در مورد اسرائیل
مناقشه فلسطین و اسرائیل، مرتبط با منافع ارضی طرفین، برای چندین دهه منبع تنش و درگیری در منطقه بوده است. تصمیم سازمان ملل متحد با نقش فعال اتحاد جماهیر شوروی در سال 1947، ایجاد دو کشور - اسرائیل و فلسطین را تعیین کرد، اما فقط اسرائیل ایجاد شد. اسرائيل ضمن اعلام موافقت با اصل دو دولت، تا کنون اراضي فلسطين را به طور كامل آزاد نكرده است.
گفتنی است که از21تا اواخر نوامبر 2023، به گزارش یونیسف، یک میلیون کودک در نوار غزه امنیت غذایی ندارند.
وزارت بهداشت غزه گزارش داد که تا 10 مارس 2024، تعداد کشته شدگان حملات اسرائیل به نوار غزه از 30 هزار نفر گذشت و بیش از 71 هزار نفر زخمی شدند.
دیوان بین المللی دادگستری در لاهه در 26 ژانویه تصمیمی موقت در مورد ادعای آفریقای جنوبی مبنی بر درخواست اقدامات موقت علیه اسرائیل به دلیل نسل کشی ادعایی در نوار غزه صادر کرد. این دادگاه به اسرائیل دستور داد تا تمام اقدامات را برای جلوگیری از نسل کشی در نوار غزه انجام دهد
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала