وزیر خارجه بلاروس: ابتکار سوئیس در خصوص مذاکرات درباره اوکراین بدون مشارکت ما و روسیه بی معنی است

© Sputnik / Viktor Tolochko /  مراجعه به بانک تصاویر وزیر خارجه بلاروس: ابتکار سوئیس در خصوص مذاکرات درباره اوکراین بدون مشارکت ما و روسیه بی معنی است
وزیر خارجه بلاروس: ابتکار سوئیس در خصوص مذاکرات درباره اوکراین بدون مشارکت ما و روسیه بی معنی است - اسپوتنیک ایران  , 1920, 04.05.2024
اشتراک
سرگئی آلینیک، وزیر امور خارجه بلاروس گفت، ابتکار عمل سوئیس برای برگزاری مذاکرات درباره اوکراین بدون مشارکت روسیه و بلاروس امکان پذیر نخواهد بود.
آلینیک به اسپوتنیک گفت: "من به بیهودگی آن ابتکاراتی اشاره می کنم که همین روزها از سوی سوئیس برای تشکیل یک نشست صلح، کنفرانس صلح در مورد اوکراین بدون مشارکت روسیه مطرح شد. این ابتکار نه چشم اندازی دارد، نه معنای دیپلماتیک واقعی، زیرا به سادگی قادر نیست که به توافقی ملموس برسد."
به گفته وزیر خارجه بلاروس، مینسک برای این نشست دعوت نامه ای دریافت نکرده است.
وی خاطرنشان کرد: "ما معتقدیم که هرگونه راه‌حل مسالمت‌آمیز این مناقشه و هر گونه بحث در مورد مسائل امنیتی اروپا و اوراسیا بدون مشارکت روسیه و بلاروس کاملاً بیهوده است."
سوئیس در روزهای 15 تا 16 ژوئن در نزدیکی شهر لوسرن میزبان کنفرانس صلح اوکراین خواهد بود. روسیه در این کنفرانس شرکت نخواهد کرد.
ولادیمیر خوخلوف، سخنگوی سفارت روسیه در برن به اسپوتنیک گفته بود که سوئیس برای روسیه دعوتنامه ای برای شرکت در نشست اوکراین ارسال نکرده است و مسکو در هر حال شرکت نخواهد کرد.
دیمیتری مدودف معاون رئیس شورای امنیت روسیه  - اسپوتنیک ایران  , 1920, 03.05.2024
مقام ارشد روس: کنفرانس سوئیس تایید دیگری بر فروپاشی "طرح صلح" زلنسکی خواهد بود
دیمیتری پسکوف، سخنگوی رئیس جمهور روسیه نیز به نوبه خود گفت که روند مذاکرات اوکراین بدون مشارکت روسیه بی معنی است، اما باید درک کرد که چه فرمول صلحی در نشست سوئیس مورد بحث قرار خواهد گرفت.
گفتنی است که مسکو بارها اعلام کرده که برای مذاکره آماده است، اما کی یف در سطح قانونگذاری آن را ممنوع کرده است. غرب مدام از روسیه برای مذاکره دعوت می کند که مسکو برای آن آمادگی نشان می دهد، اما در عین حال، غرب امتناع دائمی کی یف از شرکت در گفتگو را نادیده می گیرد. پیش از این، کرملین اعلام کرده بود که هیچ پیش نیازی برای انتقال وضعیت اوکراین به یک مسیر صلح آمیز وجود ندارد، اولویت مطلق روسیه دستیابی به اهداف عملیات ویژه است که در حال حاضر این امر تنها با ابزار نظامی امکان پذیر است. کرملین همچنین اعلام داشت، وضعیت اوکراین می تواند به سمت مسالمت آمیز حرکت کند، مشروط بر اینکه وضعیت واقعی و حقایق جدید در نظر گرفته شود؛ تمام خواسته های مسکو به خوبی روشن و شناخته شده است. ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه بعدها گفت که اگر اوکراین خواهان مذاکره است، پس نیازی به ژست‌های نمایشی نیست، باید فرمان منع مذاکره با روسیه را لغو کند. به گفته وی، مسکو هرگز مخالف حل مناقشه اوکراین از طریق راه‌های مسالمت‌آمیز نبوده، اما مشروط به رعایت تضمین های امنیتی مد نظر روسیه است.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала