چرا ترکیه به پرونده شکایت آفریقای جنوبی علیه اسرائیل می پیوندد؟

© Photo / Owegoo.com آنکارا ترکیه
 آنکارا ترکیه - اسپوتنیک ایران  , 1920, 02.05.2024
اشتراک
روز 29 دسامبر 2023، آفریقای جنوبی با توجه به وضعیت نوار غزه، بر اساس کنوانسیون نسل کشی از اسرائیل به دادگاه بین المللی لاهه شکایت کرد.
به گزارش اسپوتنیک، اکان فیدان، وزیر خارجه ترکیه گفت که که آنکارا رسما تصمیم گرفته است به پرونده شکایت آفریقای جنوبی علیه اسرائیل در دیوان بین المللی دادگستری لاهه بپیوندد.
وزیر خارجه ترکیه روز چهارشنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت:"ما مقدمات مربوطه را به رئیس جمهور ترکیه ارائه کرده ایم. تصمیم سیاسی برای پیوستن ترکیه به شکایت حقوقی آفریقای جنوبی علیه اسرائیل اتخاذ شده است."
گفتنی است که 29 دسامبر 2023، آفریقای جنوبی با توجه به وضعیت نوار غزه، بر اساس کنوانسیون نسل کشی در دادگاه بین المللی لاهه از اسرائیل شکایت کرد و از دادگاه خواست تا اقدامات موقت علیه اسرائیل اتخاذ کند.
اوضاع در نوار غزه - اسپوتنیک ایران  , 1920, 24.02.2024
درخواست آفریقای جنوبی از کشورهای جهان برای شهادت علیه اسرائیل در دادگاه لاهه
دیوان بین‌المللی دادگستری در لاهه 26 ژانویه حکمی موقت در مورد ادعای آفریقای جنوبی مبنی بر درخواست اقدامات موقت علیه اسرائیل به دلیل نسل‌کشی ادعایی در نوار غزه صادر کرد. دادگاه به اسرائیل دستور داد تا تمام اقدامات را برای جلوگیری از نسل‌کشی در نوار غزه، مجازات درخواست‌های نسل‌کشی علیه فلسطینی‌ها، اطمینان از جریان کمک‌های بشردوستانه به ساکنان این منطقه و اطمینان از حفظ مدارک مربوط به ادعاهای مربوط به اقدامات علیه فلسطینی‌ها انجام دهد. آنطور که آفریقای جنوبی در شکایت خود خواسته بود، دادگاه سازمان ملل اسرائیل را مجبور به توقف عملیات نظامی خود در نوار غزه نکرد.
با توجه به وخامت اوضاع بشردوستانه در نوار غزه، دادگاه لاهه در تاریخ 28 مارس به اسرائیل دستور داد تا تمام اقدامات لازم برای ورود بی وقفه کمک های بشردوستانه از جمله آب و غذا به غزه را فراهم کرده و شرایطی را مهیا کند تا به موجب آن نیروهای نظامی اسرائیل مرتکب اقداماتی نشوند که حقوق فلسطینیان در غزه نقض شود.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала