گزارش و تحلیل

در میان دالان های آبی "علیصدر" بزرگترین غار آبی ایران + فیلم

© Photo / IRNAغار علیصدر
غار علیصدر  - اسپوتنیک ایران  , 1920, 25.04.2024
اشتراک
شاه ایران که از موفقیت عبدالله حاجیلو رئیس هیات کوهنوردی همدان از تجهیز غار علیصدر و توریستی کردن آن شنیده بود، سال 1355 برای اولین بار از غار علیصدر بازدید کرد و مقرر شد علاوه بر ارتباط برق سراسری به غار و روستاهای اطراف و آسفالت راه‌های دسترسی به غار، نسبت به ایجاد مهمانسرای جهانگردی در ده علیصدر اقدام‌شود.
به گزارش اسپوتنیک- مسیریاب نشان می داد که از خیابان ظفر تهران تا خیابان پاسداران در همدان سه ساعت و نیم بیشتر راه نیست. برای افرادی که در ترافیک جاده های شمالی کشور ساعتهای طولانی در ترافیک مانده اند سفری چنین کوتاه غنیمت است. تقریبا دو ساعتی در جاده ای با مناظر چشم نواز و گاهی هم باران های بی امان رانده بودم که ترافیک غیر منتظره­ای ایجاد شد که نیم ساعتی جلوتر دیدم که این ترافیک به خاطر حمل حفاظت شده لانچرهای موشک بود. لانچرهای موشک را دیدم دلم ریخت، به سادگی قابل حدس بود که اخباری جنگی در راه است، و سه روز بعد آن خبر در رسانه های جهان غوغا به پا کرد.
فرصت کمی برای اقامت در پایخت تاریخ و تمدن ایران که اخیرا پایتخت گردشگری آسیا هم شده داشتم بنابراین بازدید از غار علیصدر راه در برنامه گنجاندم. از همدان تا غار علیصدر تقریبا یک ساعتی راه است، اما مسیر پر از تپه های سرسبز و شکوفه های صورتی درختان است و تا چند عکس و فیلم زیبا برای استوری و گالری گوشی گرفته شود به مقصد رسیده ایم.
محوطه غار بسیار شلوغ و مملو از مسافر از شهرهای مختلف بود، اگرچه ظاهرا در روزهای عادی از این جمعیت خبری نیست. از زمانیکه بلیط خریدیم تا وارد غار شویم بیش از پنج ساعت زمان برد که این زمان انتظار نیز با بازدید از غرفه صنایع دستی و خرید سوغات به سرعت گذشت. در مقایسه با سالها قبل محوطه سازی بسیار خوبی انجام شده بود و بعبارتی امکانات رفاهی بیشتری ایجاد شده بود.
داخل غار که رسیدیم از یادمان رفت که چقدر انتظار کشیدیم. زیبایی خیره کننده از سنگ‌های به جا مانده از دوره ژوراسیک مربوط به دوران دوم زمین‌شناسی (190–136 میلیون سال قبل) همه آن مسافرانی که تا دقایقی قبل در صف انتظار آواز می خوانند و دست می زدنند و شادی می کردند به سکوتی عمیق وا داشت و محو زیبایی و شکوه این اثر خارق العاده طبیعت شدند.
ظاهرا مردم روستای علی صدر و روستاهای اطراف، از قدیم‌الایام به وجود این غار پی برده بودند و از آب آن بهره‌برداری می‌کردند. اما به خاطر دهانه تنگ ورودی غار برای همه امکان دسترسی به داخل آن وجود نداشت تا اینکه سال 1353 دهانه این غار کمی باز شد و سال 1355 نیز امکان بازدید برای عموم مردم از آن فراهم شد. گفته می شود طول این غار 11 کیلومتر است که 3 کیلومتر آن کشف شده و 2100 متر ارتفاع دارد. غار علیصدر از غارهای تالابی ایران و از معدود غارهای آبی جهان است. علی‌صدر همچنین دارای طولانی‌ترین مسیر قایقرانی درون غار در جهان است. در گزارش تصویری گوشه ای از زیبایی های این غار تقدیم نگاه زیبای مخاطبان خبرگزاری اسپوتنیک می شود.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала