گزارش و تحلیل

کنعانی: پاسخ ایران به اسرائیل به إتمام رسید

© Sputnik / Siavash Sobhgahi تعدادی از املاک ایران در سه کشور به فروش می رسد
تعدادی از املاک ایران در سه کشور به فروش می رسد - اسپوتنیک ایران  , 1920, 22.04.2024
اشتراک
سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با مصوبه اخیر مجلس نمایندگان آمریکا در ارائه بسته کمک مالی به رژیم صهیونیستی برای ادامه جنایتهای خود علیه مردم فلسطین بیان کرد: این مصوبات مایه تاسف است
به گزارش خبرنگار اسپوتنیک در تهران، ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت أمور خارجه جمهوری اسلامی ایران در نشست خبری با رسانه ها در خصوص عملیات تنبیهی ایران علیه اسرائیل، گفت:
عملیات انجام شده از سوی ایران از مشروعیت بین‌المللی برخوردار بود و مقدمات سیاسی، حقوقی و بین‌المللی لازم را در این زمینه انجام داده بود.
سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با مصوبه اخیر مجلس نمایندگان آمریکا در ارائه بسته کمک مالی به رژیم صهیونیستی برای ادامه جنایت‌های خود علیه مردم فلسطین بیان کرد:
این مصوبات مایه تاسف است و در واقع ارائه کمک‌های هنگفت نظامی و مالی از سوی آمریکا به رژیم صهیونیستی چیزی جز ارائه پاداش از سوی آمریکا به یک رژیم جنایتکار که هفت ماه متوالی است اقدام به جنایت جنگی کرده، نیست.
آمریکا بر روی طرف بازنده شرط بندی کرده است و این گونه اقدامات کمکی به طرف بازنده نمی‌کند.
سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در خصوص گفت‌وگوهای انجام شده در مورد لغو تحریم‌ها در جریان سفر وزیر خارجه به نیویورک گفت:
جمهوری اسلامی ایران همواره از ظرفیت‌های دیپلماتیک برای بی‌اثر کردن و رفع تحریم‌های ظالمانه علیه کشورمان استفاده کرده و از چارچوب‌های دیپلماتیک که تامین کننده منافع ملی ایران است کناره‌گیری نکرده است، طرفی که زیر میز دیپلماسی زد آمریکا بود نه ایران، شرکای آمریکا در حوزه برجام نیز نتوانستند به تعهدات خود عمل کنند.
ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه ایران - اسپوتنیک ایران  , 1920, 22.04.2024
گزارش و تحلیل
کنعانی: راه اندازی میر کارت در مراحل نهایی است+ ویدیو
وی افزود:
از طرف دیگر ما تلاش کرده‌ایم که از تمام ظرفیت‌های دیپلماتیک برای احقاق حقوق ملت ایران استفاده کنیم و طبیعتاً در نشست‌های بین‌المللی و دیدارها با طرف‌هایی که در موضوع برجام می‌توانند ایفای نقش کنند یا اساساً نقش تعریف شده‌ای در این زمینه دارند این موضوع مطرح می‌شود، سازمان ملل و دیدارهایی که در جریان آن انجام می‌شود همواره فرصتی است که موضوع رفع تحریم‌ها نیز در آن مطرح شود.
سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران در مورد حوادث اصفهان و تبادل پیام میان ایران و آمریکا در این خصوص گفت: آنچه که انجام شد حتی اسمش را نمی‌توانیم عملیات بگذاریم یک اقدام ایذایی بود که ما مشابه آن را نیز پیش از این مشاهده کرده بودیم، در این زمینه سیستم دفاعی ایران به صورت حرفه‌ای عمل کرد و طرف اقدام کننده به هیچ سطحی از اهداف خود دست پیدا نکرد و یک اقدام بی‌ارزش از نظر نظامی بود، بنابر این این موضوع ارزش پیگیری در این سطح را نداشت.
سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران در ادامه سوئیس را، مهمترین کانال‌ انتقال پیام‌های دیپلماتیک بین ایران و آمریکا دانست وادامه داد: کشور سوئیس مهمترین کانال‌ انتقال پیام‌های دیپلماتیک بین ایران و آمریکا بوده و ارتباطات مستمری بین دستگاه دیپلماسی با سفیر سوئیس در ایران وجود دارد، دستگاه دیپلماسی در این زمینه به صورت حرفه‌ای و در چارچوب دیپلماتیک عمل کرده و می‌کند.
این دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران در مورد موضوع قفقاز جنوبی و برخی دخالت‌های کشورهای فرامنطقه‌ای در این حوزه گفت: امنیت در قفقاز جنوبی بر روی امنیت در کل منطقه اثرگذار است و هرگونه بی ثباتی و ناامنی در این منطقه بر کلیت امنیت در منطقه اثرگذار است.
وی تاکید کرد: هر رویکردی که ناظر بر تقویت نظامی‌گری در قفقاز جنوبی باشد باعث پیچیده‌تر شدن شرایط امنیتی در منطقه و آسیب زدن به روند صلح سازی در منطقه خواهد بود و چنین چیزی را ایران نمی‌پذیرد، کشورهای منطقه مایل به شکل‌گیری سازوکارهایی نیستند که به پیچیدگی شرایط در منطقه منجر شود.
سخنگوی وزارت خارجه همچنین در خصوص اخبار منتشر شده در برخی رسانه‌های خارجی مبنی بر فعالیت غیرصلح‌آمیز و پشتیبانی نظامی هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (هما) در مسیر روسیه و منطقه غرب آسیا گفت: چنین چیزی را قطعا تایید نمی‌کنم.
"هما" تحت قوانین حاکمیتی اتحادیه اروپا و دیگر سازوکارهای شناخته شده بین‌المللی فعالیت می‌کند
وی با بیان این که ما ملتزم به قوانین و مقررات و سازوکارهای بین‌المللی هستیم، افزود: شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (هما) و سایر خطوط هواپیمایی ایران در چارچوب قوانین و مقررات و کنوانسیون‌های بین‌المللی صرفا در راستای انتقال مسافران و محموله‌های تجاری در مسیرهای داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی و تحت قوانین حاکمیتی اتحادیه اروپا و دیگر سازوکارهای شناخته شده بین‌المللی فعالیت می‌کنند، در هیچ کدام از مسیرهای ادعایی که احیانا در برخی از رسانه‌ها که دارای سابقه ضدیت و جوسازی علیه ایران هستند، مطرح شده است، چنین فعالیت‌هایی صورت نمی‌گیرد و ایران ملتزم به قوانین و مقررات بین‌المللی در حوزه هوانوردی است و اینگونه ادعاها را رد می‌کنیم.
این دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران تحریم جدید علیه ایران را پاداش به یک رژیم متجاوز عنوان کرد و گفت: درباره برخی از نشست ها و انجام تحرکات و اظهارنظر ها به منظور اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران باید بگویم‌ اگر چنین اقداماتی را انجام دهند پاداش به یک رژیم متجاوز است و اقدام غیرقانونی علیه دولتی است که صرفا در چارچوب قوانین و مقررات بین‌المللی برای ایجاد بازدارندگی در مقابل یک رژیم متجاوز و ناقض مقرارت بین‌المللی عمل کرده است.

جای تاسف است که اتحادیه اروپا علیه رژیمی که هفت ماه مرتکب جنایت جنگی شده و بیش از ۳۴ هزار شهروند فلسطینی را قتل عام کرده و مراکز بیمارستانی را مورد حمله جنایتکارانه قرار داده و بیماران و مجروحان و کادر درمانی را در محوطه بیمارستان اعدام و از محوطه بیمارستان به عنوان قبرستان‌های دفن دسته جمعی استفاده کرده و طبل رسوایی آن نواخته شده است، اقدامی را در دیوان بین‌المللی دادگستری انجام‌ نمی‌دهد، اما صحبت از اقدام تحریمی علیه دولتی می‌کند که جز در چارچوب قوانین بین‌المللی اقدامی نکرده است.
سخنگوی وزارت خارجه تصریح کرد: اگر اتحادیه اروپا چنین اقدامی را انجام دهد غیرقانونی و در تاریخ اتحادیه اروپا به عنوان اقدام شرم آور محسوب می‌شود و اگر کشوری هم خود را پایبند به رعایت این تحریم‌ها کند، در تاریخ یک شرمندگی را برای خود به ثبت خواهد رساند که از تحریمی حمایت و تبعیت کرده که هیچ مبنای قانونی و مشروع از منظر بین‌المللی ندارد و بلکه پاداش برای رژیم جنایتکار صهیونیستی است.

سخنگوی وزارت أمور خارجه ایران، درباره کریدور زنگزور و اظهارات انتقاداتی اخیر اردوغان در مورد نگاه ایران به این کریدور گفت: ما چنین اظهارنظری از جایی دریافت نکردیم، در خصوص تحولات قفقاز جنوبی و کریدورهای حمل و نقل و ترانزیت، ایران موضع روشنی دارد و بارها در سطوح مختلف و با ادبیات روشن مطرح شده است و تحولی در موضع ایران در این خصوص رخ نداده است.
وی در خصوص رایزنی‌های تلفنی اخیر حسین امیرعبداللهیان با هاکان فیدان همتای ترکیه‌ای خود و اینکه آیا ترکیه در موضوعات منطقه‌ای در مدت اخیر بین ایران و آمریکا به تبادل پیام پرداخته و میانجیگری کرده است؟ گفت: نمی‌توانم تایید کنم که ما از طریق ترکیه اقدام به ارسال پیام کرده‌ایم.
آمریکا در سه هفته اخیر پیام‌های متعددی را از کانال‌های مختلف دیپلماتیک به ایران ارسال کرد
دولت آمریکا در این سه هفته اخیر با توجه به پیچیدگی‌های تحولات و عزم جدی ایران برای پاسخ قطعی به متجاوز، پیام‌های متعددی را از کانال‌های مختلف دیپلماتیک ارسال کرده و پاسخ‌های لازم را از مسیر کانال‌ها دریافت کرده است .
کنعانی تاکید کرد: مهمترین کانال ارسال پیام‌های دیپلماتیک بین ایران و آمریکا در طی دو هفته گذشته ، سفارت سوئیس در تهران به عنوان حافظ منافع آمریکا در ایران بوده است، البته دولت آمریکا از کانال‌های دیگر دیپلماتیک نیز غافل نشده است و پیام‌هایی را ارسال کرده است و پاسخ های دیپلماتیک هم از طریق آن کانال‌ها به آنها منتقل شده است.
سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران خبر توقیف قطار تجاری افغانستان در ایران را تکذیب کرد و اظهار داشت:
شرکت راه آهن به عنوان مرجع مسئول و ذیربط چنین خبری را تکذیب کرده است و از اساس این موضوع صحت ندارد.
وی از رایزنی و گفت‌وگوی مستمر با اردن سخن گفت و تاکید کرد:
با اردن به عنوان یکی از کشورهای مهم عربی و اسلامی که در مجاورت سرزمین‌های فلسطینی و کرانه باختری رود اردن قرار دارد و در ارتباط با مسأله فلسطین دارای نقش است، رایزنی و گفت‌وگوی مستمر داریم. مواضع مشترکی دو کشور ایران و اردن در ارتباط با جنایات جاری رژیم صهیونیستی در نوار غزه دارند و هر دو کشور بر ضرورت توقف فوری حملات نظامی این رژیم تاکید دارند.
از ابتدای بحران غزه ، مذاکرات و مشورت‌های دوجانبه مختلفی را در سطح وزیران امور خارجه دو کشور داشته‌ایم . گفت‌وگوهای تلفنی و همچنین دیدارهای حضوری به ویژه در حاشیه نشست‌های بین‌المللی از جمله در ژنو و نیویورک بین وزیران امور خارجه دو کشور انجام شده است.
این اتفاق نظر در گفت‌وگوها بود که وضعیت جاری باید با تلاش‌های مشترک به سرعت مدیریت شود و تلاش برای توقف حملات رژیم صهیونیستی علیه نوار غزه از موضوعات فوری و درجه اول مورد گفت‌وگو و توافق بین دو وزیر خارجه بود.
ما خود را درگیر مسائل حاشیه‌ای نمی‌کنیم. ایران اعلام کرد برای مسأله فلسطین اهمیت درجه اول قائل است و کشورهای عربی و اسلامی و سازمان همکاری اسلامی وظیفه درجه اولی دارند که برای توقف جنایات جنگی این رژیم اقدام جمعی انجام دهند. در همین چارچوب تاکید بر این موضوع داریم که با ایجاد یک موضع واحد در بین کشورهای اسلامی به یک راهکار برای تنبیه متجاوز و متوقف کردن جنایت رژیم صهیونیستی دست پیدا کنیم. با کشورهای دوست ، همسو و اسلامی مشورت کرده و می‌کنیم و اردن هم از جمله این کشورها است.
کنعانی تاکید کرد:
رژیم صهیونیستی مایل است که با دامن زدن به فضای وحشت، بی ثباتی و ناامنی و اختلاف افکنی بین کشورهای اسلامی و منطقه، برای خود فضای تنفسی ایجاد کند. این رژیم نه تهدیدی فقط برای ایران بلکه برای کل کشورهای اسلامی و جهان است. ایران در طراحی شوم این رژیم برای دامن زدن به اختلافات بین کشورهای عربی و اسلامی بازی نخواهد کرد و ما موضوعات اختلافی خود را با این
سخنگوی وزارت خارجه در خصوص احتمال درگیری مستقیم بین ایران و اسرائیل با توجه به تحولات اخیر گفت: من موضوع درگیری بین ایران و اسرائیل را به این معنا که شما اشاره کردید نمی‌توانم تایید کنم. ایران به یک اقدام غیرقانونی، تجاوزکارانه و ناقض قوانین و مقررات بین‌المللی رژیم صهیونیستی علیه مقر دیپلماتیک خود در سوریه یک پاسخ مشروع، قانونی و بازدارنده داد و بلافاصله بعد از عملیات اعلام کرد که از نظر ایران این عملیات پایان یافته است ولی اگر رژیم صهیونیستی خطایی مرتکب شود پاسخ بعدی ایران محکم‌تر و قاطع‌تر خواهد بود.
وی در پاسخ به سوال خبرنگار اسپوتنیک درباره آخرین وضعیت کارت شتاب بانکی بین ایران و روسیه گفت: در حال حاضر در جریان جزئیات جدید این موضوع نیستم ولی می‌دانم که در حوزه سیستم کارت شتاب بانکی بین دو کشور پیشرفت‌های خوبی ایجاد شده است و توافق و اراده مشترک بین مقامات دو کشور در این زمینه وجود دارد.
در ادامه وی در پاسخ به خبرنگار اسپوتنیک در خصوص درگیری مستقیم میان ایران و اسرائیل گفت:
من اساساً موضوع درگیری میان جمهوری اسلامی ایران و اسرائیل به معنای درگیری مستقیم را تایید نمی‌کنم؛ جمهوری اسلامی ایران به یک اقدام غیرمنطقی، غیرقانونی، تجاوزکارانه و ناقض قوانین بین‌المللی رژیم صهیونیستی علیه مقر دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران پاسخ مشروع و قانع کننده نشان داد و بلافاصله پس از آن اعلام کرد که از نظر جمهوری اسلامی ایران این عملیات پایان یافته تلقی می‌شود اما اگر رژیم غاصب صهیونیستی مرتکب خطای دیگری شود پاسخ جمهوری اسلامی ایران محکم‌تر و قاطع‌تر خواهد بود، لذا از نظر جمهوری اسلامی ایران پاسخ مشروع به تجاوزکار در این مرحله به اتمام رسیده.
وی تصریح کرد: موضوع سلاح هسته‌ای در دکترین نظامی ایران و دکترین دفاعی ایران هیچ جایگاهی ندارد و بارها مواضع ایران در این خصوص اعلام و تغییری در این دکترین رخ نداده است.
رژیم غاصب صهیونسیتی، رژیمی تمامیت‌خواه است و هیچ حقی برای مردم فلسطین جز نسل‌کشی و انجام جنایت جنگی قائل نیست.
نگاه ایران در ارتباط با موضوع فلسطین در سطح مجامع بین‌المللی با یک فراگیری مواجه شده است و اینکه مسئله فلسطین جز با پایان اشغالگری حل نمی‌شود.
کنعانی در ارتباط با مذاکرات رفع تحریم‌ها بیان کرد: از نظر ما مسیر دیپلماسی همچنان باز است طرف‌های برجام می‌توانند از این طریق به روند مطلوبی در مذاکرات دست پیدا کنند.
عملیات ایذایی در اصفهان هیچگونه خسارتی نداشته است
سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به این سوال که طبق برخی از اخبار در جریان حوادث اصفهان بخشی از سامانه پدافند هوایی آن منطقه آسیب دیده است، تصریح کرد: من در جایگاهی نیستم که در این زمینه اظهار نظر کنم. مقامات ذیربط اعلام کرده‌اند که این عملیات ایذایی هیچگونه خسارتی نداشته است و سامانه دفاعی ایران به وظیفه خود عمل کرده است.
این دیپلمات ارشد ایرانی سفر رییسی به پاکستان و سریلانکا را در چارچوب سیاست همسایگی ایران و گسترش مناسبات و همکاری‌ها با کشورهای دوست و همسو عنوان کرد و اظهار داشت:
امروز صبح سفر بسیار مهمی را رئیس‌جمهور به پاکستان و در ادامه آن به سریلانکا آغاز کردند. سفر به این دو کشور در چارچوب دعوت رسمی به عمل آمده از سوی روسای جمهور دو کشور انجام می‌شود و در مسیر استمرار برداشتن گام‌های موثر دولت ایران برای تحقق هر چه بیشتر هدفگذاری‌های انجام شده در چارچوب سیاست همسایگی ایران و گسترش مناسبات و همکاری‌ها با کشورهای دوست و همسو در سطح منطقه است.
کنعانی با بیان این که پاکستان و سریلانکا در اولویت‌های سیاست خارجی ایران جایگاه مهمی را دارند، گفت: پاکستان از کشورهای بسیار مهم و اثرگذار در حوزه همسایگی ایران است. دو کشور دارای پیوندهای عمیق و ریشه دار فرهنگی، تاریخی، تمدنی، دینی و مذهبی هستند. روابط سیاسی دو کشور قوی و ریشه دار است و انتظار هست که روابط اقتصادی و تجاری هم پای روابط سیاسی گسترش یابد، این انتظار وجود دارد که تحرک و شتاب بیشتری در حوزه‌های مختلف تجاری و اقتصادی از جمله انرژی، نفت، همکاری‌های مرزی و گسترش بازارچه‌های مرزی داده شود. با توجه به اهمیت رویکرد اقتصادی دولت سیزدهم، هدفگذاری ارتقای مناسبات تجاری و اقتصادی دو کشور به سقف ۱۰ میلیارد دلار یکی از اولویت‌هایی است که در این سفر محل اهتمام و توجه دو کشور است.
همکاری‌های امنیتی و مبارزه با تروریسم از جمله اولویت‌های مهم مورد بحث در سفر رییس‌جمهور به پاکستان خواهد بود
وی ادامه داد: همکاری‌های امنیتی و مبارزه با تروریسم از جمله اولویت‌های مهمی است که در این سفر محل گفت‌وگو بین روسای دو کشور و هیأت همراه خواهد بود و گمان می‌کنیم این سفر با نتایجی که به ثبت خواهد رساند شتاب جدیدی در روند تقویت همکاری‌های دو کشور دوست و برادر ایران و پاکستان ایجاد خواهد کرد.
کنعانی درباره سفر رئیس‌جمهور به سریلانکا نیز گفت: همکاری‌های ما در حوزه سیاسی نزدیک است و ظرفیت‌های تجاری و اقتصادی و همکاری در حوزه خدمات فنی و مهندسی و اجرای پروژه‌های اقتصادی و صنعتی از جمله دیگر حوزه های همکاری‌های دو کشور است.
وی گفت: در این سفر علاوه بر حضور رئیس‌جمهور در مراسم افتتاح رسمی چند پروژه که توسط شرکت‌های خدمات فنی و مهندسی ایران در سریلانکا انجام شده است ، مذاکرات مقامات عالی رتبه دو کشور نیز انجام خواهد شد.
سخنگوی وزارت خارجه همچنین درباره آغاز اعزام عمره گزاران ایران به عربستان از روز دوشنبه گفت: در پی تلاش‌های انجام شده از جهات ذیربط از جمله دستگاه دیپلماسی، بعثه مقام معظم رهبری، سازمان حج و زیارت و سازمان هواپیمایی کشوری ، شاهد ثمربخش شدن این تلاش‌های مشترک بودیم و از امروز شاهد آغاز اولین پروازهای ایران به مقصد سرزمین وحی برای انتقال حجاج و عمره گزاران ایرانی بودیم.
وی ادامه داد: جزو اولین توافقات مرحله از سرگیری روابط دیپلماتیک ایران و پادشاهی عربستان سعودی برگزاری زیارت‌های عمره مفرده شهروندان ایرانی بود. به دلیل وقفه طولانی مدت چندین ساله در انجام این سفرها در از سرگیری سازوکارهای اجرایی، طرفین با برخی نارسایی‌ها در حوزه‌های اجرایی و تکنیکی مواجه بودند و در مرحله‌ای هم که توافق شده بود به دلیل اینکه آن روند دچار برخی اشکالات و نارسایی بود در مقطعی دچار وقفه شدیم.
در سایه مذاکرات مستمر و گفت‌وگوهای دوجانبه در سطوح طرف‌های ذیربط و وزیران امور خارجه دو کشور، این موانع برطرف شد و از امروز شاهد آغاز عملیات انتقال حجاج ایرانی به سرزمین وحی برای انجام عمره مفرده هستیم.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала