پیشرفت ایران در حوزه فناوری پلاسما

© Fotolia / kastoآزمایشگاه، پلاسما
آزمایشگاه، پلاسما - اسپوتنیک ایران  , 1920, 09.04.2024
اشتراک
اسلامی: برای ما مهم بود که ماده رادیواکتیو موجود را شارژ کنیم.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از "مهر"، محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران اظهار داشت در حوزه فناوری پلاسما سال گذشته کلینیک‌های زخم را دایر کردیم و امسال آمادگی داریم تا ۵۰ کلینیک زخم را تجهیز کنیم و گسترش دهیم.
معاون رئیس جمهور در خصوص حوزه کشاورزی و پرتودهی در این حوزه گفت: "گام اساسی پرتودهی است و هم مشارکت مردم در آن است و هم تولید دارد. ما برخی دستاوردها را از فاز آزمایشگاهی عبور دادیم. نیاز ما این بوده که سامانه‌ها را افزایش دهیم و ۱۲ قطب را در نظر گرفتیم.
برای ما مهم بود که ماده رادیواکتیو موجود را شارژ کنیم. سال ۱۴۰۲ حجم پرتودهی ما دو برابر سال گذشته بود. هم برای غلات و هم محصولات دیگر کاربرد خواهد داشت. تاکنون ۳ قطب از ۱۲ قطب تأسیس شده و بقیه در سال‌های آینده تأسیس خواهد شد.
در باره رادیوداروها، با نرخ رشد سرطان یکی از شیوه‌های درمان آن همین رادیوداروها هستند. امروز خوشحالیم که همپای کشورهای پیشرو هستیم. رادیوداروی جدیدی در آینده رونمایی خواهد شد و از اشعه الفا در آن استفاده می‌شود.
سلول های سرطانی - اسپوتنیک ایران  , 1920, 19.03.2024
شیوع سرطان‌ در ایران چند درصد است؟
غیر از آمریکا فکر نمی‌کنم کشوری بر روی آن کار کرده باشد. ایران در فاز بالینی وارد شده و به زودی از این فاز عبور خواهیم کرد. ما از جهان جلوتر هستیم و یکی از دستاوردهای ماندگار بوده است. فناوری پلاسما برای ما حائز اهمیت بود. در این فناوری فقط با مقاله مواجه بودیم و تجاری سازی نشده بود.
صنعت لیزر ما برای یکی از صنایع بزرگ کشور انجام دادند و خطی که آمریکایی بود و از کار افتاده بود را جایگزین لیزر گازی کردند و کار متفاوتی بود. با سیستم‌ها هسته‌ای ابزار دقیق‌ها اندازه گیری می‌شود و همکاران ما به طور کلی محصولات ایرانی تولید کردند و بیش از ۱۵۰ پروژه صنعت ما از این محصولات استفاده می‌کند. امروز صنایع پتروشیمی و فولاد دارند از این فناوری‌ها استفاده می‌کنند".
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала