امیرعبداللهیان در دیدار با اسد: آمریکا مسئول اقدامات اسرائیل در منطقه است

© @MFAIranدیدار وزیر امور خارجه ایران و بشار اسد
دیدار وزیر امور خارجه ایران و بشار اسد - اسپوتنیک ایران  , 1920, 08.04.2024
اشتراک
وزیر امور خارجه ایران در دیدار با رئیس جمهور سوریه، آمریکا را حامی تمام عیار اسرائیل و مسئول مستقیم اقدامات این کشور در منطقه دانست.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از مهر، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران در جریان سفر به سوریه با بشار اسد، رئیس جمهور این کشور دیدار و گفت‌وگو کرد.
امیرعبداللهیان با تشکر از استقبال گرم طرف سوری از هیأت ایرانی، سلام رئیس جمهور ایران به آقای بشار اسد را ابلاغ کرد.
وی از تماس تلفنی بشار اسد با ابراهیم رئیسی و حضور وزیر خارجه سوریه و دیگر وزرا و مقامات عالی این کشور در محل سفارت ایران و اعلام همبستگی مسئولان سوریه با ایران پس از حمله اسرائیل تشکر و قدردانی کرد.
امیرعبداللهیان به اقدامات مختلف سیاسی و حقوقی و بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران در سطح سازمان ملل متحد، شورای امنیت و نیز در سطح دولت‌ها بلافاصله پس از وقوع حادثه و نیز ابلاغ پیام ایران به آمریکا به عنوان حامی تمام عیار اسرائیل و مسئول مستقیم اقدامات این کشور اشاره و افزود "پاسخ ما به رژیم صهیونیستی و تنبیه آن قطعی است."
امیرعبداللهیان با اشاره به وضعیت غزه و دیدارهای اخیر دبیران کل جنبش‌های حماس و جهاد اسلامی از ایران، افزود اطلاعات و گزارش‌های مختلف حاکی از بهم ریختگی شدید و شکاف‌ها و اختلافات بی‌سابقه داخلی اسرائیل است و در نقطه مقابل مقاومت در شرایط بسیار خوب و آمادگی برای تداوم ایستادگی در مقابل اسرائیل قرار دارد، هر چند وضعیت انسانی ملت فلسطین در نوار غزه و کرانه غربی به دلیل اقدامات اسرائیل و تداوم محاصره، نیازمند توجه و اقدام فوری جامعه جهانی است.
وزیر امور خارجه ایران همچنین بر لزوم اهتمام هرچه بیشتر به ابعاد مختلف همکاری‌های اقتصادی دو کشور ایران و سوریه و ضرورت اجرای توافقات گذشته خصوصاً توافقات حاصله در سفر ابراهیم رئیسی به دمشق اشاره کرد و با توجه به دعوت قبلی رئیس جمهور ایران از همتای سوری جهت سفر به تهران، بر ضرورت زمینه سازی مناسب برای موفقیت هرچه بیشتر این سفر تاکید نمود.
بشار اسد رئیس جمهور سوریه نیز در این دیدار ضمن ابلاغ سلام و تحیات خود به رهبر و رئیس جمهور ایران، کشته شدن مستشاران نظامی جمهوری اسلامی ایران را تسلیت گفت و با اشاره به تماس تلفنی خود با رئیس جمهور ایران پس از وقوع این جنایت، تأکید کرد که "شهدای شما شهدای ما هستند و ما در این زمینه یک موضع و احساس مشترک داریم و ایران و سوریه در یک نبرد مشترک قرار دارند."
بشار اسد نقش سردار زاهدی را در مبارزه علیه تروریسم و خدمت به مردم سوریه و لبنان ستود و افزود مجازات اسرائیل این است که ما محور مقاومت را هر چه بیشتر تقویت کنیم.
وی در خصوص اوضاع فلسطین نیز گفت، اسرائیل علاوه بر شکست‌های سنگین در نبرد شش ماهه علیه مقاومت و ملت فلسطین، اکنون با بی‌سابقه ترین نفرت فراگیر نزد افکار عمومی جهان و دولتها حتی نزد دوستان و متحدان خود روبروست و امروز تنها امید اسن کشور این است که با ادامه اقدامات علیه شهروندان فلسطینی، جامعه مدنی فلسطین را از ادامه همراهی و حمایت از مقاومت بازدارد، فلذا حمایت اقتصادی و انسانی از ملت فلسطین یک مسئولیت انسانی، اسلامی، عربی و بین‌المللی است.
در این دیدار همچنین برخی دیگر از موضوعات دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی مورد اهتمام دو کشور مورد گفتگو و تبادل نظر قرار گرفت.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала