آیا مذاکرات صلح در نوار غزه ممکن خواهد شد؟

© Sputnikنوار غزه
نوار غزه - اسپوتنیک ایران  , 1920, 08.04.2024
اشتراک
به نوشته رسانه ها، پیشرفت هایی در مذاکرات صلح در نوار غزه حاصل شده است.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از شبکه تلویزیونی «القاهره نیوز» مصر به نقل از یک منبع بلندپایه، در مذاکرات قاهره، پایتخت مصر، در مورد آتش بس در نوار غزه، پیشرفت هایی حاصل شده است و بین طرفین در مسیرهای اصلی اتفاق نظر وجود دارد.
این مذاکرات با حضور جنبش فلسطینی حماس، مصر، قطر، اسرائیل و آمریکا برگزار می شود. به گفته این منبع، هیئت هایی از قطر و حماس در دو روز آینده به قاهره بازخواهند گشت تا بر سر نکات توافق نهایی به توافق برسند. هیئت های آمریکایی و اسرائیلی طی ساعات آینده پایتخت مصر را ترک خواهند کرد و رایزنی ها تا 48 ساعت آینده ادامه خواهد داشت.
این شبکه تلویزیونی پیشتر گزارش داده بود که آتش‌بس پیشنهادی در نوار غزه شامل توافقی برای تبادل اسرای اسرائیلی و زندانیان فلسطینی و مکانیسم‌هایی برای بازگشت آوارگان غزه است. در ماه‌های اخیر، چندین دور مذاکرات آتش‌بس در نوار غزه انجام شده است، اما تاکنون ناموفق بوده است.
گفتنی است، صبح روز 7 اکتبر 2023 میلادی (شنبه) اسرائیل مورد حمله موشکی بی سابقه ای از سمت نوار غزه قرار گرفت. سرویس مطبوعاتی ارتش اسرائیل اعلام کرد که بیش از 3 هزار موشک شلیک شده است. علاوه بر این، شبه نظامیان حماس پس از حملات موشکی گسترده، به مناطق مرزی در جنوب اسرائیل نفوذ کردند.
شاخه نظامی جنبش فلسطینی حماس روز شنبه از عملیات طوفان الاقصی علیه اسرائیل خبر داد. ارتش اسرائیل از آغاز عملیات آهنین علیه حماس در نوار غزه خبر داد. بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم اسرائیل، در خطاب به ملت، اعلان جنگ کرد و گفت کشور در وضعیت جنگی قرار دارد و دستور بسیج گسترده صادر شده است. ارتش اسرائیل در حال پاکسازی مناطق پرجمعیت است.
نیروهای دفاعی اسرائیل گزارش دادند که از آغاز عملیات جنبش فلسطینی حماس، بیش از 4500 موشک از نوار غزه به سوی اسرائیل شلیک شده است.
آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل  - اسپوتنیک ایران  , 1920, 06.04.2024
هشدار گوترش درباره استفاده مخرب اسرائیل از هوش مصنوعی در نوار غزه
گردان های القسام (شاخه نظامی حماس) اعلام کردند که ده ها سرباز و افسر اسرائیلی را اسیر کرده اند.
میخائیل بوگدانوف معاون وزیر امور خارجه روسیه به اسپوتنیک گفت: روسیه از اسرائیل و فلسطین می خواهد آتش بس را اعلام کنند و به پشت میز مذاکره بازگردند.
سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه پیشتر بر لزوم توقف فوری خونریزی بین اسرائیل و فلسطین تاکید کرده و از طرفین خواسته بود تا عملیات نظامی را متوقف کنند. به گفته وی، حل مشکل فلسطین تنها بر اساس قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد که مستلزم همزیستی دو کشور است امکان پذیر است.
میخائیل بوگدانوف معاون وزیر امور خارجه روسیه در این خصوص گفت که روسیه از اسرائیل و فلسطین می خواهد آتش بس اعلام کنند و به پشت میز مذاکره بازگردند. واسیلی نبنزیا، نماینده دائم روسیه در سازمان ملل گفت که در نشست غیرعلنی شورای امنیت درباره درگیری فلسطین و اسرائیل، روسیه خواستار توقف فوری درگیری‌ها و گذار به مذاکرات اساسی شد.
مناقشه فلسطین و اسرائیل، مرتبط با منافع ارضی طرفین، برای چندین دهه منبع تنش و درگیری در منطقه بوده است. تصمیم سازمان ملل متحد با نقش فعال اتحاد جماهیر شوروی در سال 1947، ایجاد دو کشور - اسرائیل و فلسطین را تعیین کرد، اما فقط اسرائیل ایجاد شد. اسرائيل ضمن اعلام موافقت با اصل دو دولت، تا کنون اراضي فلسطين را به طور كامل آزاد نكرده است.
گفتنی است که از21تا اواخر نوامبر 2023، به گزارش یونیسف، یک میلیون کودک در نوار غزه امنیت غذایی ندارند.
وزارت بهداشت غزه گزارش داد که تا 10 مارس 2024، تعداد کشته شدگان حملات اسرائیل به نوار غزه از 30 هزار نفر گذشت و بیش از 71 هزار نفر زخمی شدند.
دیوان بین المللی دادگستری در لاهه در 26 ژانویه تصمیمی موقت در مورد ادعای آفریقای جنوبی مبنی بر درخواست اقدامات موقت علیه اسرائیل به دلیل نسل کشی ادعایی در نوار غزه صادر کرد. این دادگاه به اسرائیل دستور داد تا تمام اقدامات را برای جلوگیری از نسل کشی در نوار غزه انجام دهد
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала