نتانیاهو توقف جنگ در غزه بدون آزادی گروگان ها را رد کرد

© Sputnik / Evgeny Biyatov /  مراجعه به بانک تصاویر بنیامین نتانیاهو
بنیامین نتانیاهو  - اسپوتنیک ایران  , 1920, 07.04.2024
اشتراک
نخست وزیر اسرائیل روز یکشنبه گفت، اسرائیل طرفی نیست که مانع از انعقاد توافق آتش بس در نوار غزه در ازای آزادی گروگان ها شود، اما بدون آزادی گروگان ها آتش بسی وجود نخواهد داشت.
به گزارش اسپوتنیک، بنیامین نتانیاهو روز یکشنبه در آغاز نشست کابینه نظامی سیاسی اسرائیل گفت: "من برای جامعه بین المللی روشن کرده ام که بدون بازگشت ربوده شدگان آتش بس برقرار نخواهد شد. این اتفاق نمی افتد. این سیاست دولت اسرائیل است و من از این واقعیت استقبال می کنم که دولت بایدن اخیراً به صراحت اعلام کرد که همچنان به همان موضع خود پایبند است.
به گفته نخست وزیر، طرف مانع از توافق، جنبش فلسطینی حماس است نه اسرائیل.
وی اضافه کرد: "خواسته های افراطی جنبش حماس با هدف پایان دادن به جنگ و دست نخورده ماندن آن و تضمین بقا، بازسازی و توانایی آن برای به خطر انداختن شهروندان و سربازان ما است. تسلیم شدن در برابر خواسته های حماس به آنها این امکان را می دهد که طبق وعده داده شده، بارها و بارها جنایاتی مانند حمله 7 اکتبر را تکرار کنند."
اسرائیل در 7 اکتبر مورد حمله موشکی بی‌سابقه‌ای از نوار غزه به عنوان بخشی از عملیات طوفان الاقصی که توسط شاخه نظامی جنبش فلسطینی حماس اعلام شد، قرار گرفت. پس از این، نیروهای این سازمان وارد مناطق مرزی در جنوب اسرائیل شدند و به سمت نظامیان و غیرنظامیان آتش گشودند و بیش از 200 نفر را به گروگان گرفتند. در اسرائیل بر اساس آخرین اطلاعات مقامات، حدود 1.2 هزار نفر کشته شدند که این تعداد شامل غیرنظامیان، سربازان، شهروندان خارجی و کارگران است و همچنین گزارش شده است که بیش از 5 هزار نفر زخمی شده اند.
در پاسخ، نیروهای دفاعی اسرائیل عملیات شمشیرهای آهنین را علیه حماس در نوار غزه آغاز کردند. در عرض چند روز، ارتش اسرائیل کنترل تمام مناطق پرجمعیت نزدیک مرز با غزه را به دست گرفت و حملات هوایی به اهدافی از جمله غیرنظامیان در نوار غزه را آغاز کرد. اسرائیل همچنین از محاصره کامل نوار غزه خبر داد: تامین آب، غذا، برق، دارو و سوخت متوقف شد. در پایان ماه اکتبر، مرحله زمینی عملیات اسرائیل در محاصره آغاز شد. شهر غزه توسط نیروهای زمینی اسرائیل محاصره شد و منطقه محاصره عملاً به دو بخش جنوبی و شمالی تقسیم شد.
وزارت بهداشت غزه گزارش داد که تعداد تلفات حملات اسرائیل به نوار غزه از 33 هزار نفر گذشت و حدود 75.7 هزار نفر زخمی شدند. حماس مدعی شد که حدود 200 تا 250 گروگان در نوار غزه وجود دارد. پس از پایان آتش بس، مقامات اسرائیلی اعلام کردند که 126 اسرائیلی و 11 خارجی در گروگان حماس باقی مانده اند و 110 ربوده شده آزاد شدند.
وزارت امور خارجه روسیه از طرفین خواست تا خصومت ها را متوقف کنند. با توجه به موضع ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، حل و فصل بحران خاورمیانه تنها بر اساس فرمول "دو دولت" مصوب شورای امنیت سازمان ملل متحد امکان پذیر است که ایجاد یک کشور مستقل فلسطینی در چارچوب آن را فراهم می کند.
مناقشه فلسطین و اسرائیل، مرتبط با منافع ارضی طرفین، برای چندین دهه منبع تنش و درگیری در منطقه بوده است. تصمیم سازمان ملل متحد با نقش فعال اتحاد جماهیر شوروی در سال 1947، ایجاد دو کشور - اسرائیل و فلسطین را تعیین کرد، اما فقط اسرائیل ایجاد شد.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала