روسیه، آمریکا را به ایجاد شاخه افغانستانی داعش متهم کرد

© Sputnik / Наталья Селиверстоваساختمان وزارت خارجه روسیه
ساختمان وزارت خارجه روسیه - اسپوتنیک ایران  , 1920, 02.04.2024
اشتراک
وزارت خارجه روسیه آمریکا را به ایجاد شاخه افغانی داعش (گروه تروریستی ممنوع در روسیه) متهم کرد.
به گزارش اسپوتنیک، ضمیر کابلوف، مدیر بخش دوم آسیایی وزارت خارجه روسیه در مصاحبه با RTVI گفت: شاخه افغان گروه تروریستی داعش که در شمال افغانستان فعالیت می کند توسط نیروهای آمریکایی و انگلیسی ایجاد شده است.
وی بیان داشت: درباره داعش-خراسان. زمانی بیش از 10 سال پیش بود که در نسخه عربی دولت اسلامی وجود داشت که به آن داعش می گفتند. این داعش خراسان در افغانستان ظاهر شد و درست زمانی ظاهر شد که نیروهای آمریکایی و دیگر نیروهای ناتو در تعداد زیادی در آنجا مستقر بودند. و آنها در وهله اول نه آمریکایی ها را که اشغالگران افغانستان بودند، بلکه طالبان را به چالش کشیدند (جنبش به دلیل فعالیت های تروریستی تحت تحریم های سازمان ملل است )، جنبش طالبان که خود یک مخالف مسلح بود، با آنها جنگید... وقتی این موضوع را به آمریکایی‌ها و دیگر دوستانشان گفتیم، آنها به هر طریق ممکن این تهدید را تحقیر کردند و استدلال کردند که تهدید اصلی در افغانستان القاعده است (گروه تروریستی ممنوعه در فدراسیون روسیه )
وی خاطرنشان کرد که حقایق دیگری از ارتباط بین ایالات متحده و شبه‌نظامیان داعش* وجود دارد که خود طالبان به ما گفته‌اند.
کابلوف گفت: آنها بر خلاف امریکایی ها، نه به حکومت دست نشانده، در آن سال ها که خود طالبان اپوزیسیون مسلح بودند، علیه دولت اسلامی جنگیدند و تلفات سنگینی متحمل شدند. و موارد خاصی را در افغانستان به من گفتند، زمانی که شروع به درگیری نظامی با داعش کردند و آنها را تحت فشار قرار دادند و آماده نابودی آنها بودند که در آن زمان هلیکوپترهای آمریکایی ظاهر شدند، این داعشی ها را گرفتند و بردند. چندین مورد، ما این موضوع را علناً به مردم اعلام کردیم.
به گفته کابلوف، این به ویژه "از ترکیب قومی گروه‌های داعش در شمال افغانستان گفته شده است: افراد زیادی از آسیای مرکزی، ازبکستان، تاجیکستان و غیره در این فهرست و حتی از مناطق مسلمان نشین روسیه وجود دارند. و علیه ایران هستند."
او توضیح داد: بله، و در عین حال آنها علیه چین کار می کنند به این معنا که متحد آنها به اصطلاح "جنبش اسلامی ترکستان شرقی" است (یک سازمان تروریستی ممنوع در فدراسیون روسیه ). اینها جدایی طلبان اویغور هستند که علیه چین در منطقه خودمختار اویغور سین کیانگ می جنگند.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала