رسانه: اسرائیل پیشنهاد استقرار نیروهای مسلح کشورهای عربی در غزه را مطرح کرده

© AFP 2023Ифтар во время священного месяца Рамадана в секторе Газа
Ифтар во время священного месяца Рамадана в секторе Газа  - اسپوتنیک ایران  , 1920, 30.03.2024
اشتراک
یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل، در جریان سفرش به ایالات متحده آمریکا، امکان ایجاد نیروهای مسلح چندملیتی با مشارکت سربازانی از کشورهای عربی را که بر نظم در نوار غزه نظارت کرده و حمل و نقل کمک‌های بشردوستانه را همراهی کنند، مطرح کرده است.
به گزارش اسپوتنیک، این خبر را پورتال آکسیوس به نقل از منابع خود اطلاع می دهد.
در خبر منتشره با استناد به دو مقام ارشد اسرائیلی آمده است: یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل در جریان سفر هفته جاری خود به واشنگتن، احتمال ایجاد نیروهای ی مسلح چند ملیتی با مشارکت سربازان کشورهای عربی برای بهبود نظم و قانون در غزه و اسکورت کاروان های کمک های بشردوستانه را مطرح کرد.
آنطور که یک مقام ارشد آمریکایی به این پورتال گفت، ایده ایجاد چنین گروهی در دیدار آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا و وزرای خارجه چندین کشور عربی که هفته گذشته در قاهره برگزار شد، ظاهر شد. به گفته مقامات اسرائیلی، این پیشنهاد حاکی از آن است که نیروهای مسلح عربی برای یک دوره انتقالی محدود در غزه خواهند ماند و مسئولیت حفاظت از بندر آمریکایی و اسکورت کاروان های بشردوستانه را بر عهده خواهند داشت.
همچنین یکی از مقامات عرب یکی از کشورهای حامی این ایده به پورتال گفت که گالانت احتمالاً موضع کشورهای عربی را اشتباه درک کرده است. وی توضیح داد که کشورهای عربی در حال حاضر آمادگی اعزام نیرو به نوار غزه را ندارند، اما ممکن است پس از پایان جنگ در غزه، آنها را به عنوان یک نیروی حافظ صلح در نظر بگیرند.
Флаги на фрегате ВМС Египта Александрия (911), который прибыл в порт Новороссийска для участия в Российско-египетских учениях Мост дружбы - 2020 - اسپوتنیک ایران  , 1920, 29.03.2024
تاکید مسکو و قاهره بر اهمیت برقراری آتش بس در نوار غزه در ماه رمضان
پس از نفوذ مسلحانه شبه نظامیان حماس از نوار غزه به خاک اسرائیل و آغاز موشک باران اسرائیل از سوی فلسطینیان، اوضاع در خاورمیانه به شدت رو به وخامت گرائیده است. حماس این حمله را پاسخی به اقدامات مقامات اسرائیلی علیه مسجد الاقصی در بیت المقدس اعلام کرده است. صبح روز هفتم اکتبر، اسرائیل در چارچوب عملیات طوفان الاقصی که توسط شاخه نظامی جنبش فلسطینی حماس اعلام شد، مورد حمله موشکی بی‌سابقه‌ای از نوار غزه قرار گرفت. پس از حملات موشکی گسترده، رزمندگان حماس به مناطق مرزی جنوب کشور یهودیان نفوذ کردند.
در پاسخ، ارتش اسرائیل عملیات شمشیرهای آهنین را علیه حماس در نوار غزه آغاز کردند. چند روز پس از حمله، ارتش اسرائیل کنترل تمام شهرک‌های نزدیک مرز غزه را به دست گرفت و حملات هوایی به اهدافی از جمله غیرنظامیان در نوار غزه را آغاز کرد. اسرائیل همچنین از محاصره کامل نوار غزه خبر داده و رساندن آب، غذا، برق، دارو و سوخت به این منطقه را متوقف کرد.
تعداد قربانیان در نوار غزه به گفته وزارت بهداشت محلی از 32 هزار نفر فراتر رفت، بیش از 74 هزار نفر مجروح شدند و به گفته منابع مختلف، بیش از 126 اسرائیلی و 11 نفر خارجی هنوز در اسارت حماس هستند اما گفته می شود تعدادی از آنها جان خود را از دست داده اند.
وزارت امور خارجه روسیه از طرفین خواست تا درگیری های مسلحانه را متوقف کنند. به گفته ولادیمیر پوتین، رهبر روسیه حل بحران خاورمیانه تنها بر اساس فرمول "دو دولت" مصوب شورای امنیت سازمان ملل متحد امکان پذیر است که ایجاد یک کشور مستقل فلسطینی در مرزهای 1967 با پایتخت آن در بیت المقدس شرقی را فراهم می کند.
مناقشه فلسطین و اسرائیل، مرتبط با منافع ارضی طرفین، برای چندین دهه منبع تنش و درگیری در منطقه بوده است. تصمیم سازمان ملل متحد با نقش فعال اتحاد جماهیر شوروی در سال 1947، ایجاد دو کشور - اسرائیل و فلسطین را در نظر گرفت، اما فقط اسرائیل ایجاد شد. اسرائیل ضمن اعلام موافقت با اصل دو دولتی، سرزمین های فلسطین را به طور کامل آزاد نکرد.
مناقشه فلسطین و اسرائیل که مربوط به منافع ارضی طرفین است، برای چندین دهه منبع تنش و جنگ در منطقه خاورمیانه بوده است. تصمیم سازمان ملل متحد با نقش فعال اتحاد جماهیر شوروی در سال 1947، ایجاد دو کشور - اسرائیل و فلسطین را در نظر گرفت اما فقط اسرائیل ظاهر شد.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала