اسرائیل: غزه توسط مقامات محلی اداره خواهد شد

© Sputnikنوار غزه
نوار غزه - اسپوتنیک ایران  , 1920, 27.03.2024
اشتراک
وزیر دفاع اسرائیل، یوآو گالانت، در دیدار با مقامات آمریکایی در واشنگتن گفت که پس از پایان جنگ، نوار غزه توسط اسرائیل یا جنبش حماس اداره نخواهد شد، بلکه توسط مقامات محلی جایگزین اداره خواهد شد.
به گزارش اسپوتنیک، نشریه هاآرتص اعلام نمود، یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل که برای یک سلسله دیدار با مقامات ارشد آمریکایی در آمریکا به سر می‌برد، می‌گوید که نه اسرائیل و نه حماس پس از پایان جنگ کنونی بر نوار غزه حکومت نخواهند کرد و باید جایگزین محلی ایجاد شود.
خاطرنشان می شود که گالانت در جریان سفر خود تلاش کرد تا روابط بین ایالات متحده و اسرائیل را به سطح باثباتی برساند.
وزیر امور خارجه اسرائیل در این دیدار گفت: ما 100 درصد ارزش ها و 99 درصد منافع را با آمریکا شریک هستیم."
در 7 اکتبر 2023، اسرائیل به عنوان بخشی از عملیات طوفان الاقصی که توسط شاخه نظامی جنبش فلسطینی حماس اعلام شد، مورد حمله موشکی بی‌سابقه‌ای از نوار غزه قرار گرفت. پس از این، نیروهای این سازمان وارد مناطق مرزی در جنوب اسرائیل شدند و به سمت نظامیان و غیرنظامیان آتش گشودند و بیش از 200 نفر را به گروگان گرفتند. در اسرائیل، بر اساس آخرین داده های دولت، حدود 1.2 هزار نفر جان خود را از دست داده اند که این تعداد شامل غیرنظامیان، سربازان، شهروندان خارجی و کارگران است. 5.4 هزار نفر مجروح شدند.
در پاسخ، نیروهای دفاعی اسرائیل عملیات شمشیرهای آهنین را علیه حماس در نوار غزه آغاز کردند. ظرف چند روز، ارتش اسرائیل تمام مناطق پرجمعیت نزدیک مرز با غزه را تحت کنترل خود درآورد و حملات هوایی به اهدافی از جمله غیرنظامیان در نوار غزه را آغاز کرد. اسرائیل همچنین از محاصره کامل نوار غزه خبر داد: تامین آب، غذا، برق، دارو و سوخت متوقف شد. در پایان ماه اکتبر، مرحله زمینی عملیات اسرائیل در محاصره آغاز شد. شهر غزه توسط نیروهای زمینی اسرائیل محاصره شد و منطقه محاصره عملاً به دو بخش جنوبی و شمالی تقسیم شد.
وزارت بهداشت فلسطین اعلام کرد که تعداد کشته شدگان حملات اسرائیل به نوار غزه از 32.4 هزار نفر گذشت و بیش از 74.8 هزار نفر زخمی شدند.
حماس مدعی شد که حدود 200 تا 250 گروگان در نوار غزه وجود دارد. پس از پایان آتش بس، مقامات اسرائیلی اعلام کردند که 126 اسرائیلی و 11 خارجی در گروگان حماس باقی مانده اند و 110 ربوده شده آزاد شدند.
وزارت امور خارجه روسیه از طرفین خواست تا خصومت ها را متوقف کنند. با توجه به موضع ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، حل و فصل بحران خاورمیانه تنها بر اساس فرمول "دو دولت" مصوب شورای امنیت سازمان ملل متحد امکان پذیر است که ایجاد یک کشور مستقل فلسطینی در چارچوب آن را فراهم می کند.
مناقشه فلسطین و اسرائیل، مرتبط با منافع ارضی طرفین، برای چندین دهه منبع تنش و درگیری در منطقه بوده است. تصمیم سازمان ملل متحد با نقش فعال اتحاد جماهیر شوروی در سال 1947، ایجاد دو کشور - اسرائیل و فلسطین را تعیین کرد، اما فقط اسرائیل ایجاد شد.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала