راه اندازی زیرسیستمهای ماهواره پارس 1

© Photo / spacecorp.ruماهواره
ماهواره - اسپوتنیک ایران  , 1920, 17.03.2024
اشتراک
سرپرست پژوهشگاه فضایی ایران : پس از تزریق موفق ماهواره پارس ۱ در مدار، مهم‌ترین اقدامی که باید انجام می‌شد اطلاع از سلامت زیرسیستم‌های اصلی ماهواره بود.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از پژوهشگاه فضایی ایران، حسن سالاریه، سرپرست پژوهشگاه فضایی ایران به آزمون‌های مداری متعدد برای اطمینان از صحت عملکرد زیرسیستم‌های بکار گرفته شده در ماهواره پارس اشاره نمود.
وی در ادامه افزود: "پس از تزریق موفق ماهواره پارس ۱ در مدار، مهم‌ترین اقدامی که باید انجام می‌شد اطلاع از سلامت زیرسیستم‌های اصلی ماهواره بود که از مهم‌ترین این زیرسیستم‌ها، زیرسیستم تأمین توان ماهواره و دریافت داده‌های تله‌متری و ارسال تله‌کامند از طریق ایستگاه‌های زمینی است که نشان دهنده برقراری ارتباط صحیح ماهواره و ایستگاه زمینی است.
ارتباط با ماهواره از طریق باندهای S ،UHF و VHF طی چند روز اول برقرار شد. با اطمینان از عملکرد صحیح زیرسیستم‌های مذکور، به پایدارسازی ماهواره به کمک حسگرهای مغناطیس‌سنج و عملگرهای گشتاورساز مغناطیسی پرداخته شد. در حین این عملیات کارکرد صحیح بوردهای الکترونیکی- کنترلی و برخی الگوریتم‌های پردازشی مربوطه مورد ارزیابی قرار گرفت. با انجام آزمون‌های مداری متعدد طی روزهای بعدی، از عملکرد صحیح این بخش نیز اطمینان حاصل شد.
پرتاب موشک حامل سیمرغ با سه ماهواره ایرانی - اسپوتنیک ایران  , 1920, 29.01.2024
ایران سه ماهواره را به طور همزمان به مدار فرستاد
ماهواره پارس ۱ اولین ماهواره بومی از این کلاس بوده که در فضا مورد استفاده و آزمون قرار می‌گیرد و دارای زیرسیستم‌های مختلف توسعه داده شده داخلی است. با توجه به اینکه ماهواره‌در مدار ارتفاع پایین، در طول یک شبانه روز، حدوداً ۲۰ دقیقه ارتباط مناسب با ایستگاه زمینی داشته و اکثر آزمون‌ها باید بارها تکرار شوند، بالطبع فرایند آزمون و راه‌اندازی زمان‌بر خواهد بود که البته طبیعی بوده و این موضوع برای همه ماهواره‌ها در این کلاس در دنیا صادق است. فرایند تحقیق و توسعه در صنعت فضایی نیاز به انجام گام‌های عملیاتی متقن دارد که در مورد ماهواره پارس ۱ در حال طی شدن است.
بخش کنترل حرارت شامل کنترل و توزیع حرارت در داخل ماهواره، زیرسیستم پردازش و مدیریت داده، بخش‌های مختلف سیستم کنترل وضعیت شامل حسگرهای اندازه‌گیری سرعت زاویه‌ای، حسگرهای مغناطیس‌سنج وحسگر خورشید و سیستم موقعیت‌یابی ماهواره در مدار از طریق ایستگاه زمینی نیز در این مدت مورد آزمون قرار گرفته و عملکرد تک‌تک آن‌ها و اجزای مربوطه با آزمون‌های مداری متعددی که انجام شده است صحه گذای شده است".
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала