رسانه: واکنش روسیه به توقیف دارایی ها می تواند به ورشکستگی Euroclear منجر شود

Euroclear
Euroclear  - اسپوتنیک ایران  , 1920, 13.03.2024
اشتراک
رویترز به نقل از یک مقام اروپایی گزارش می دهد که اقدامات روسیه در واکنش به توقیف دارایی های مسدود شده بانک مرکزی توسط اتحادیه اروپا می تواند منجر به ورشکستگی یکی از بزرگترین سیستم های تسویه حساب در جهان Euroclear بلژیکی شود.
به گزارش اسپوتنیک، به گفته این منبع، اتحادیه اروپا، در صورتی که تصمیم به مصادره دارایی‌های مستقل روسیه بگیرد، نمی‌تواند از بخش قابل توجهی از این بودجه برای حمایت از اوکراین استفاده کند، زیرا آنها باید در Euroclear باقی بمانند تا "حائلی" باشند در برابر اقدامات تلافی جویانه مورد انتظار روسیه که می تواند سیستم مالی جهانی را بی ثبات کند. همانطور که اشاره شد، بانک مرکزی روسیه که "تحریم های غرب را به رسمیت نمی شناسد" ممکن است شکایت کند. به گفته این خبرگزاری، بانک مرکزی روسیه ممکن است ابتدا 33 میلیارد یورو از دارایی های Euroclear در حوزه قضایی روسیه را از بین ببرد و سپس ادعای مصادره دارایی های خود را در دبی و هنگ کنگ ارائه دهد. همچنین تاکید می شود که اتحادیه اروپا باید برای ادعاهای بانک های غربی که دارایی های خود را از دست داده اند، آماده شود.
یک مقام اروپایی ناشناس به این خبرگزاری گفت: "این اساساً مکانیزمی است که توسط آن Euroclear می‌تواند کاملاً ویران شود."
این منبع گفت: "اگر سرمایه یوروکلیر تمام شود، بانک مرکزی بلژیک باید مجوز خود را لغو کند که احتمالاً منجر به یک بحران مالی جهانی خواهد شد."
این مقام اروپایی همچنین خاطرنشان کرد که اتحادیه اروپا امیدوار است در سال‌های 2024 تا 2027 بین 15 تا 20 میلیارد یورو درآمد از دارایی‌های روسیه دریافت کند، بسته به تغییرات نرخ‌های جهانی.
پس از آغاز عملیات ویژه نظامی روسیه در اوکراین، اتحادیه اروپا و کشورهای G7 تقریبا نیمی از ذخایر ارزی روسیه را به میزان حدود 300 میلیارد یورو مسدود کردند. حدود 200 میلیارد یورو در اتحادیه اروپا است که عمدتاً در حساب های Euroclear بلژیکی - یکی از بزرگترین سیستم های تسویه در جهان است. اتحادیه اروپا در حال بررسی راه های استفاده از دارایی های مسدود شده روسیه برای تامین مالی بازسازی اوکراین است.
اتحادیه اروپا قصد دارد 15 میلیارد یورو از دارایی های روسیه تصاحب کند - اسپوتنیک ایران  , 1920, 05.03.2024
اتحادیه اروپا قصد دارد 15 میلیارد یورو از دارایی های روسیه تصاحب کند
بانک مرکزی اروپا هشدار داد که این امر می‌تواند در درازمدت خطرات اعتباری برای پول اروپا ایجاد کند و خواستار "نگریستن فراتر از این درگیری" و جستجوی راه‌های دیگر برای تامین مالی اوکراین شد.
کرملین اعلام کرد که اتخاذ چنین تصمیماتی "گام دیگری در نقض تمامی قواعد و هنجارهای حقوق بین الملل خواهد بود."
گریگوری کاراسین، رئیس کمیته امور بین‌الملل شورای فدراسیون، پیش از این به اسپوتنیک گفت: "درخواست‌های غرامت از روسیه که توسط کی‌یف مطرح می‌شود ماهیتی عوام فریبانه دارد؛ مسکو نباید چنین طغیان‌هایی از احساسات را تکرار کند."
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала