اسرائیل از ورود کامیون های حامل کمک های بشردوستانه به غزه خبر داد

© © AP Photo / Hatem Moussaکریدور بشردوستانه برای تخلیه مردم غزه
کریدور بشردوستانه برای تخلیه مردم غزه - اسپوتنیک ایران  , 1920, 13.03.2024
اشتراک
سرویس مطبوعاتی نیروهای دفاعی اسرائیل اعلام کرد شش کامیون حامل کمک های بشردوستانه از برنامه جهانی غذا (WFP) وارد شمال نوار غزه شدند.
به گزارش اسپوتنیک، ارتش اسرائیل در بیانیه ای در کانال تلگرامی خود اعلام کرد: "بر اساس دستورات دولت شش کامیون حامل کمک های بشردوستانه برنامه جهانی غذا از طریق گذرگاه شماره 96 در حصار امنیتی (در مرز منطقه محصور) وارد بخش شمالی نوار غزه شدند."
ارتش افزود: "ورود این کامیون ها به عنوان بخشی از آزمایش انجام شد تا کمک های بشردوستانه به دست جنبش حماس فلسطین نیفتد؛ نتایج آزمایش به اعضای دولت ارائه خواهد شد." این گزارش همچنین خاطرنشان می کند که مقامات امنیتی اسرائیل کامیون ها را در ایست بازرسی کرم شالوم بازرسی کردند.
در 7 اکتبر 2023، اسرائیل به عنوان بخشی از عملیات طوفان الاقصی که توسط شاخه نظامی جنبش فلسطینی حماس اعلام شد، مورد حمله موشکی بی‌سابقه‌ای از نوار غزه قرار گرفت. پس از این، نیروهای این سازمان وارد مناطق مرزی در جنوب اسرائیل شدند و به سمت نظامیان و غیرنظامیان آتش گشودند و بیش از 200 نفر را به گروگان گرفتند. در اسرائیل بر اساس آخرین اطلاعات مقامات، حدود 1.2 هزار نفر کشته شدند که این تعداد شامل غیرنظامیان، سربازان، شهروندان خارجی و کارگران است و همچنین گزارش شده است که بیش از 5 هزار نفر زخمی شده اند.
در پاسخ، نیروهای دفاعی اسرائیل عملیات شمشیرهای آهنین را علیه حماس در نوار غزه آغاز کردند. در عرض چند روز، ارتش اسرائیل کنترل تمام مناطق پرجمعیت نزدیک مرز با غزه را به دست گرفت و حملات هوایی به اهدافی از جمله غیرنظامیان در نوار غزه را آغاز کرد. اسرائیل همچنین از محاصره کامل نوار غزه خبر داد: تامین آب، غذا، برق، دارو و سوخت متوقف شد. در پایان ماه اکتبر، مرحله زمینی عملیات اسرائیل در محاصره آغاز شد.
وزارت بهداشت غزه اعلام کرد: تعداد کشته‌شدگان حملات اسرائیل به نوار غزه از 31 هزار نفر گذشت و بیش از 72 هزار نفر زخمی شده‌اند.
حماس مدعی شد که حدود 200 تا 250 گروگان در نوار غزه وجود دارد. در این زمان، طبق داده های رسمی اسرائیل، 112 گروگان آزاد شده بودند، بیش از 30 نفر کشته شده بودند و حدود 100 نفر هنوز در منطقه محاصره فلسطین نگهداری می شدند.
وزارت امور خارجه روسیه از طرفین خواست تا خصومت ها را متوقف کنند. با توجه به موضع ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، حل و فصل بحران خاورمیانه تنها بر اساس فرمول "دو دولت" مصوب شورای امنیت سازمان ملل متحد امکان پذیر است که ایجاد یک کشور مستقل فلسطینی در چارچوب آن را فراهم می کند.
مناقشه فلسطین و اسرائیل، مرتبط با منافع ارضی طرفین، برای چندین دهه منبع تنش و درگیری در منطقه بوده است. تصمیم سازمان ملل متحد با نقش فعال اتحاد جماهیر شوروی در سال 1947، ایجاد دو کشور - اسرائیل و فلسطین را تعیین کرد، اما فقط اسرائیل ایجاد شد.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала